Sport w zasięgu ręki, czyli siłownie plenerowe

Zajęcia sportowe na świeżym powietrzu są wskazane przez cały rok – tlen zwiększa wytrzymałość organizmu, wzmacnia układ odpornościowy i układ nerwowy. Taki typ aktywności fizycznej jest bardziej skuteczny, niż trening w zamkniętym pomieszczeniu. Dlatego w czasach współczesnych coraz większą popularnością cieszą się siłownie zewnętrzne.

silownie pod golym niebem 2

Można je zobaczyć na szkolnych podwórkach, w parkach, przy placówkach rehabilitacyjnych i wypoczynkowych. Na tym polega najważniejsza ich przewaga – mogą na nich ćwiczyć wszyscy, niezależnie od wieku, płci i stopnia sprawności fizycznej. Coraz mniej dzieci, nastolatków spędza aktywnie czas wolny. Większość woli siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Powoduje to nie tylko problemy ze wzrokiem, kręgosłupem ,ale również skutkuje osłabieniem mięśni i niedotlenieniem. Dorośli zazwyczaj mają siedzący tryb pracy lub prowadzą mało ruchliwy tryb życia. Wskutek tego pogarsza się kondycja fizyczna i zwiększa się ryzyko otyłości. Dla osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku ważne jest podtrzymanie ruchliwości kończyć i sprawności fizycznej. Nie każdy jednak ma możliwość uczęszczania do ośrodka fitness lub uprawiania konkretnego sportu. Dlatego w takiej właśnie sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie siłownia zewnętrzna.

Taki ośrodek treningowy pod otwartym niebem jest zbiorem urządzeń dla zajęć siłowych, wytrzymałościowych, cardio. Wśród elementów siłowni outdoor można zobaczyć ławki, drążki, twistery, orbitreki, bieżnie, wioślarze i inny sprzęt sportowy. Umożliwiają one wzmocnienie wszystkich partii mięśni – zarówno górnych, jak i dolnych. Wskutek regularnych treningów polepsza się praca układu ruchowego, oddechowego, sercowo – naczyniowego, przemiana materii. Dzięki temu można uzyskać nie tylko silne wysportowane ciało, ale również wzmocniony organizm, wyprostowaną postawę. Jest to również świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dla młodszych użytkowników czas, spędzony na siłowni „pod chmurką” może być pierwszymi krokami do zawodowego sportu.

silownie pod golym niebem

Urządzenia, składające się na siłownię plenerową są proste, wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Z tej racji, że takie narzędzia treningowe przeznaczone są dla użytku publicznego, są one niezwykle wytrzymałe. Potrafią one wytrzymać nawet najbardziej intensywne zajęcia oraz obciążenie do 150 kilogramów. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę z opisem, instrukcją obsługi i przykładowymi ćwiczeniami. Jest to pożyteczne rozwiązanie dla początkujących użytkowników i pomocne przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla ćwiczeń. Wzmocniona konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo treningu i długi okres eksploatacji. Specjalne pokrycie chroni sprzęt siłowni zewnętrznej przed uszkodzeniami mechanicznymi i zmianami warunków atmosferycznych. Dzięki temu zachowuje on swój pierwotny estetyczny wygląd oraz wysoki poziom funkcjonalności.

Zajęcia sportowe na świeżym powietrzu są nie tylko formą aktywności fizycznej, ale również skutecznym środkiem antystresowym. Wskutek ćwiczeń wydziela się adrenalina i endorfiny – naturalne hormony szczęścia. Dlatego jest to miejsce nie tylko dla wysiłku fizycznego, ale również odprężenia się i odpoczynku.

Siłownia plenerowa ma również ogromne znaczenie socjalne. Dostępność sportu i możliwości prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia podnosi poziom życiowy ludności. Szczególnie dotyczy to biedniejszych warstw. W takim miejscu można poznać nowych interesujących ludzi lub spędzić czas z rodziną. Dlatego montowanie takich ośrodków treningowych jest jednym z najważniejszych kierunków działalności władz miejskich.

Tekst: Kamil Kubat

Krone logoArtykuł na temat siłowni pod chmurką zlecony przez firmę KroneSport – wyposażanie siłowni zewnętrznych