Wybór sposobu ładowania pralki w dużym stopniu zależy od architektury naszej łazienki. Mamy do wyboru: pralki otwierane od góry i od frontu. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.
Jeśli masz mało miejsca zdecydowanie lepszym wyborem będzie pralka automatyczna otwierana od góry. Obecnie istnieje jednak wiele modeli pralek ładowanych od przodu o małych rozmiarach dzięki czemu urządzenie tego typu idealnie również sprawdzi się do małych pomieszczeń i pod zabudowę. Zobacz więc jaka mała pralka będzie najlepsza dla Ciebie.
Standardowe wymiary pralki
Wymiary pralki uzależnione są głównie od sposobu załadunku oraz tego, czy dany model jest wolnostojący czy przeznaczony do zabudowy. W standaryzacji rozmiarowej uwzględnia się wysokość, szerokość oraz głębokość urządzenia. Jest to istotne, zwłaszcza z punktu widzenia aranżacji i zagospodarowania przestrzeni.
- pralki otwierane od góry w najmniejszych wariantach zajmują przestrzeń 60 x 40 cm oraz wysokość 85 cm. Ceny urządzeń tego typu zależą głównie od ładowności i obrotów.
- pralki ładowane od frontu zazwyczaj są szersze niż głębsze. W standardowej ofercie znajdują się modele o wymiarach 60 x 33-60 cm i wysokości 85 cm. Za normalną uznaje się 50 cm. Z racji swoich rozmiarów są w stanie pomieścić więcej prania niż modele ładowane od góry.
Pralka otwierana od góry
W ofercie producentów można modele pralek, w których ładowanie prania odbywa się górą – tzw. topy. Pralka automatyczna otwierana od góry zazwyczaj różni się tylko sposobem umieszczenia w niej bębna. Idealnie sprawdzi się w małych łazienkach. Warto jednak pamiętać, że mniejsza szerokość wywiera wpływ na długości pralki. Decydując się na zakup pralki otwieranej od góry, należy też pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, ułatwiającą otwarcie drzwiczek. Nad pralką tego typu nie powinna zatem znajdować się żadna szafka. Tego typu urządzenia nie nadają się do zabudowy i raczej niefunkcjonalne będzie również umieszczenie takiej pralki pod skosem.
Pralka otwierana od przodu
Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród pralek są pralki ładowane od frontu. Te urządzenia posiadają najszerszy wybór parametrów, funkcji i dodatkowych opcji. Obecnie istnieje wiele modeli pralek ładowanych od przodu o małych rozmiarach, dzięki czemu są one również idealne do niewielkich łazienek. Z uwagi na potrzebę posiadania przynajmniej 45 cm wolnej przestrzeni przed pralką (w celu otwarcia drzwi), warto jednak najpierw sprawdzić, czy sprzęt o wybranym załadunku i obrotach wirowania, zmieści się w docelowej lokalizacji.
Osobną kategorią są pralki ładowane od frontu przeznaczone do zabudowy meblowej. Urządzenia te nie różnicą się od swoich odpowiedników wolnostojących, lecz w tej kategorii mamy znacznie mniejszy wybór urządzeń.
Pralka slim – co oznacza?
Obecnie na rynku można spotkać nowy typ pralek tzw. slim, które idealnie sprawdzą się do niewielkich rozmiarów pomieszczeń, w tym łazienek. Ich głębokość wynosi od 33 do 45 cm. Należy jednak pamiętać, że wraz z gabarytami zmniejsza się pojemność bębna i waga załadunku może wynieść, w zależności od modelu, maksymalnie do 4,5 kg. Na rynku można spotkać zarówno pralki slim otwierane od przodu, jak i od góry.
Pralka slim to mała pralka, która nie różni się znacząco od klasycznych pralek pod względem programów, czy funkcji prania. Wybierając ją należy podobnie jak w przypadku pozostałych typów zwrócić uwagę na następujące parametry: zużycie wody, klasa energetyczna, szerokość pralki, pojemność wsadu pralki oraz funkcje i programy dodatkowe, które są dostosowane do naszych potrzeb. Mogą być to na przykład, pranie z połową załadunku, pranie firanek, program krótki, program do prania dziecięcych ubranek, koszul, ubrań sportowych czy jedwabiu. Ponadto do nowoczesnych funkcji pralek slim zaliczyć można: kontrole ilości piany, funkcja opóźnionego startu oraz diagnostyka błędów i uszkodzeń.