Szukaj

Odzież, którą można odnawiać bez końca

Renewal Workshop, firma zajmująca się recyclingiem i upcyclingiem używanej odzieży, nawiązała współpracę z marką New Balance, aby wspólnie reperować odzież sportową
fot. mat. Pras. New Balance

Znana marka sportowa New Balance nawiązała współpracę z Renewal Workshop, czyli firmą oferującą naprawę i przeróbki używanej odzieży. Dzięki temu pragnie ograniczyć wyrzucanie nadających się jeszcze do noszenia ubrań i poprawić swój odpowiedzialny wizerunek. Jednocześnie szuka rozwiązań pozywających projektować ubrania łatwiejsze do późniejszych napraw.

Nowoczesne poprawki krawieckie

Biznes związany z poprawkami krawieckimi i naprawą odzieży kojarzy się raczej z niewielką i mało dochodową działalnością. Jednak tzw. circular fashion business może się opłacać i działać na większą skalę. Np. znana marka jeansowa G-Star wprowadziła pewien czas temu usługę Certified Tailors, w ramach której można zreperować zniszczone jeansy w jednym z sieci rzemieślniczych zakładów krawieckich, gwarantujących określoną jakość usługi i zajęcie się nawet najbardziej zniszczonymi jeansami.

Z kolei Firma Renewal Workshop, która jest zewnętrznym dostawcą usług tego rodzaju. Współpracuje ze znanymi markami odzieżowymi np. North Face czy właśnie New Balance, aby oferować poprawki i przeróbki ich odzieży na masową skalę. Na razie dotyczą one odzieży zwracanej lub uszkodzonej, która jest poddawana sześcioetapowemu procesowi czyszczenia, poprawek i kontroli jakości. Dzięki temu firma unika wyrzucania znaczącej liczby produktów. Usługa jest na razie dostępna na rynku amerykańskim.

Odnawianie odzieży zamiast postarzania

Producenci podchodzą do tej współpracy strategicznie. W ramach zorganizowanych wiosną 2021 r. przez firmę warsztatów New Balance’s Design Week, szukano takich sposobów produkcji odzieży, które ułatwią przyszły recycling i upcycling ubrań. Odzież New Balance ma być teraz projektowana z myślą o łatwiejszej naprawie i powtórnym użyciu. Jest to przełom, gdyż ciągle większość firm myśli raczej o postarzaniu i skracaniu cyklu życia produktu. Czas pokaże, na ile faktycznie będzie to rozwiązanie przyjazne klientom i środowisku.

Źródło: inf. pras. The Renewal Workshop i New Balance