Szukaj

Jak wywołać zdjęcia przez internet?

Jak utrwalić najlepsze ujęcia
fot. Pexels

Wykonujemy coraz więcej zdjęć. Świadczą o tym statystyki, na konferencji AllThingsD przedstawiono dane pokazujące, że każdego dnia do internetu trafia 500 mln fotografii. Nieomal każdy posiada pokaźną kolekcję fotografii, która najczęściej jest archiwizowana na karcie pamięci smartfonu. Niestety pokaźna ilość zdjęć sprawia, że łatwo zapominamy nawet o najlepszych ujęciach. Dlatego ciągle niezwykłą popularnością cieszy się wywoływanie zdjęć. Fotografie w papierowej formie, umieszczone w estetycznym albumie to najlepszy sposób na trwałe zatrzymanie najważniejszych wspomnień uchwyconych obiektywem aparatu. 

Oczywiście możemy zamówić wywołanie fotografii w lokalnym fotolabie, jednak w czasach pandemii warto skorzystać z usług online. Wywołanie zdjęć przez internet, to nie tylko bezpieczna usługa, ale z reguły także tańsza. Internetowe fotolaby często oferują niższe ceny niż ich lokalne odpowiedniki. Poniżej doradzimy jak wybrać odpowiedni fotolab oraz podpowiemy jak wysłać zdjęcia do wywołania. 

Jak wybrać dobry fotolab?

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę wywoływanie zdjęć online, naszym oczom ukaże się cała lista fotolabów. Jak wybrać z nich najlepszy?

Po pierwsze porównajmy cenniki. Bardzo często zakłady oferują okresowe promocje, kody rabatowe, albo świąteczne przeceny. Warto skorzystać z atrakcyjniejszej cenowo oferty, tym bardziej że niższa cena nie musi oznaczać gorszej jakości. Oczywiście wcześniej warto sprawdzić, czy zamówiona usługa spełni nasze oczekiwania. 

Po drugie bardzo ważne, aby zakład oferował ręczną korektę zdjęć wykonaną przez profesjonalnego kopistę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ fotografie wywoływane bez korekty najczęściej będą źle wykadrowane, mogą także posiadać błędnie skalibrowane kolory.

Po trzecie dowiedzmy się, na jakim papierze są wywoływane zdjęcia. Dobry fotolab powinien oferować wydruki na takich papierach jak Fuji Crystal Archive, czy Kodak Premier Endura.

Po czwarte sprawdźmy opinie w internecie. Najłatwiejszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce nazwy wybranego fotolabu. Wśród wyników wyszukiwania wyświetli się odnośnik do opinii pozostawianych w serwisie Google na temat tego usługodawcy. Zobaczymy też średnią ocenę wyświetlaną w formie gwiazdek. 

Jak przesłać zdjęcia do wywołania?

Wysyłanie zdjęć do wywołania to z reguły bardzo prosty proces. Dobre fotolaby oferują na swojej stronie internetowej dostęp do aplikacji webowej, która umożliwia łatwą wysyłkę plików. Chociaż wygląd aplikacji może się różnić, to w większości przypadków przechodzimy ten sam proces zamówienia. Na wstępie musimy zaznaczyć zdjęcia, jakie zamierzamy wysłać do wywołania. W zależności od ilości plików i naszego łącza internetowego proces przesyłania może trwać kilka do nawet kilkudziesięciu minut. W kolejnym kroku będziemy musieli określić format zdjęć oraz rodzaj papieru, na jakim mają zostać wywołane. Po określeniu adresu wysyłki albo wyborze paczkomatu pozostaje nam jeszcze opłacenie zamówienia. Zlecenia z reguły są realizowane do 48 godzin od opłacenia zlecenia, więc zaledwie po paru dniach będziemy mogli cieszyć się swoimi papierowymi fotografiami.