Zabieramy się za wymianę karty graficznej. Na co zwrócić uwagę?

Karta graficzna to jeden z ważniejszych komponentów w każdym komputerze, a szczególnego znaczenia nabiera, gdy chcemy ją wymienić na lepszy model. Nie jest łatwo odpowiedzieć, jaką wybrać, bo na rynku nie znajdziemy idealnie uniwersalnego modelu, który jednocześnie nie jest drogi. Tak naprawdę musimy sprawdzić, jakim budżetem dysponujemy i na tej podstawie wybrać kilka opcji wartych rozważenia.

Decyzja podjęta, wymieniamy kartę graficzną laptopie! Tylko jaką wybrać?

Podjęliśmy decyzję, że wymieniamy kartę graficzną w laptopie. Zanim jednak to zrobimy, musimy coś wybrać, by od razu zamontować nowy sprzęt. Obecnie na rynku panuje dwóch potentatów: Nvidia oraz AMD, ale to, jakiej karty potrzebujemy, w dużej mierze zależy do tego, jak używamy komputera – do jakich zadań.

Na tej podstawie łatwiej sobie odpowiemy na pytanie, jaki model będzie dla nas idealny. Podział jest prosty: albo karta dedykowana, albo zintegrowana. Obecnie wygląda to tak, że układy zintegrowane mają moc, jak również wydajność podobną do słabszych, a do tego starszych kart dedykowanych. Warto więc wziąć to pod uwagę. Przejdźmy teraz do konkretnych przykładów zastosowania karty. Jeśli potrzebujemy jej do oglądania filmów i prac biurowych to spokojnie wystarczy zintegrowana z najnowszym (lub prawie najnowszym) modelem procesora.

Dla kinomanów, ale też “niedzielnych” graczy (sporadyczne uruchamianie średnio wymagających sprzętowo gier) wystarczy średniej klasy karta dedykowana, choć i jednostka zintegrowana z układem CPU najnowszej generacji, sprawdzi się w tym przypadku. Jeśli zaś jesteśmy zapalonymi graczami i staramy się poznawać na bieżąco nowe tytuły, to koniecznie musimy zainwestować w wydajną kartę dedykowaną, która dodatkowo ma dobre chłodzenie aktywne.

Wybieramy kartę graficzną – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Wybierając kartę graficzną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotne jest to, jak nasz komputer na nią zareaguje. Na początek sprawdźmy natywną rozdzielczość ekranu, a raczej jak wydajny jest układ przy takich ustawieniach. To ważne szczególnie dla osób ceniących sobie niezakłóconą komputerową rozrywkę, chcących uniknąć pogorszenia jakości obrazu podczas gry. Równie ważny jest zasilacz, bo zmiana karty graficznej na lepszą, wydajniejszą może wpłynąć na zdecydowanie większy pobór mocy, czego zasilacz może nie wytrzymać. Jeśli spodziewamy się takiego problemu, być może trzeba będzie też pomyśleć o wymianie zasilacza. Przy najwydajniejszych kartach, musi mieć minimalną moc 600 W.

Ale to nie wszystko, bo liczy się także to, z jakich materiałów został wykonany – koniecznie powinny być dobrej jakości. I na koniec – istotna jest pamięć, ale nie tylko jej ilość, ale również rodzaj. W kartach graficznych najczęściej spotyka się pamięć DDR3, GDDR3 oraz GDDR5. Jeśli tylko nas na to stać, warto wybierać karty wyposażone w pamięć GDDR5, gdyż to najnowszy typ, gwarantujący wysoką częstotliwość taktowania.

Co jest ponadto ważne?

Chłodzenie jest niezwykle istotne, szczególnie przy bardziej wydajnych kartach graficznych. Przed kupnem odpowiedniego modelu, sprawdźmy, jakie chłodzenie zostało zastosowanie, a także czy jest wystarczające do mocy akceleratora graficznego. Ważne jest też, jaką wielkość ma karta, bo przeważnie te najlepsze mają też duże rozmiary. Częściej dostępne są karty o niskim profilu (mniej wydajne, ale zmieszczą się w większości komputerów) i o pełnym profilu (najbardziej wydajne, ale wysokie i nierzadko długie), więc musimy ocenić, czy wybrany model zmieści się w obudowie.

Jest więc kilka informacji, które warto znać, nim zdecydujemy się na zmianę karty graficznej. Powinniśmy więc na spokojnie ocenić, na co nas stać i jak nasz komputer na to zareaguje.