Szukaj

Czas Zimorodka – Otwarcie sezonu tygodni mody 2024

Sesja z polskimi projektantkami Alicją Zdral i Angeliką Witek w krakowskim ogrodzie botanicznym
Fot. Tomasz Bielka, modelka Weronika Soich

Starożytni Grecy określali mianem czasu zimorodka ostatnie tygodnie stycznia. Gdy wiatry nad Morzem Egejskim cichły, obdarzone mitologiczną symboliką ptaki znajdowały swój krótki czas na założenie gniazd. Spokój w niespokojnym świecie stał się inspiracją najnowszej sesji zdjęciowej, którą Magazyn Exclusive otwiera sezon tygodni mody w 2024 r.

Projektantki – Alicja Zdral i Angelika Witek

Na zdjęciach pojawiają się projekty Alicji Zdral, laureatki Cracow Fashion Awards 2023 oraz Angeliki Witek, znanej z projektów upcyclingowych, pokazanych między innymi podczas No Waste Show 2023. Obie projektantki studiowały w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Stylizacji dopełniają dodatki, wśród których pokazujemy kapelusze polskiej marki Le Szapo.

Inspiracje

Zimorodek stał się naszą inspiracją przez swą mitologiczną symbolikę spokoju i cierpliwości. Akcenty w kolorach pomarańczy i brzoskwini dopełniają szarość lnu i błękit denimu. Część materiałów pochodzi z recyclingu, są też innowacje w postaci zastosowania materiału na bazie kombuchy. Oazę wśród styczniowej aury tworzą palmy i inne egzoty, rosnące w szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Monumentalne rośliny mogą być wariacją na temat legendarnego pokazu Karla Lagerfelda, z marca 2018 r, kiedy to w paryskim Grand Palais posadzono sztuczny las w pełnej skali, a wybieg zamienił się w aleję dzikiego parku. Zdjęcia powstały w czasie, kiedy kończyliśmy śledzić 46. edycję Rajdu Dakar, a rozpoczynaliśmy przygotowania do udziału w tygodniach mody w Nowym Jorku 9 lutego, Londynie 16 lutego oraz w Krakowie 17 marca 2024 r.

Autorem fotografii jest Tomasz Bielka, a przed obiektywem stanęli – Weronika Soich z Unique Agency z Krakowa oraz Bartłomiej Kijanka współpracujący z Magazynem Exclusive. Przygotowaniem stylizacji i produkcją opiekowała się Marzena Spyrka z YPI Consulting.