Szukaj

Gdy awaria roweru zaskakuje podczas wycieczki

Nie panikuj. Co możesz zrobić? Poznajcie rozwiązania w trudnych sytuacjach
fot. mat. prasowe

Jak się przygotować, by potem nie żałować, czyli co zrobić, gdy podczas podróży okaże się, że opony nie są właściwie napompowane?

Małe rzeczy mają duże znaczenie, a przezorny zawsze ubezpieczony – chyba każdy z Was zna te sentencje, ale czy stosuje je w swoim życiu? No z tym bywa różnie, bo jak wiadomo czas nie jest dobrym doradcą, a że człowiek śpieszy się niemal cały czas, to potem okazuje się, że zapomina o kuriozalnie niezbędnych rzeczach. Ale przejdźmy do świetnego przykładu. Coraz więcej osób uwielbia jazdę na rowerze i jest to zrozumiałe. W końcu to spora przyjemność, a jednocześnie dobry sposób na wprowadzenie do życia ruchu. Taka aktywność fizyczna zwiększa wydolność i zmniejsza ryzyko chorób, choćby niektórych chorób nowotworowych. Jednak jak to zwykle bywa, będąc już na wycieczce, często okazuje się, że problemy z płynną jazdę nie wynikają z tego, że Wasza kondycja jest słaba, lecz wynikają z tego, że opony nie są właściwie napompowane. Cóż, jazda na nich nie należy do przyjemnych, a przy tym trzeba się sporo napedałować, by nabrać jakiejkolwiek szybkości. Można ten fakt zaakceptować, ale można też coś zaradzić. Wystarczy tylko mocna pompka do roweru i gotowe. Warto zauważyć, że nie zajmuje ona sporo miejsca, za to ułatwia życie. Warto więc zawsze ją spakować i problem z głowy.

Łaty rowerowe, czyli przebicie opony nam niestraszne

Nie tylko pompki do roweru to niezbędne akcesoria, które zawsze warto mieć przy sobie. Kolejnym absolutnym must have są też łaty rowerowe. W końcu kolejną awarią, która może Was spotkać podczas wycieczki rowerowej jest właśnie przebicie opony. I tutaj rzeczywiście zastosowanie łatwy rowerowej jest konieczne, a przy tym bardzo łatwo ją zamontować. Wystarczy tylko ściągnąć z jednej strony łatki folię, a następnie nałożyć na nią klej i po prostu przykleić. Działa to na zasadzie przyklejenia plastra. Jest szybkie i łatwe.

Inne i także szybkie rozwiązanie na naprawę

Można też postawić na jeszcze inne rozwiązanie, czyli wybrać płyny uszczelniające. Jest to rzeczywiście niezwykle prosta, ale i błyskawiczna metoda naprawy. Nie musicie nawet zdejmować koła. Należy po prosty do dętki wlać specjalny płyn uszczelniający, następnie napompować. I już wiecie dlaczego po raz kolejny pompki do roweru są niezbędne. Pozostaje tylko zakręcenie kołem, by płyn rozprowadził się w środku i gotowe. Teraz trzeba jeszcze chwilę zaczekać i już naprawdę efektywnie naprawiliście dętkę. A wystarczy tak niewiele, a efekt jest wręcz imponujący.

Jak skrócić łańcuch?

Jak wiecie awarie roweru zdarzają się w sytuacji, gdy tego się nie spodziewamy. Najczęściej dochodzi do nich nie na początku wycieczki, ale gdy jesteśmy już daleko od domu, przeważnie w lesie, a do tego się ściemnia. Wtedy zastanawiamy się, po co oglądaliśmy tak wiele horrorów klasy B, które teraz jeden po drugim nam się przypominają. I trzeba przyznać, że „Wrong turn” wiedzie tu prym. Na szczęście jeżeli człowiek jest przygotowany na różne sytuacje z rowerem, to po prostu skupi się na pracy, a nie na wspominaniu horrorów i zastanawianiu się, co zrobić. Dlatego zawsze należy mieć przy sobie mały zestaw naprawczy. Jest nie tylko tani, ale też nie zajmuje wiele miejsca i rzeczywiście bez problemu spakujecie go do saszetki. Jeżeli więc dojdzie do zerwania łańcucha, to wystarczy tylko specjalne imadełko, które wysuwa sworzeń. Ewentualnie sprawdzi się spinka do łańcucha. Przyda się mały kawałek zapasowego łańcucha. Teraz używając imadełka pozbywamy się pękniętego ogniwa, a w jego miejsce wkładamy spinkę i kawałek łańcucha i gotowe. Możecie też po prostu skrócić łańcuch. Takie rozwiązanie też dobrze się sprawdzi i bez problemu dojedziecie na jednośladzie do domu, a tak już wykonacie dokładniejszą naprawdę. Jedno jest pewne – jest ona łatwa i szybka.