Szukaj

Rozmowa o naturalnych świecach – Podcast

Naturalna Świeca - wywiad z Aleksandrą Wiecką
Aleksandra Wiecka | Naturalna Świeca

Stworzyła produkt, który sama sobie wymarzyła i wkrótce odkryła, że tego samego pragną też inni ludzie. Aleksandra Wiecka, założycielka marki Naturalna Świeca, zauważyła, że zwykłe świece zapachowe są oparte o sztuczne, czasem szkodliwe składniki i często powodują migreny. Opracowała własne receptury oparte o wosk sojowy i naturalne roślinne składniki, z których wiele pozyskuje samodzielnie. Dzięki doświadczeniu w branży medycznej, połączonemu z talentem artystycznym, tworzy zdrowe i bezpieczne świece, będące jednocześnie małymi dziełami sztuki

Czym są świece we współczesnym wystroju wnętrz?

Świece pozwalają wprowadzić do naszych wnętrz odrobinę magii i zbudować odpowiedni nastrój. Działają na wszystkie zmysły – są piękne wizualnie, ułatwiają relaks dzięki aromatom kojącym nerwy oraz żywemu płomieniowi, który przyciąga uwagę i uspakaja. Zmysł zapachu pozwala w sekundzie przywołać naszej wyobraźni przyjemne obrazy i sytuacje. Kiedy czujemy nasz ulubiony zapach, czujemy się bliżej samych siebie.

Jakie emocje niosą ze sobą twoje produkty i kto powinien po nie sięgnąć?

Moje świece produkuję wkładając serce w cały proces. Wielu moich klientów, mówi, że są w stanie to odczuć. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ nigdy nie chciałam tworzyć po prostu kolejnego produktu, ale dawać ludziom coś więcej. Chciałam, aby moje świece pomagały w przeżywaniu głębszych doznań. Sama jestem miłośniczką jogi, dlatego w mojej ofercie znajdują się świece specjalnie przygotowane dla osiągnięcia maksymalnej relaksacji.

Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią świece? Gdzie najlepiej postawić świece zapachowe?

Świece mogą nam towarzyszyć praktycznie wszędzie i nie są zarezerwowane jedynie do nastrojowej kąpieli lub do dekoracji sypialni. Dbam o to, aby moi odbiorcy mieli szeroki wybór stosowny do różnych aranżacji wnętrz. Świece z kloszem oraz ceramiczne są idealnym elementem dopełniającym różne style wystroju. Świece w puszkach są wygodne i łatwo je zabrać ze sobą. Również świece z drewnianym zamknięciem cieszą się dużym zainteresowaniem.

Świec możemy używać nawet w miejscu w pracy… bo przecież jeśli mamy taką możliwość, to dlaczego nie skorzystać z chwili relaksu, albo pobudzenia koncentracji podczas pracy?

Myślę, że do świec w sypialni oraz w łazience nie trzeba nikogo przekonywać. Świetnie sprawdzą się też na tarasie, ponieważ mam mój przepis na skuteczne odstraszanie komarów. Możemy ich używać praktycznie wszędzie, jedyne ograniczenie to wyobraźnia i zdrowy rozsądek – zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie.

Czego można oczekiwać po naprawdę ekologicznych świecach?

Moja historia ze świecami sojowymi, rozpoczęła się w momencie, kiedy okazało się, że powodem moich migren były świece parafinowe. Jako że jestem fanem świec, postanowiłam odnaleźć bezpieczny zamiennik. Dlatego używam do produkcji wosku sojowego.

Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na dodatki używane w świecach zapachowych. Negatywnie na zdrowie może wpłynąć nie tylko użycie szkodliwych olejków eterycznych czy zapachowych, ale również jakość knota, a także nieodpowiednie barwniki.

Dlatego moje świece są prostymi produktami, bez szkodliwych mieszanek, z wysokiej jakości knotem – bez ołowiu – oraz niebarwione. Wybieram składniki, które posiadają odpowiednie badania, a także sama wysyłam produkty na analizy w laboratorium. Korzystam z wiedzy osób, które znają się na chemii. Świadomie dobieram olejki eteryczne i zapachowe, tak by były przeznaczone do użytku w wysokiej temperaturze i odpowiednio się komponowały. Żadne składniki nie będą w 100% bezpieczne, jeśli nieodpowiednio je zmieszamy. Wszystko to wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Dobrej jakości produkty po prostu działają. Olejki eteryczne mają wpływ na nasz układ nerwowy, dzięki czemu, nawet niedowiarek, który wypróbuje ekologiczne świece, poczuje ich korzystne działanie.

Twoje świece są małymi dziełami sztuki. Jak wygląda proces tworzenia świec zapachowych?

Tworzenie świec zapachowych składa się z kilku etapów. Każda świeca zalewana jest ręcznie. Sama wybieram zapach oraz szkło. Knoty również wykonuję ręcznie i specjalnie je opracowuję. Kolejnym etapem jest dekorowanie. Następnie jeszcze oklejenie i dobre słowo. Każda świeca wiele razy przechodzi przez moje ręce, zanim zostanie spakowana i w końcu wysłana do swojego nowego domu.

Oprócz produkcji ekologicznych świec, prowadzisz także sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi z małych polskich manufaktur. Jak wybierasz producentów i czym wyróżniają się ich wyroby?

Poszerzenie oferty o kosmetyki ekologiczne było naturalnym krokiem. Ekologiczne świece sojowe to element czegoś większego, wręcz całego stylu życia. Krok po kroku zmieniając swoje przyzwyczajenia i stając się bardziej świadomą konsumentką, zaczęłam także poszerzać ofertę o produkty, które sama sprawdziłam. Odkryłam, że mamy w Polsce małe rodzinne firmy, tworzące kosmetyki na wysokim poziomie, które mają dobry skład. Tak zamówiłam produkty pierwszej marki… i się zaczęło. Nie mogłam się powstrzymać, żeby nie spróbować na sobie kolejnego kosmetycznego cuda. Jak wybieram firmy? Często mam z nimi kontakt przed zamówieniem, mogę się dowiedzieć więcej i podjąć decyzję. Analizuję składy, czytam o producencie – jakie wymagania sobie stawia, czy są one zgodne z moimi poglądami? Zwracam również uwagę na zagadnienia związane z produkcją oraz skąd pochodzą półprodukty do wykonania kosmetyku.

Jak zaczęła się twoja przygoda z ekologicznymi świecami i co mogłabyś poradzić osobom, które również marzą o tworzeniu wyjątkowych, zgodnych z naturą produktów?

Moja przygoda zaczęła się spontaniczne. Nie spodziewałam się, że moja pasja i zasady staną się również moją pracą. Wszystkim marzycielom chcę powiedzieć, żeby uwierzyli, że jest wielu ludzi, dla którym te sprawy nie są obojętne. Jest coraz więcej osób, dla których ważny jest drugi człowiek! Chcemy również coraz częściej kupować lokalnie, od konkretnej osoby, która prowadzi firmę w Polsce.

Jak radzisz sobie w czasie pandemii? Czy zainteresowanie kosmetykami i produktami naturalnymi dalej utrzymuje się na wysokim poziomie?

Nie mam jeszcze odniesienia rok do roku. Początek pandemii miałam szczęście bezpiecznie przesiedzieć w domu. Myślę, że świadomość klienta jest coraz większa. Wolimy coraz częściej kupić jeden dobry produkt, niż kilka tańszych lecz gorszych. Potrafimy zaczekać i odkładać na rzeczy dobrej jakości. Jest to nowość w czasach tak ogromnej dostępności produktów. Wierzę, że naturalne produkty to wybór, a nie przemijająca moda. Każda mała decyzja i zakup produktu tworzonego odpowiedzialnie przekłada się na troskę o całą naszą Planetę.

Gdzie można kupić twoje świece i od czego najlepiej zacząć przygodę z ekologicznymi produktami?

Moje produkty można zamówić przez internet na stronie mojego sklepu. A od czego najlepiej zacząć? Warto się zastanowić, którą z codziennych czynności możemy zmienić na lepsze i po prostu zacząć to robić! Ważne jest wprowadzanie zmian etapami, tak aby nas nie przygniotła ilość wiedzy oraz ceny – naturalne produkty mają nieco wyższą cenę od tych masowych.

Z kosmetyków polecam zacząć od kostki mydła, którą możemy spotkać w formie wielu produktów: do ciała, do twarzy, odżywki do włosów, szamponu, do golenia, czy też mydła gospodarczego. Obowiązkowym akcesorium jest szczotka do masażu na sucho, która stosowana codziennie daje niesamowite rezultaty.

Nad jakimi nowościami pracujesz obecnie?

Aktualnie pracuję nad nowymi zapachami i produktami – zawsze będę zaskakiwać, gdyż nie znoszę nudy. Mam też w głowie kilka projektów, które mają za zadanie upowszechniać wiedzę. W najbliższym czasie, chciałabym przekazywać wiedzę o szczotkowaniu zębów i doborze odpowiedniej pasty, gdyż w tej dziedzinie nie ma u nas w kraju odpowiedniej edukacji. Są to proste czynności, które wykonujemy na co dzień. Postanowiłam w tym roku dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Posłuchaj podcastu

Z Aleskandrą Wiecką, założycielką marki Naturalna Świeca rozmawiał Szymon Wachal