Szukaj

Święta w biurze – wigilijny dress code dla panów

Boże Narodzenie coraz bliżej, zanim jednak zaczniemy świętować z rodziną, wielu z nas czeka świąteczne spotkanie w pracy. W zależności od branży czy wielkości firmy spotkanie może przebiegać w różny sposób, ale w każdym przypadku warto się zastanowić, jaki strój powinniśmy wybrać na tę okazję.


Jak dobrze zaprezentować się na wigilii w pracy? 
Praca i impreza to dwa pojęcia, które na co dzień raczej ze sobą nie współgrają, ale święta to czas wyjątkowy. Coraz częściej pracownicy i przełożeni spotykają się wspólnie podczas wigilii w biurze. Atmosfera jest wówczas bardziej rozluźniona, nie powinniśmy jednak rozluźniać swojego stroju. Co prawda, nie każdy musi pojawić się na spotkaniu w dopasowanym garniturze i pod krawatem – choć oczywiście, jeżeli na co dzień obowiązuje nas strój formalny, nie powinniśmy z tego rezygnować, ale nawet jeżeli na co dzień przychodzimy do pracy w bluzie, warto tego dnia postarać się nieco bardziej.
Jak ubrać się na firmową wigilię?
Strój zawsze musi być dobrany odpowiednio do okazji, tylko wtedy będziemy dobrze się prezentować i czuć się dobrze. Jest wiele czynników, które należy uwzględnić podczas wyboru stroju. Jeśli przyjęcie wigilijne ma charakter oficjalny i jest organizowane, np. w restauracji czy specjalnie wynajętej na tę okazję sali, powinniśmy postawić na klasyczny garnitur i proste dodatki. W przypadku, gdy jest to bardziej kameralne spotkanie po pracy, w biurze, najbezpieczniej postawić jest na styl Smart Casual. Świetnie sprawdzi się, gdy pracodawca oczekuje od nas eleganckiego wyglądu, a jednocześnie umożliwia stworzenie luźniejszego zestawienia, dzięki któremu będziemy czuć się swobodnie.
Smart Casual daje doskonałą okazję do zaprezentowania naszego prawdziwego stylu, jak i jego szybkiej modyfikacji – na bardziej formalny lub bardziej casualowy. Nie bez powodu nazywany jest „stylem środka”. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy założyć wełnianą marynarkę i krawat lub po prostu koszulę i sweter – rozpinany lub gładki, który również dodaje elegancji, a my nie czujemy się tak sztywno jak w marynarce.

– Wybierając się na formalną imprezę świąteczną, pamiętajmy także o odpowiedniej koszuli. Dobra koszula jest doskonałą warstwą podstawową i prawdopodobnie najważniejszą częścią naszego wyglądu. W zależności od tego, jaki dress code panuje w naszej firmie możemy dopasować jej kolory i wzory. Na przykład, biała koszula doskonale sprawdzi się w scenariuszu, gdy pracodawca wymaga od nas większej elegancji, a dla zespołu bardziej casual lepsza będzie koszula w kratę typu oxford – podpowiada Wojciech Tulwin, Dyrektor ds. Marketingu i PR w firmie Recman.

Jeśli chodzi o spodnie, sprawdzą się zarówno spodnie garniturowe – mogą być takie z delikatnym wzorem lub fakturą, jak i spodnie typu chino oraz klasyczne dżinsy. Wybór ponownie zależy od tego, jakie zasady odnośnie stroju panują w danej firmie na co dzień. Im większy poziom formalności jest wymagany, tym bardziej powinniśmy trzymać się garniturów lub eleganckich spodni. Jeżeli spotkanie ma wymiar bardziej integracyjny, możemy zdecydować się na dżinsy, które są o wiele bardziej swobodnym ubraniem.
Świąteczny sweter do biura?
Jeżeli zależy nam na odzwierciedleniu świątecznego ducha, postawmy na kolory. Czerwień, zieleń oraz biel idealnie pasują do świąt, sprawdzą się więc podczas firmowego spotkania. Mężczyzna w białej koszuli będzie dobrze wyglądał w każdej sytuacji, podczas wigilii w biurze także. Do tego wystarczy założyć np. zielone chinosy i czerwony sweter, by wyglądać świątecznie i elegancko zarazem.
Pamiętajmy jednak, że z takim nawiązywaniem do świąt nie wolno przesadzić – chyba, że chcemy, by współpracownicy wzięli nas za elfa lub samego Świętego Mikołaja. Wcale nie trzeba być bardzo dosłownym, by nasz strój miał świąteczny charakter. Postawmy na umiar i klasykę.

Fot. creativecommonsstockphotos | Dreamstime.com, Tekst dzięki uprzejmości: www.recman.pl