Nieważne czy myślisz o zakupie pierwszego w swoim życiu kabrioletu, czy może planujesz wynająć taki samochód na wakacje. Jeżeli wcześniej nie miałeś styczności z tego typu samochodami warto zapoznać się z kilkoma trikami, które sprawią, że jazda z otwartym dachem będzie przyjemnością.
Zanim wsiądziesz do auta ze składanym dachem warto zapoznać się z kilkoma na pozór mało istotnymi rzeczami. Poniższe wskazówki pomogą bezproblemowo cieszyć się kabrioletem.
– Pierwszą i podstawową sprawą jest… poćwiczenie składania i rozkładania dachu. W samochodach, w których dach składa się automatycznie należy po pierwsze wiedzieć, czy proces ten wymaga uruchomionego silnika, a także czy w bagażniku nie ma “strefy” zarezerwowanej dla złożonego dachu. Niektóre modele oferują bowiem większą pojemność bagażnika, gdy dach jest rozłożony, a przy jego złożeniu jej część zajmują jego elementy ruchome. Warto również pamiętać, że niektóre kabriolety umożliwiają złożenie i rozłożenia dachu również w czasie jazdy. Warto zatem znać maksymalne prędkości, przy których jest to możliwe. Taka praktyka może wydawać się prozaiczna, ale z drugiej strony unikniemy niepotrzebnego stresu, gdy nagle podczas jazdy zacznie padać deszcz – wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu z Webasto Petemar, jednego z światowych liderów rozwiązań dachowych dla samochodów.
Podczas codziennego użytkowania takiego samochodu warto również pamiętać o tym, aby jeszcze bardziej dbać o cenne rzeczy. Kabriolety – szczególnie te z miękkim dachem – są o wiele bardziej narażone na włamanie od auta z zamkniętym nadwoziem. Lepiej nie pozostawiać w nich dokumentów, gotówki czy sprzętu elektronicznego. Jeżeli w aucie znajduje się dźwignia otwierania bagażnika, również nie warto tam chować drogocennych gadżetów.
Jazda bez dachu
Jazda z rozłożonym dachem romantycznie kojarzy się z wiatrem we włosach i słońcem padającym na twarz. Jednak nie zawsze sprawa wygląda tak pięknie. Przy nieco większych od spacerowych prędkościach wpadający do wnętrza podmuch może nie być najprzyjemniejszą rzeczą na świecie. Prostym zabiegiem na jazdę w komfortowych warunkach są podniesione boczne szyby. Zmniejszy to zarówno dyskomfort z powodu wpadającego wiatru, jak i hałas.
Jazda z otwartym dachem nie musi oznaczać, że trzeba marznąć. Warto korzystać z ogrzewania samochodu. Warto również wiedzieć, że niektóre modele mają specjalnie zaprojektowane układy ogrzewania, które umożliwiają jazdę nawet przy niższych temperaturach. Jedną z ciekawostek jest ogrzewany fotel, który tworzy wokół pasażerów “szal powietrzny” ogrzewając ich górne części ciała.
O czym jeszcze należy pamiętać w czasie jazdy? Jednym z błędów, które często popełnia się najczęściej tylko raz jadąc po raz pierwszy kabrioletem jest… użycie spryskiwaczy przy otwartym dachu.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
– Niektóre kabriolety mają tak zwaną procedurę awaryjnego zamykania dachu. Stosuję się ją na przykład w przypadku, gdy samochodu nie da się uruchomić. Warto przy tym wiedzieć, czy ręczne składanie dachu w danym modelu jest dopuszczalne i możliwe w przypadku awarii mechanizmów sterowania. To wszystko powinno znajdować się w instrukcji samochodu – dodaje Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.
Abstrahując od obowiązujących przepisów. Jadąc kabrioletem należy bezwzględnie mieć zapięte pasy. Tylko one chronią nas przed wyrzuceniem w powietrze podczas wypadku! Nie należy również zmieniać siedzeń w czasie jazdy – może wydawać się to nieprawdopodobne, ale takie rzeczy również się zdarzają. Jeżeli naszymi towarzyszami jazdy będą zwierzęta należy również zadbać o to, by nie wyskoczyły w czasie jazdy z samochodu.
Jadąc samochodem z rozłożonym dachem trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu luźno leżących przedmiotów. Wszelkie śmieci, kawałki papierów czy elementy odzieży mogą zostać wywiane przez wpadający do wnętrza wiatr.
Na koniec należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – owiewający ciało wiatr redukuje odczucia związane z padającym na nas słońcem. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim kremie przeciwsłonecznym.