Szukaj

Kierowcy F1 wystąpią w e-sporcie zamiast na torze

Z powodu epidemii, odwołane zawody Formuły 1 odbędą się w przestrzeni wirtualnej. Będzie to zastępcza rozrywka i nie wpłynie na oficjalną punktację
fot. Marco Verch @ flickr.com CC BY 2.0

Zarząd Formuły 1 ogłosił, że w związku z odwołaniem wyścigów ze względu na epidemię, uruchomione zostają zawody w formie e-sportu z udziałem częsci kierowców F1

Wirtualne wyścigi

Wyścigi Virtual Grand Prix – bo tak została nazwana e-rozgrywka – do maja będą się odbywać zgodnie z kalendarzem zawodów zaplanowanych na 2020 r. Tak więc w niedzielę 22 marca zostanie rozegrany Virtual Bahrain Grand Prix. Późniejsze edycje będą zależne od rozwoju sytuacji, ale można się spodziewać, że e-sport na stałe zagości w F1.

W tych nieprzewidywalnych czasach – kiedy wszystkie duże rozgrywki sportowe są zawieszone – możemy dać kibicom trochę rozrywki w formie e-sportu – mówi Julian Tan, szef ds. biznesu cyfrowego i esportu F1

Realni kierowcy

Kierowcy – ze względów bezpieczeństwa – wezmą udział w zawodach w oddzielnych lokalizacjach, natomiast prowadzenie zawodów będzie transmitowane z Gfinity Esports Arena w Londynie. Rywalizować będą zarówno wybrani kierowcy Formuły 1, jak i gwiazdy innych dyscyplin.

Kierowcy od lat trenują jazdę na symulatorach. Jednak te rozwiązania były opracowane w oparciu o symulatory lotnicze i mają za zadanie oszczędzać czas i pieniądze przy rozwoju bolidów, prowadzonym w trakcie trwania sezonu. Mimo, że taki trening ma wiele wspólnego z grą, to nie oznacza, że zawodnicy F1 są automatycznie dobrymi zawodnikami e-sportu. Ponieważ kierowcy reprezentują zróżnicowany poziom jako gracze, wirtualny tor zostanie specjalnie dostosowany, aby rozgrywka była atrakcyjna dla widzów.

Wirtualny tor wyścigowy

Najbliższe zawody, zamiast na torze Sakhir, odbędę się w przestrzeni wirtualnej. Rywalizacja będzie prowadzona z wykorzystaniem oficjalnej gry Formuły 1, czyli F1 2019, stworzonej przez brytyjską firmę Codemasters, jednego z najstarszych deweloperów gier na rynku. Gra jest dostępna na wszystkich platformach – PC, Playstation 4 i X-Box One.

Uzyskane wyniki oczywiście nie wpłyną na klasyfikację z realnych wyściach, które na razie zostają zawieszone do maja, a później do odwołania. Fani będą też mieć okazję zmierzyć się z wynikami osiągniętymi przez kierowców.

Transmisja będzie dostępna na oficjalnych kanałach F1 na YouTube, Twitch‘u i Facebook‘u.

źródło: biuro prasowe F1