Betonowa biżuteria

Czy możliwe jest nadanie betonowi - materiałowi wszechobecnemu w miejskiej przestrzeni, kojarzącemu się z surowością, nieco cieplejszego, bardziej spersonifikowanego charakteru?

Okazuje się, że tak! Udowadniają to twórcy marki STRUKTU, którzy postanowili wykorzystać go do produkcji unikalnej biżuterii. Na temat tego nietypowego pomysłu postanowiliśmy porozmawiać z jej twórcami – Sylwią Kochaniec i Markiem Sułkiem

Skąd pomysł na tego typu działalność – dlaczego akurat biżuteria z betonu?

Inspiracją projektu biżuterii było moje otoczenie, miasto, w którym mieszkam. Chciałam nieco oswoić wszechobecny miejski materiał – beton, tak aby stał się nieco cieplejszy w odbiorze i spersonifikowany. Powstały elementy osobistej biżuterii o miejskim charakterze. Każdy z nich jest nieco inny i niepowtarzalny z uwagi na strukturę użytego materiału. W tak małej skali dobrze znane geometryczne formy, kojarzące się z architekturą otrzymały nową jakość, bardziej przyjazną i sympatyczną w odbiorze.

Jak wygląda proces projektowania i tworzenia tego typu biżuterii „od kuchni”?

Inspiracje istnieją na każdym kroku w miejskiej przestrzeni. Wystarczy tylko zmniejszyć skalę istniejących obiektów i oto stają się one biżuterią. Co do samego procesu tworzenia, to bardzo ważna jest specjalna mieszanka betonu, którą stworzyliśmy dla potrzeb STRUKTU, aby tak małe formy były możliwe do zrealizowania. Biżuteria powstaje w formie małych odlewów, które są następnie ręcznie szlifowane.

Nasz STRUKTU beton jest przyjazny i stosunkowo lekki. Nie kruszy się i jest niezwykle wytrzymały. Wizualnie wygląda jednak na surowy i ciężki. O taki właśnie efekt nam chodziło.

Kto jest statystycznym klientem Struktu, do kogo skierowane są Wasze produkty?

Ponieważ w sprzedaży STRUKTU jest od niedawna, czas dopiero pokaże. Na pewno naszą biżuterią zainteresowane są osoby, które cenią nowatorskie rozwiązania i lekko z humorem patrzą na otaczającą nas rzeczywistość. Jest nam bardzo miło, że cieszymy oko zarówno profesjonalnych architektów, jak i młodych ludzi poszukujących dobrych pomysłów. Sami też chcemy inspirować i prowokować do innego spojrzenia na to, co dobrze znamy.

Czy Waszym zdaniem tego typu biżuteria dobrze komponować będą się np. z eleganckim strojem typu garnitur czy garsonka?

Nasza biżuteria ma surowy ale szlachetny wyraz. Dobrze wpisuje się w klasyczny jak i dość buntowniczy styl. Osobiście bardzo cenię minimalizm i starałam się aby biżuteria była prosta w wyrazie, ale interesująca.

Biżuteria STRUKTU jest alternatywą dla tych którzy stronią od nadmiernego się „dekorowania”. Betonowa biżuteria jest idealnym produktem dla facetów. Jest elegancka i nie jest świecidełkiem. Jako spinka mankietowa lub wisior dodaje charakteru i może podobać się również tym którzy nie znoszą klasycznej biżuterii.

Czy planujecie poszerzyć Waszą działalność o inne produkty wykonane z betonu?

Już niedługo oprócz kolczyków i spinek mankietowych w sprzedaży pojawią się zaprojektowane przez nas wisiory i breloki ze współrzędnym geograficznymi miast, nieco później bransolety, których pomysły jeszcze „szlifujemy”. Rozważamy również projekty przedmiotów kreatywnych.

Link do fanpage’u marki STRUKTU: www.facebook.com/Struktu

rozmawiała: Justuna Zajdel