Szukaj

Wywiad z nowohuckim Bohaterem

Przedstawiamy wywiad z nowohuckim Bohaterem – wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem i producentem muzycznym
fot. Ilona Jasica

Rozmowa jest zapowiedzią solowego albumu „Organizm” artysty i została zarejestrowana w wyjątkowych wnętrzach zabytkowego centrum administracyjnego kombinatu w Nowej Hucie. Jest to nasza kolejna próba pokazania architektury prawie współczesnej w kontekście uniwersalnego piękna i żywej aktywności twórczej

Solowa płyta Bohatera pod tytułem Organizm, jest promowana singlem o tym samym tytule, do którego klip został nakręcony we wnętrzach zabytkowego centrum administracyjnego kombinatu w Nowej Hucie. Klip, który wyreżyserował Miłosz Kozioł, rozgrywa się w monumentalnej przestrzeni socrealistycznego gmachu, który został potraktowany jako inspirująca i szlachetna forma, nieobciążona historycznym kontekstem. Bliźniacze budynki zabytkowego centrum Administracyjnego pochodzą z 1956 r. i zostały zaprojektowane przez Janusza Ballenstedta oraz Janusza i Martę Ingardenów. Obok warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki oraz osiedla MDM są one najbardziej rozpoznawalnymi pomnikami polskiego socrealizmu. Mimo swego monumentalnego charakteru jest w nich jednak twórcza energia. Właśnie w tych wnętrzach nagraliśmy naszą rozmowę o muzyce, modzie ulicznej i wszystkim, co związane z kulturą tej rozpoznawalnej w całej Polsce, wyjątkowej dzielnicy.

„Te wnętrza bardzo nam zagrały z tym, o czym jest „Organizm”, czyli pierwszy singiel promujący album. To są monumentalne, świetne przestrzenie, dające bardzo dużo możliwości twórczych.” – mówi Bohater w wywiadzie

Nasz rozmówca – Bohater – urodził się i wychował w Nowej Hucie. Podąża własną ścieżką, nie lubi kompromisów i bezpiecznych rozwiązań. Lubi jazz, ale nie przeintelektualizowane utwory, w których nie ma muzyki. Lubi rap, ale nie krzykaczy, którzy nie mają nic do powiedzenia. Jest bardziej wokalistą niż raperem, bardziej kompozytorem niż producentem. Sam o sobie mówi, że gdyby nie był muzykiem, zostałbym lekarzem.

Rozmowę poprowadził Szymon Wachal, dziennikarz Magazynu Exclusive, który promuje polską kulturę niezależną. Operatorem był Konrad Święch z Myślenic, znany ze sceny video sportów rowerowych. Za zdjęcia backstage odpowiada nowohucka artystka fotografii Ilona Jasica, znana ze zdjęć motorsportu. Fotografie architektury wykonał Karol Bronowski. Wyjątkowe wnętrza zostały nam udostępnione dzięki uprzejmości Nowego Centrum Administracyjnego, opiekującego się zabytkowymi budynkami. W nagraniu pomagała też Fundacja Promocji Nowej Huty.

Więcej o Bohaterze https://przezbohatera.pl
Miejscówka udostępniona dzięki uprzejmości: Nowe Centrum Administracyjne http://nca.malopolska.pl
oraz Fundacja Promocji Nowej Huty https://fundacjanh.org/pl/strona-glowna/
Kamera, dźwięk i montaż: Konrad Święch https://krdmedia.pl
Zdjęcia backstage: Ilona Jasica https://www.instagram.com/ijfotograficznie/
Zdjęcia architektury: Karol Bronowski https://www.instagram.com/karolbronowski/