Moda nie zna granic! Wiedzą o tym współcześni projektanci, którzy coraz częściej w swoich kolekcjach mieszają ze sobą różnorodne, często z pozoru zupełnie do siebie nie pasujące, style. Co powiecie na fuzję „starego” z „nowym” czyli Etnopię – markę zrodzoną z fascynacji polskim etno? By dowiedzieć się nieco więcej na temat ich działalności, postanowiliśmy porozmawiać z jedną z twórczyń – Katarzyną Świerk.

Skąd pomysł na tego typu markę? Co stanowi Waszą główną inspirację?

Tworzymy trzyosobowy zespół, który łączy zamiłowanie do polskiego etno. Głównym źródłem naszych inspiracji jest kultura, w której dorastałyśmy. Współczesne młode pokolenie łatwo ulega fascynacji światowymi trendami w modzie, trudniej jest przekonać ich do rodzimego wzornictwa.

Dlatego staramy się aby nasze projekty stanowiły połączenie „starego” z „nowym”, tak by mogły współgrać ze współczesnymi trendami, a zarazem nawiązywać do wielowiekowych tradycji. Widzimy duży potencjał w tego typu kombinacji, etno musi ewoluować by pozostać żywe.

Co moglibyście poradzić młodym projektantom czy też osobom planującym założenie własnej firmy odzieżowej? Jak przebić się na rynku, który obecnie pełen jest tzw. „niszowych marek”?

 Bardzo istotny jest kreatywny pomysł, dzięki niemu możliwe jest tworzenie, a nie tylko powielanie. Żeby wcielić go w życie, oprócz pracy, potrzeba dużo uporu. Każdy początek wiąże się z trudnościami, ważne żeby się nie poddawać. W kreacji produktu liczy się również szczerość i wiara w ideę, którą chcemy rozwijać. Jeśli chodzi o inspiracje, to warto czerpać z tego, co dobrze nam znane, co nas otacza. Zgłębiając lokalną kulturę i tradycję łatwo natrafić na coś wyjątkowego, nietuzinkowego. Ale chyba najważniejsze jest znalezienie charakterystycznego wyróżnika, czegoś szczególnego, co byłoby widoczne we wszystkich projektach. Poza tym, duży nacisk powinno się kłaść na jakość, zarówno w kontekście doboru materiałów, jak i wykonania.

 Jakie są Wasze plany na najbliższe miesiące? Nowa gama produktów, a może nowa kolekcja?

 W tej chwili intensywnie pracujemy nad nową kolekcją. Zbliża się premiera wiosennej gamy naszych produktów. Głównym kierunkiem nadal będzie połączenie wełny i skóry. Pojawią się nowe naturalne tkaniny wełniane, wykorzystamy także len.

 Więcej informacji: www.facebook.com/Etnopia.madeinpoland

 
Z Katarzyną Świerk rozmawiała: Justyna Zajdel, zdjęcia: Wojciech Wojas