Klocki Lego to jedna z popularniejszych zabawek z dzieciństwa większości z nas. A co, gdyby spojrzeć na nie w nieco inny sposób i zacząć wytwarzać z nich torebki i biżuterię? Na taki właśnie pomysł na biznes wpadła Agnieszka Biernacka, twórczyni marki Agabag.

Skąd pomysł na tego typu działalność – dlaczego akurat produkty z klocków Lego?

Poszukiwałam pomysłu na pracę w domu, na własną firmę, na coś nieszablonowego, na produkt wypełniający „rynkową niszę” a równocześnie na coś co sprawiałoby mi zwykłą przyjemność. Zakładałam, że będzie to coś choć trochę związane z szeroko rozumianą modą i designem i wówczas zobaczyłam kolekcje Marca Jacobsa i Castebajac’a, gdzie pojawiały się akcesoria z klocków Lego. Zaczęłam drążyć temat, okazało się, że nikt nie starał się rozwinąć pomysłu poza najprostsze, niemal oczywiste wzory i zdecydowałam, że trzeba spróbować.

Jak wygląda proces tworzenia Pani wyrobów „od kuchni”?

W tej chwili większość czasu pochłania mi robienie torebek. To dość długi proces, trudno go opisać szczegółowo w kilku zdaniach bo torebka przechodzi przez wiele rąk, od początku do końca powstaje czasem nawet przez tydzień. Wszystkie torebki są rezultatem wielu prób, od prototypu do ostatecznej wersji powstaje zwykle kilka egzemplarzy, w których usuwam kolejno dostrzeżone wady.

Projekty biżuterii powstają zgoła inaczej – w niemal wszystkich przypadkach rzecz jest wymyślona dokładnie zanim zacznę ją robić. Jedynie wersje kolorystyczne pojawiają się czasem pod wpływem dostrzeżonego gdzieś zestawu kolorów – okładki książki, zdjęcia, kolorów jakiegoś logotypu, plakatu itd.

Czy planuje Pani poszerzenie działalności o innego rodzaju produkty lub też produkty wykonywane z innych materiałów?

Na pewno nie mam zamiaru rezygnować z klocków, bo wiele pomysłów, często dość odległych od biżuterii i torebek, czeka na realizację. Część z nich będzie wymagała wykorzystania innych poza klockami materiałów, ale z całą pewnością klocki Lego będą podstawowym i najbardziej dostrzegalnym elementem tych projektów.

Więcej informacji: www.agabag.com

Z Agnieszką Biernacką rozmawiała Justyna Zajdel, zdjęcia: Agnieszka Biernacka