Jak wybrać tablet dla dziecka?

Czy tego chcemy, czy nie, musimy pogodzić się z faktem, że nowoczesne technologie stanowią ważną część życia naszych pociech. Zamiast narzekać na „te dziwne czasy”, lepiej kupić dziecku tablet, który wesprze jego rozwój i zapewni jak najbardziej wartościową rozrywkę.

Jak wybrać tablet dla dziecka02

Nie dla każdego to samo

Wybierając tablet dla dziecka, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wiek oraz potrzeby. Wiele bowiem zależy od tego, w jaki sposób sprzęt będzie wykorzystywany. Od tego powinniśmy uzależnić między innymi jego cenę oraz parametry. W przypadku najmniejszych dzieci warto zastanowić się nad wyborem zabawek interaktywnych, które będą dużo tańsze, a równie dobrze wesprą maluszka podczas nauki liczenia czy pierwszych słówek. Szeroki wybór zarówno tabletów, jak i zabawek interaktywnych ma Merlin.pl – jeden z największych polskich sklepów internetowych. Przemyślmy dokładnie taki zakup, rozważając za i przeciw oraz porównując konkretne modele dostępne w sklepach.

Edukacja przede wszystkim

W przypadku młodszych dzieci często kupujemy tablety, pragnąc wspomóc w ten sposób ich rozwój. Rzeczywiście, istnieje wiele aplikacji oraz programów specjalnie przystosowanych do potrzeb najmłodszych i bardzo skutecznie wspomagających ich rozwój w poszczególnych sferach. Dodatkowym plusem jest fakt, że większość dzieci uwielbia tego rodzaju sprzęt, dlatego nie trzeba będzie ich zachęcać do korzystania z takich pomocy dydaktycznych. Jeśli nauka to dla nas podstawa, zdecydujmy się na jeden ze specjalnych tabletów edukacyjnych. Mają one zwykle dostęp do szerokiego wyboru wartościowych aplikacji, pozwalają monitorować postępy dziecka itd. Wybierajmy modele „rosnące” razem z dzieckiem – dają one możliwość zmiany interfejsu czy poziomu zadań w zależności od umiejętności i wieku.

Tablet strefą rozrywki

Jeżeli jednak wolimy, aby tablet stał się prawdziwym domowym centrum rozrywki, musimy wybrać model z nieco lepszymi parametrami oraz większym ekranem. Pozwoli to oglądać filmy, czy grać w świetnej rozdzielczości w zupełnie komfortowy sposób. Takie tablety będą zapewne nieco droższe, jednak zazwyczaj kupujemy je starszym dzieciom, które będą korzystały z nich długo. Unikajmy w związku z tym typowo dziecięcych kolorów – nastolatki mogą się ich później po prostu wstydzić. Nie możemy też zapomnieć o kontroli rodzicielskiej, dzięki której zagwarantujemy naszym pociechom bezpieczne surfowanie po stronach internetowych lub ustalimy rozsądny limit czasowy oglądania filmów.

Nie warto demonizować nowych technologii – samo posiadanie przez dziecko tabletu może przynieść wiele korzyści. Najważniejsze, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób nasza pociecha go wykorzystuje, ile czasu spędza przed ekranem i jakich aplikacji używa.

Tekst: autor zewnętrzny, Fot.: Wheeler Cowperthwaite, CC