Znane są już pierwsze szczegóły programu nadchodzącej edycji Łódź Design Festival. Na specjalne zaproszenie organizatorów do Łodzi przyjedzie w tym roku jedna z największych gwiazd europejskiego projektowania. Trwają nabory do plebiscytu must have i konkursu make me!
Festiwal to wyjątkowa przestrzeń refleksji, miejsce spotkań, czas na eksperyment, innowację, przekraczanie barier, nie jest to po prostukolejne wydarzenie targowe czy wystawa – przypomina dyrektor ŁDF, Michał Piernikowski
Dodajec, że łódzki festiwal designu wypracował unikalny format, który stawia pytania o przyszłość projektowania i próbuje zmierzyć się z tym, jak przedmioty, które wytwarzamy, wpływają na nas samych i na nasze otoczenie. Zachęca do refleksji nad tym, jaką wartość przywiązujemy do przedmiotów, z czego to wynika i jak nas kształtuje. Zwrócenie uwagi na konsekwencje użytkowania pewnych przedmiotów to idea, która przyświeca festiwalowi od dawna.
W tym roku, po dwóch odsłonach, podczas których ten temat mocno wybrzmiewał, kontynuujemy go pod hasłem PROGRES! Wybraliśmy słowo, które w języku polskim ma szerszy zakres znaczeniowy niż rozwój i postęp. Zwraca uwagę, i to jest dla nas istotne, na pewną zmianę jakościową, a nie ilościową – wyjaśnia Piernikowski
Podkreślac, że kluczowe jest poszukiwanie tych przedmiotów i tych sposobów ich wytwarzania, które rzeczywiście zmieniają rzeczywistość w sposób jakościowy.
Nie wytwarzamy czegoś więcej, nie wytwarzamy czegoś taniej, tylko wytwarzamy coś w sposób zupełnie nowy. Wokół tego zagadnienia budujemy większość wystaw programowych – zapowiada.
Każdy materiał to osobna historia
Organizatorzy ŁDF nawiązali współpracę z Arena Design, kontynuując działania z kuratorką Agatą Nowotny przy projekcie “Zasoby”. To projekt, który w ubiegłym roku zwracał uwagę odwiedzających festiwal na to, w jaki sposób powstają przedmioty. Celem było przedstawienie całego procesu, pokazanie wszystkich sił zaangażowanych w to działanie: osób, maszyn oraz materiałów, z których powstawały wystawiane obiekty, od krzesła przez sztućce po muszlę klozetową. W ubiegłym roku wyeksponowane zostały przede wszystkim materiały naturalne, takie jak drewno, metal czy glina. W tym roku będą to materiały z odzysku, takie jak przetworzony plastik. Bo, zdaniem kuratorki, współcześnie śmieci to nowy rodzaj zasobów.
– Kiedy widzę rzeczy, patrzę nie tylko do czego służą lub czy są ładne, ale z jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał to osobna historia. W tym roku przyglądam się materiałom, których nie pozyskujemy z naturalnych surowców, ale tworzymy i przetwarzamy z już istniejących zasobów – mówi Nowotny.
Nasze rytuały
Swojej kontynuacji podczas ŁDF doczeka się także projekt “ON The Table”. Zapoczątkowany w 2019 roku, podejmował tematykę wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Na wystawę złożyły się realizacje zadania projektowego – zestawy składające się z kubka i talerza – do wykonania których zaproszono w ramach konkursu 11 polskich ceramików i studiów ceramicznych. Naczynia powstały w materiale ceramicznym w taki sposób, aby możliwe było ich masowe powielanie.
Po tym projekcie zaprosiliśmy do współpracy trendwatcherkę Agnieszkę Polkowską i wspólnie z nią przeprowadziliśmy badania jakościowe, próbując zmierzyć się z tematyką trendów w jedzeniu, w produkowaniu żywności i tym, w jaki sposób ją spożywamy. W jaki sposób wspólnie jemy, w jaki chodzimy do restauracji, jak wyglądają nasze rytuały – wymienia Piernikowski podkreślając, że to pierwsze tego typu badanie trendów przeprowadzone w Polsce – Zależy nam, żeby jako festiwal skupiać się na tym, co jest dla nas istotne lokalnie, w Europie Centralnej, w Polsce, żeby nie powielać rozwiązań, które, co jest częstym błędem, przenosi się po prostu z innych rejonów świata, a to niespecjalnie musi się kulturowo adaptować – dodaje.
Zaangażowanie w naszą lokalność
Również trzeci zapowiedziany projekt będzie pewnego rodzaju kontynuacją. Jego pierwsza odsłona, której rezultatem było przygotowanie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystawy “MASQUEMASK INSTALLATION”, powstała w ubiegłym roku dzięki współpracy ŁDF z Jaime Hayonem.
To było zmierzenie się Hayona z nową materią. Do współpracy zaprosiliśmy wtedy Agnellę, polskiego producenta dywanów. W tym roku kontynuujemy tego typu działania, zaprosiliśmy do przygotowania wystawy artystycznej kolejnego twórcę, który do tej pory był związany z wzornictwem – wyjaśnia Piernikowski zdradzając, że do Łodzi w maju przyjedzie pochodzący z Wenecji Luca Nichetto, jeden z najbardziej docenianych współczesnych włoskich projektantów: – Staramy się, aby zaproszeni goście z zagranicy w jakiś sposób angażowali się w naszą lokalność. Lucę zaprosiliśmy do tego, żeby zainspirował się jedną z tradycyjnych metod wytwarzania przedmiotów. Nie możemy jeszcze zdradzić wszystkich szczegółów, ale zapewniam, że jest na co czekać.
Trwają nabory do must have i make me!
Do 15 marca można zgłaszać projekty do make me! – międzynarodowego konkursu wzorniczego organizowanego przez Łódź Design Festival. make me! to konkurs otwarty na projektantów młodego pokolenia, pozwalający na dużą swobodę tworzenia. Dedykowany wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Jury konkursu wybierze spośród nadesłanych zgłoszeń około 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu na wystawie pokonkursowej. Uroczysta gala otwarcia Łódź Design Festival z wręczeniem nagród w konkursie make me! odbędzie się 15 maja. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie makeme.lodzdesign.com, tam również znaleźć można szczegółowe informacje na temat konkursu.
Oprócz prezentacji przed szerokim gronem podczas wystawy, finaliści mają możliwość wygrania nagrody z puli 65.000 zł! Tegoroczne nagrody to PARADYŻ AWARDS, ufundowane przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż:
- NAGRODA 30.000 zł
- NAGRODA 20.000 zł
- NAGRODA 10.000 zł
oraz nagroda specjalna od firmy Interprint – 5.000 zł
Już po raz 10 podczas festiwalu wręczone zostaną wyróżnienia w plebiscycie must have. Od początku jego trwania Rada Ekspertów nagrodziła tym szczególnym znakiem jakości już niemal 600 produktów. Te, które powalczą o niego w 2020 roku, można zgłaszać do 10 marca. Plebiscyt must have powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to swego rodzaju rekomendacja konsumencka – wyróżniony przedmiot warto mieć. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są nieodpłatnie, a ich ilość jest nieograniczona. Formularz i szczegółowe informacje można znaleźć tutaj: musthave.lodzdesign.com
Szczegółowe informacje na temat naborów oraz informacje dotyczące programu festiwalu znajdują się na stronie internetowej ŁDF: lodzdesign.com
Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Miasta Łódź oraz Mecenasa – Ceramiki Paradyż. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.