Szukaj

Siodło na miarę – Pasowanie siodeł

Saddle-fitting, pasowanie siodeł cieszy się coraz większą popularnością w świecie jeździeckim
fot. bill mulder @ flickr.com CC BY 2.0

Zwiększa się liczba posiadaczy koni, którzy kupują siodło na miarę. Świadomość, jak ważną rolę odgrywa dobrze dobrane siodło, wymierzone przez profesjonalnego saddle-fittera szerzy się. Dzięki temu konie i osoby jeżdżące mogą trenować w siodle, które pomaga im się rozwijać

Czym jest pasowanie siodeł – saddle-fitting?

Saddle-fitting (ang. Saddle- siodło, fitting- dopasowany) – dopasowywanie siodła.
Jest to usługa, którą posiadają wyspecjalizowane sklepy jeździeckie, sprzedające siodła w swojej ofercie.

Polega na pobraniu dokładnych wymiarów grzbietu konia przez wykwalifikowanego saddle-fittera w celu wykonania siodła na miarę, lub sprawdzenia, czy dane siodło jeździeckie jest dobrze dobrane.

Saddle-fitting – rozwijająca się gałąź w branży jeździeckiej

Pasowanie siodeł to klucz do sukcesu i wiodąca gałąź przy sprzedaży sprzętu jeździeckiego. Usługa saddle-fittingu, pomimo krótkiego stażu rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w ciągu ostatnich 15 lat. Przyczynia się do tego ogromna ilość różnorodnych siodeł dostępnych na rynku, gdzie nie wszystkie powinny być w użyciu.

Na wzrost tempa rozwoju pasowania siodeł ma również prężnie rozwijająca się hodowla koni. Dostęp do materiału hodowlanego, łatwość w uzyskaniu coraz to nowych typów koni, również krzyżowanie ras powiększa skalę różnorodności budowy grzbietów.

Warto więc poświęcić swój czas by dobrać idealne siodło, a sklep jeździecki posiadający saddle-fittera idealnie w tym pomoże.

Kim jest saddle-fitter?

Saddle-fitter (ang. saddle – siodło, fitter- dopasowywacz) – dopasowywacz siodła. To osoba zawodowo zajmująca się pasowaniem siodeł z danego sklepu jeździeckiego, która posiada certyfikat potwierdzający umiejętności lub jest polecana przez producenta danej marki. Jest to bardzo ważne, gdyż na rynku coraz częściej można spotkać samozwańczych saddle-fitterów, których usługi mogą wyrządzić więcej krzywdy naszemu zwierzęciu niż pożytku.

O pasowaniu siodła warto mówić jak o inwestycji w swojego konia oraz w swój własny rozwój jeździecki. Tak naprawdę pasowanie jest NIEZBĘDNE do prawidłowej jazdy konnej. Prawidłowo dobrane siodło, nie dość, że pozwoli cieszyć się jazdą, zadba również – co najważniejsze, o zdrowie wierzchowca i pozwoli uniknąć wielu kontuzji.

Odwiedzając nasz sklep jeździecki Kashtan możesz śmiało nas wypytywać, najważniejsze jest dobro Twojego wierzchowca oraz Twój komfort jazdy. Dobrostan konia to podstawa! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, którymi możesz się kierować podczas kupowania siodła.

Czym się kierować przy wyborze saddle-fittera?

Po pierwsze, saddle-fitter powinien współpracować ze sklepem jeździeckim, który oferuje znane i renomowane marki siodeł. Podstawową rzeczą jest, by saddle-fitter posiadał wykształcenie związane z końmi oraz, co ważniejsze, musi mieć perfekcyjnie opanowaną anatomię i fizjologię konia.

Oczywiście bardzo istotnym argumentem, przemawiającym za danym saddle-fitterem jest jego doświadczenie i kwalifikacje w pasowaniu siodeł. Nie może być to osoba, która tylko kilka razy zmierzyła konia, poczytała o saddle-fittingu w internecie i ogłasza się, że jest saddle-fitterem. Profesjonalny saddle-fitter to osoba, która odbyła specjalistyczne kursy, szkolenia w zakresie doboru siodeł, budowy konia oraz ma za sobą kilkanaście – jak nie kilkadziesiąt- wymierzonych koni i dobranych siodeł.

Przed decyzją, jaki saddle-fitter do Ciebie przyjedzie, zapoznaj się także z firmą siodeł z jaką współpracuje. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ takie siodła nie należą do tanich i będziesz w nich jeździć przez najbliższe parę lat.

Wiele jeźdźców kieruje się prestiżowymi markami siodeł zagranicznych, w których jeżdżą najsłynniejsi światowi jeźdźcy. Ale jak dopasować dobrze siodło, które jest produkowane za granicą, by pasowało idealnie? Pomyśl sobie też, ile będziesz musiał czekać na takie siodło i co zrobisz, jak będą do zrobienia poprawki? Czas i pieniądze w to włożone odgrywają kluczową rolę, nie mówiąc o nieścisłościach jakie mogą wyjść przy konsultacjach polskich saddle-fitterów z zagranicznymi rymarzami. Dlatego warto zainwestować w Polską markę i związanego z nią saddle-fittera. Polską, pionierską firmą i zdecydowanym liderem produkującym skórzane siodła jeździeckie jest Daw Mag.

Jak duże doświadczenie ma Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł?

Nasza saddle-fitter Olga Weselak od lat pasuje siodła na terenie całej Polski oraz za granicą. Posiada rozległą wiedzę na temat anatomii konia i człowieka. Jest instruktorem jazdy konnej PZJ, sędzią kat. B, 3 klasy – Skoki przez przeszkody (2016), sędzią kat. C, 3 klasy – WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (2016). Nasz wykwalifikowany saddle-fitter brał udział w licznych kursach na temat pasowania siodeł, kulawizn koni, biomechaniki ruchu koni. Saddle-fitter Olga Weselak dopasowała już bardzo dużo siodeł, a wszyscy jej klienci są bardzo zadowoleni.

Doświadczenie, wysoka kultura osobista i profesjonalizm to wyjątkowe cechy naszego saddle-fittera. Dopasowujemy siodła nawet na najbardziej nietypowo zbudowane konie.

Kolejnym wielkim plusem naszej usługi pasowania siodła jest fakt, że dojedziemy w każde miejsce w Polsce. Dopasowujemy siodła w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, a nawet w Czechach i na Słowacji.

Czy siodła dopasowane przez saddle-fittera Olgę Weselak mają możliwość ponownego przepasowania?

Jak najbardziej tak, poprawki siodła są możliwe po wcześniejszej konsultacji z saddle-fitterem, który oceni, co da się zmienić w siodle.

Gdzie dopasowuje siodła nasz saddle-fitter?

Nasz saddle-fitter Olga Weselak pasuje siodła w całej Polsce. Dzięki temu jeźdźcy, z każdego miejsca w kraju mogą skorzystać z tej wyjątkowej usługi jaką jest siodło na miarę.

Z kim współpracujemy?

Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł jest wieloletnim partnerem firmy DAW MAG, który jest krajowym liderem w produkcji siodeł. Wszystkie siodła oraz poprawki są wykonywane w siedzibie ich firmy.

Firma DAW MAG – pionier w produkcji wysokiej jakości sprzętu jeździeckiego

Firma DAW MAG istnieje jako przedsiębiorstwo prywatne od 1990 roku, z tradycjami rodzinnymi sięgającymi, aż do roku 1968. Zajmują się produkcją siodeł jeździeckich, uprzęży szorowych oraz innego sprzętu jeździeckiego.

Firma DAW MAG dysponuje możliwością przygotowania wzornictwa według życzenia i wymagań klienta – posiada własne zaplecze projektowo-badawcze. Co więcej, firma DAW MAG zatrudnia osoby z wieloletnią praktyką i wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Produkcja wyrobów marki DAW MAG odbywa się w oparciu o najnowsze technologie i przy użyciu materiałów o wysokich parametrach technicznych.

Dzięki temu produkty firmy DAW MAG znalazły się na rynkach zagranicznych, między innymi w: Anglii, Austrii, Danii, Holandii, Francji, Norwegii, Islandii, Niemczech, Włoszech, Rosji, Szwecji. W codziennej pracy, wsłuchując się w opinie odbiorców, udoskonalą swoje produkty i współpracują z wieloma autorytetami jeździectwa, aby spełniać Państwa oczekiwania.

Firma DAW MAG prowadzi też rekonstrukcję siodeł historycznych, naprawę sprzętu oraz serwis gwarancyjny (na siodła produkowane w firmie DAW MAG producent udziela czteroletniej gwarancji na terlicę i dwuletniej gwarancji na skórę).

Poprzez 20-letnią działalność na rynku przedsiębiorstwo zdobyło szerokie kontakty, pozwalające na dostarczanie produkowanego sprzętu także bezpośrednio do najlepszych zawodników. W Polsce należą do nich: Mistrz Polski w Zaprzęgach Jednokonnych – Bartek Kwiatek oraz wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Świata w powożeniu zaprzęgami parokonnymi – Roman Kusz.

Za granicą DAW-MAG współpracuje z najlepszym zawodnikiem norweskim Stianem Pedersenem – złotym medalistą międzynarodowych zawodów koni islandzkich w 2003, 2005, 2007 oraz 2009 r. W 2004 r. przedsiębiorstwo DAW MAG wykonało również 105 kompletnych rzędów oficerskich do Gwardii Prezydenta Rosji. Firma DAW MAG zaopatruje w sprzęt jeździecki konne oddziały policji w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach oraz Straży Miejskiej w Łodzi, a także liczne wojskowe oddziały kawalerii.

Ile siodeł sprzedał Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł?

Od początku swojej działalności Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł dąży do doskonałości przy pomiarach siodeł oraz sprzedaży siodeł. Nasz saddle-fitter jeździ po całym kraju, a na swoim koncie mamy już ponad 1000 wziętych miar na dopasowanie siodła oraz porównywalną ilość sprzedanych siodeł na miarę.

Czy przy zakupie siodła Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł wyśle do mnie wykwalifikowanego saddle fittera do ściągnięcia miary i oceny grzbietu konia?

Prawidłowe dopasowanie siodła do budowy anatomicznej konia oraz do jeźdźca ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz komfortu jazdy. Nasi klienci podczas zakupu siodła mają możliwość zdecydowania się na usługę saddle-fittera. Nie da się ocenić i dopasować siodła na odległość, dlatego też polecamy kontakt oraz konsultacje z naszym saddle-fitterem.

Należy jednak pamiętać, że siodło z możliwością dopasowania to odrębna usługa, która jest wykonywana na zlecenie zamawiającego. W naszym sklepie jeździeckim masz do wyboru zakup siodła z usługą dopasowania – i wizyty naszej saddle fitter- lub zakup samego siodła, bez mierzenia wierzchowca przez saddle fittera.

Jak wygląda procedura zakupu siodła wraz z usługą dopasowania w Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł?

  • Nawiązanie kontaktu z saddle-fitterem poprzez Kashtan Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł jest możliwe na dwa sposoby, drogą telefoniczną lub mailingową.
  • Po wstępnej rozmowie i ustaleniu modelu siodła, którym jest zainteresowany kupujący, saddle-fitter ustala wspólnie z klientem termin wizyty.
  • W trakcie wizyty saddle-fittera powinna zostać oceniona indywidualna budowa anatomiczna wraz ze sprawdzeniem reakcji grzbietowych.
  • Saddle-fitter powinien na bieżąco informować klienta o zauważonych anomaliach w budowie grzbietu końskiego.
  • Dodatkowo, saddle-fitter powinien przeprowadzić wywiad z jeźdźcem, uwzględniający jego oczekiwania i problemy w trakcie jazdy, które mogły pochodzić ze źle spasowanego wcześniej siodła.
  • Do obowiązku saddle-fittera należy również prawidłowe ściągniecie miary na podstawie pięciu punktów informacyjnych. Wszystkie informacje uzyskane przez saddle-fittera powinny zostać naniesione na papier.
  • W przypadku pomiarów dokonywanych na młodych koniach, saddle-fitter powinien również poinformować klienta o rozwoju muskulatury, którą koń może osiągnąć po prawidłowo dopasowanym siodle, o ewentualnej zmianie rozstawu łęku oraz o wytrąceniu siodła z równowagi przez rozbudowane mięśnie.

Należy jednak pamiętać, że nawet idealnie dopasowane siodło to nie jest złoty lek na wszystkie problemy. Nieprawidłowa jazda, zły dosiad, za mocne lub złe używanie pomocy nie ochroni wierzchowca przed bólami lub stanami zapalnymi.

Siodło na miarę – slogan reklamowy sklepów jeździeckich, czy fakt?

Często się zdarza, że przy zakupach bądź podczas wizyty w sklepie jeździeckim słyszymy ” nie ma tego na stanie”, “produkt tylko na zamówienie”. Jest to próba naciągnięcia klienta na wyższe koszty czy jednak prawda?

Jeśli chcemy mieć siodło idealnie dopasowane do naszego konia to tu lepiej zainwestować w szycie na miarę, niż kupować gotowy produkt z szablonowymi wytycznymi. Doradcy w dobrym sklepie jeździeckim powinni chętnie przedstawić nam tę ofertę.

Co dokładnie znaczy uszycie siodła na miarę?

To znaczy wykonać indywidualny projekt siodła skrojony tylko dla jednego użytkownika siodła i jednego konia uwzględniając indywidualną budowę anatomiczną konia i jeźdźca.

Jak się szyje siodło dla jeźdźca, na jego miarę?

Każdy człowiek jest inny, a więc w takim przypadku siodło powinno być skrojone indywidualnie, tybinka pod długość kości udowej a wielkość siedziska – łęku pod rozmiar miednicy i wagę ciała.

Jak prawidłowo uszyć siodło na miarę dla konia?

Jak wiadomo, każdy koń, każdy grzbiet jest inny i poddawany ciągłym zmianom natury biologicznej. Poduszki powinny chronić i doskonale rozkładać ciężar jeźdźca tak aby nie blokować ruchu, ani nie powodować zbędnego punktowego ucisku.

Kto ocenia dopasowanie siodła, jeździec czy saddle fitter?

To bardzo ważne pytanie. Wykonane siodło ocenia oczywiście jeździec, który został w trakcie składania zamówienia poinformowany o prawidłowym ułożeniu siodła na grzbiecie.

Czy siodło uszyte na miarę dla jeźdźca i konia od razu powinno leżeć prawidłowo?

Oczywiście! Właśnie w tym celu jest szyte na miarę! Siodło uszyte na miarę musi leżeć stabilnie i pewnie na końskim grzbiecie po zapięciu popręgu i po piętnastu minutach kłusu. Jeżeli siodło założone na grzbiet dotyka kłębu lub „ucieka” do tyłu uniemożliwiając zbalansowany dosiad to oznacza to, iż siodło nie zostało uszyte na miarę! Przypominamy, siodła szyte na miarę NIE potrzebują tzw. poduszek lub podkładek korekcyjnych. Często się zdarza, że jeździec po zamówieniu siodła na miarę i otrzymaniu gotowego już siodła od razu dostaje też poduszkę korekcyjną. W takiej chwili warto się zastanowić czy produkt, który otrzymujemy jest zgodny z tym, który kupiliśmy.

Ważne jest, aby sklep jeździecki z działającym saddle-fitterem poinformował, które elementy siodła będą wykonane indywidualnie, ponieważ całego siodła na miarę uszyć się nie opłaca. Prawda jest jednak taka, że na świecie nie ma producentów, którzy szyją wyłącznie siodła na miarę lub wykonują siodła tylko na zamówienie klienta. Wszystkie firmy są nastawione na zysk, jednakże proces szycia jest zbyt długi i posiadanie tylko takich w ofercie się po prostu nie opłaca, Jednakże, są natomiast takie siodła, które w ramach programu produkcyjnego najbardziej odpowiadają konkretnemu jeźdźcowi, w związku z tym wykończenie poduszek powinno być przygotowane indywidualnie. To jednak wymaga dużej wiedzy i ogromnego doświadczenia, a przede wszystkim odpowiedniego warsztatu, który posiada współpracująca z nami firma DAW MAG.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas kupowania w sklepie jeździeckim siodła z usługą dopasowania?

  • terminy dostaw – często u małego producenta siodeł są problemy z terminowością dostaw lub z bardzo długimi terminami dostaw siodeł
  • obecność na rynku – ważne jest, jak długo firma istnieje na rynku – ale nie jest najważniejszym punktem, nawet firma z bardzo długim stażem może produkować kiepskie siodła.
  • solidność – budowa solidnej marki wymaga uczciwości, zaangażowania, poświęcenia i wytrwałości w dążeniu do celu, jeżeli w głównych założeniach przyjętych jako najważniejsze są inne doktryny to solidności nie da się stworzyć w krótkim okresie. Solidny producent siodeł to taki, który zawsze przestrzega wyżej wymienionych zasad.
  • gwarancja – każde uszyte siodło jest objęte gwarancją producenta, a tu rządzi zasada im dłużej tym lepiej.
  • referencje – pamiętaj o jednej zasadzie: żaden, a tym bardziej bardzo utytułowany jeździec na świecie nie wybierze kiepskiego, niedopasowanego, niezgodnego z jego filozofią jakości produktu, nawet gdyby wiązało się to z dużym wynagrodzeniem od sponsora. W produktach firmy DAW MAG znajdziemy siodła sygnowane nazwiskami czołowych jeźdźców!
  • wypełnienie siodła – istnieje kilka podstawowych rodzajów wypełniaczy, które stosuje się w konstrukcji siodeł- decyzja należy do was, w zależności od osobistych preferencji, budżetu czy choćby dyscypliny jaką uprawiacie.

Wypełnienie wełniane siodeł

Najpopularniejszym wypełniaczem siodeł jest wełna owcza lub wełna syntetyczna powlekana silikonem.

Wypełnienie piankowe siodeł

Panele wełniane są miękkie i przez to z czasem takie wypełnienie się zbija- to sprawia, że panele lekko dopasowują się do konkretnego konia. Dlatego też takie siodło powinniśmy użytkować tylko na jednym koniu. Jednak, aby wełna spełniała swoje zadanie jako wypełnienie, musi być zmieszana z włóknem syntetycznym, które poprawia jej sprężystość, zwiększa amortyzację i powoduje, że wełna nie zbija się tak szybko i nie kulkuje. Jak dobrze wiemy, panele siodła muszą być całkowicie gładkie więc wszelkie grudki i nierówności są niedopuszczalne. Dlatego wielu producentów w celu uzyskania optymalnie gładkiej powierzchni, skórę od wewnątrz podkleja miękkim filcem a dopiero pozostała objętość paneli zostaje wypełniona mieszanką owczej wełny i waty/wełny syntetycznej. Wypełnienie wełniane stosuje się zarówno w siodłach wszechstronnych, skokowych, ujeżdżeniowych jak i rajdowych.

Formy do poduszek piankowych wykonuje się zazwyczaj metodą cyfrową. Wypełnienie to gwarantuje bardzo dokładną, gładką, miękką i elastyczną powierzchnię, która amortyzuje lepiej niż wełna i w przeciwieństwie do niej nie zmienia kształtu, nie odkształca się i nie przemieszcza w trakcie użytkowania, dlatego siodło z takimi panelami może być użytkowane na więcej niż jednym koniu.

Wypełnienie to stosuje się głównie w siodłach skokowych właśnie ze względu na to, że jest bardzo trwałe i dzięki dobrej sprężystości świetnie radzi sobie z amortyzowaniem wstrząsów związanych ze skokami.

Panele typu „sandwitch”

Panele warstwowe, zwane popularnie kanapką, są bardzo miękkie, komfortowe i wygodne zarówno dla jeźdźca jak i konia. Na takie rozwiązanie składa się kilka warstw: filc – pianka poliuretanowa (lateks), czasem dodatkowo pianka typu memory – i dopiero pozostała część, która wypełniona jest mieszanką owczej wełny i waty syntetycznej.
Takie rozwiązanie stosuje się w sytuacjach kiedy wymagana jest bardzo miękka poduszka, w siodłach ogólnoużytkowych, rajdowych, ujeżdżeniowych i skokowych.

System AIR (panele powietrzne) w siodłach

Systemem zastępującym tradycyjne wypełnienie paneli, są innowacyjne panele w których środkiem amortyzującym jest powietrze. Panele z takim wypełnieniem całkiem niedawno trafiły na rynek i cieszą się coraz większą popularnością. Mają one za zadanie zapewniać idealny rozkład ciężaru jeźdźca i nie powodować miejscowego nacisku na grzbiet konia. Wypełnienie takie nie uklepuje się, nie kulkuje i nie przemieszcza, dlatego nie wymaga konserwacji, dopychania czy wymiany.

Możemy wyróżnić dwa dominujące na rynku typy:

system CAIR panele wypełnione pęcherzykami powietrza. Panele te nie podlegają niestety korekcie i nie da się ich indywidualnie dopasować, więc wybierając takie wypełnienie musimy na wstępie dopasować je do wierzchowca. Niestety nie wszystkie konie mają „książkową” budowę przez co znajdujemy się w podobnej sytuacji jak w przypadku paneli piankowych czy gumowych- jedynym ratunkiem podczas niedopasowania czy przebudowy konia są różnej grubości wkładki. Na szczęście możemy włożyć je samodzielnie w kieszenie specjalnie do tego przeznaczone. Takimi wkładkami możemy podnieść zarówno przód, środek jak i tył siodła.

– system FLAIR system ten wyszedł przed systemem CAIR – w każdym z paneli znajdują się dwie niezależnie uszczelnione komory. Powietrze w takich panelach działa jak płynne medium i nieustannie dostosowuje się do pracujących mięśni grzbietu konia, eliminując tym samym punkty nacisku. Koń dzięki takiemu systemowi oprócz zminimalizowania ryzyka wystąpienia problemów z grzbietem, zyskuje też większą swobodę ruchu. Dobra amortyzacja sprzyja również jeźdźcom, oszczędzając ich kręgosłup. Różnica między systemem CAIR a FLAIR polega przede wszystkim na tym, że w tylko w tym drugim ciśnienie w panelach można zmieniać i dzięki temu zyskujemy narzędzie do zrównoważenia siodła. Występują również różnice w kształcie i technologii komór powietrznych. W większości przypadków panele FLAIR będą znacznie bardziej miękkie od poprzednika. Największym plusem jest to, jak zaprojektowane zostały komory. Dzięki temu że się nie łączą, pozwalają utrzymać równomierny nacisk. Minusem natomiast jest to, że czasami takie panele są dla konia zbyt sprężyste lub kieszenie powodują wyciek powietrza.

Skóra używana w produkcji siodeł

Każdy model siodła firmy DAW MAG produkowany jest w kilku wariantach, które odzwierciedlają jakość stosowanych materiałów:

  • STANDARD – wykonane są w całości ze skór produkcji krajowej
  • EXCLUSIVE – wykonane są w większości ze skór importowanych
  • SUPER – wykonane są w całości ze skór z importowanych, zamki firmy Sprenger
  • DE LUXE – wykonane są w całości ze skór importowanych, zamki firmy Sprenger, małe i duże tybinki pokryte miękką skórą bukatową.

Wszystkie wersje siodeł marki DAW MAG są wykonane z wyselekcjonowanych skór i gatunku. W wersjach exclusive, super oraz de luxe producent stosuje skórę antypoślizgową na siedzisku, naszyciach kolanowych oraz na poduszkach.

TSU – Terlice siodeł skokowych i ujeżdżeniowych

Elastyczna terlica wykonana z żywic zbrojonych tkaninami z włókien szklanych stanowi podstawowy element każdego siodła. Posiadają podłużną stalową sprężynę i wymienny metal, co tworzy potrzebną stabilizację w całej konstrukcji i pozwala na zmianę rozstawu przedniej części o jeden rozmiar. W przedniej części przymocowane są zamki bezpieczeństwa otwierające się w razie upadku z konia. Elastyczność zapewniają taśmy polipropylenowe przymocowane w górnej części wraz z miękką nie odkształcającą się pianką „Memory Shape” wyłożoną na wierzchu.

Nowoczesne technologie zastosowane przy produkcji siodeł DAW-MAG pozwalają na swobodę ruchu konia, w tym pracę grzbietu i łopatek.

Poduszki (saddle panels) – różne warianty

  • “PP” – poduszki poliuretanowe z gotowych form
    Formy do tych poduszek wykonane zostały metodą cyfrową. Bardzo dokładna powierzchnia, estetyczna, miękka, dobrze amortyzuje i nie wykazuje odkształceń w trakcie użytkowania. Stosowana w siodłach skokowych.
  • “WP”-poduszki wypełniane
    W celu uzyskania optymalnej gładkości powierzchnia skóry od wewnątrz podklejona jest miękkim filcem, natomiast pozostała jej objętość została wypełniona mieszanką owczej wełny i waty syntetycznej. Ta technologia umożliwia dokładne i łatwe dopasowanie siodła do zmieniającego się grzbietu konia. Taki rodzaj poduszek stosujemy w siodłach: ogólnoużytkowych, rajdowych, ujeżdżeniowych, a także w skokowych.
  • “SP” Poduszki warstwowe (sandwich panels)
    Zwane popularnie kanapką, składa się z kilku warstw: – filc – pianka poliuretanowa – pozostała część wypełniona mieszanką owczej wełny i waty syntetycznej. Stosowana w sytuacjach kiedy wymagana jest bardzo miękka poduszka w siodłach: ogólnoużytkowych, rajdowych, ujeżdżeniowych i skokowych. Komfortowa, wygodna i miękka zarówno dla jeźdźca jak i konia.

Siodło na miarę – pasowanie siodeł to inwestycja w konia i jeźdźca

Decydując się na zakup siodła, zwłaszcza siodła na miarę, bądź pewny, że nie kupujesz kota w worku. Siodła kupuj w takim sklepie jeździeckim, gdzie spotkasz się z najlepszą i najbardziej fachową obsługą. Należy pamiętać również, że po zakupie siodła należy przynajmniej raz w roku sprawdzać dopasowanie siodła. Koń wraz z treningiem bądź chorobą zmienia swoją budowę, co wpływa na dopasowanie siodła. Aby uniknąć kontuzji wierzchowca należy dbać zarówno o sprzęt jak i plecy konia.

Pamiętaj, że siodło to najważniejsza część rzędu końskiego, która musi być prawidłowo dopasowana, bez tego nie może ono spełnić swoich istotnych funkcji. Siodło na miarę to klucz do sukcesu w jeździectwie!

KASHTAN Sklep Jeździecki i Pasowanie Siodeł - www.kashtan.pl | www.siodlonamiare.pl
Artykuł został przygotowany przez firmę Sklep Jeździecki KASHTAN specjalizującej się w sprzedaży i pomocy w doborze sprzętu jeździeckiego oraz pasowaniu siodeł.