Szukaj

Koszula męska na co dzień

Jak wybrać koszulę do stylizacji casualowej
fot. Emre Keshavar, Pexels

Jakie ubranie jest męskie i czy w dzisiejszych czasach, istnieje jeszcze coś takiego jak rzeczy, które powinien obowiązkowo nosić mężczyzna? Oto kilka tajników codziennej męskiej elegancji, dzięki którym będziecie mogli budzić respekt bez wyglądania niepotrzebnie formalnie. Koszula męska jest podstawą casualowej elegancji. Kłopot w tym, że sama koszula to dopiero początek i aby dobrze wyglądała potrzebuje jeszcze kilku innych elementów garderoby – podkoszulka, paska do spodni oraz odpowiedniego… obuwia. Podpowiadamy jak wybrać modną koszulę, pasek i buty na co dzień.

Elegancka koszula męska

Wszyscy instynktownie czujemy co oznacza określenie elegancka koszula, ale co tak naprawdę składa się na elegancką koszulę męską – sprawdź na https://bigstar.pl/c-koszule-meskie Po pierwsze jest to materiał wysokiej jakości, przyjemny w dotyku i miły dla ciała. Dobry materiał nie powoduje podrażnień oraz jest latem chłodny, a zimą ciepły. Jednak jakość materiału wypływa też na wygląd – dobrej klasy 100% bawełna prezentuje się lepiej niż koszula z tworzywa sztucznego lub naturalna koszula z gorszego gatunku tkaniny. Koszula casualowa, szczególnie na sezon jesienno-zimowy, powinna być uszyta z materiału o nieco grubszej gramaturze i być w dotyku bardziej mięsista. Całkiem gruby materiał typu flanela lub wszelkiego rodzaju koszule ocieplane są praktyczne, jednak pasują do zupełnie nieformalnych okazji i najlepiej nadają się jako ubiór roboczy. Oprócz samego materiału, ważna jest też oczywiście jakość odszycia. Zwróćmy uwagę jak precyzję wykonania szwów, szczególnie na kołnierzyku i mankietach oraz wzajemne zgranie wzorów na poszczególnych kawałkach materiału.

Koszula w kratkę, paski czy gładka

Kolejna sprawa to kolor i wzór. Jasna i gładka koszula jest najbardziej uroczysta, ale nie nadaje się na co dzień, gdyż łatwo ją zabrudzić, a pobieżnie wyprana i niewyprasowana będzie wyglądać bardzo niekorzystnie. Dlatego zwykłe okazje lepiej wybrać odcień błękitu lub koszule całkiem ciemną. Warto przy tym pamiętać, że koszula casualowa, szczególnie ta w ciemnych barwach, nie łączy się z krawatem. Zestawienie granatowej lub czarnej koszuli z ciemną marynarką i czerwonym krawatem jest najgorszą stylistyczną wpadką jaką można sobie wyobrazić. Generalnie im bardziej wyrazisty i gruby wzór tym bardziej nieformalna koszula. Wyjątkiem jest biała koszula z drobnymi i gęstymi prążkami lub gęstą jednobarwną kratką, która jest bardzo wyrazista, ale jednocześnie elegancka. Akcesorium, które również jest typowe dla koszul casualowych są guziczki utrzymujące w ryzach rogi kołnierzyka, czyli tzw. kołnierzyk buttoned down.

Koszula z kieszeniami

Kieszenie na koszuli rzadko bywają przedmiotem uwagi, tymczasem w koszulach casualowych kieszenie zapinane na guziki lub zatrzaski mogą zadecydować o stylu całej koszuli. Koszula z dwiema kieszeniami ma w sobie coś ze stylu wojskowego munduru, dlatego mimo nieformalnego charakteru wygląda poważniej i solidniej niż koszula bez kieszeni. Również wspomniany rodzaj zapięcia ma ogromne znaczenie – koszula na zatrzaski ma wyjątkowy, dynamiczny styl. Z kolei guziki wysokiej jakości w kolorze materiału lub kontrastujące z nim, często oznaczone logiem producenta, nadają charakteru i dopełniają poczucia wysokiej jakości.

Jaki podkoszulek do koszuli

Założenie podkoszulka pod koszulę zapewnia nie tylko komfort termiczny i zabezpiecza koszulę przed przepoceniem. Podkoszulek nadaje smukłości sylwetce tuszując ewentualne braki, dzięki czemu sama koszula dużo lepiej układa się na ciele, co jest szczególnie ważne, gdy nie nosimy na co dzień marynarki.

W lecie często ubieramy koszulę na gołe ciało, jednak najlepszy komfort i styl zapewnia noszenie koszuli wraz z odpowiednio dobranym podkoszulkiem. Do koszul bardziej formalnych podkoszulek powinien mieć kołnierzyk wycięty w formie litery V, czyli inaczej w serek, aby nie wystawał spod rozpiętego kołnierza koszuli. W bardziej nieformalnych koszulach możemy założyć t-shirt z okrągłym kołnierzykiem. Warto, żeby kolor podkoszulka nie dominował koszuli, ani żeby ewentualny wzór nie przebijał przez materiał koszuli. 

Koszula włożona do spodni czy na wierzchu

Nie ma jednej odpowiedni na pytanie, czy wkładać koszulę do spodni czy też nie. To tak samo niejednoznaczna sprawa, jak to, czy koszula z krótkim rękawem może dobrze wyglądać. Ogólna zasada jest taka, że koszula formalna powinna być włożona do spodni, zaś bardziej casualowa może być noszona na wierzch, co umożliwia to jej rozpięcie. Nosząc koszulę na wierzchu bardzo ważny jest odpowiedni dobór jej długości. Przyjmuje się, że koszula z przodu powinna kończyć się na wysokości miej więcej połowy rozporka. Jeśli będzie dłuższa, lepiej gdy włożymy ją do spodni, gdyż wypuszczona na wierzch skróci optycznie naszą sylwetkę i będziemy wyglądać nieproporcjonalnie.

Jednak przy wkładaniu koszulki do spodni, równie ważne co długość samej koszuli jest to, aby same spodnie były odpowiednio dopasowane i kolorystycznie dobrane do koszuli. Wbrew pozorom spodnie męskie, to nie tylko jeansy w jednym kolorze, ale cała gama dostępnych odcieni i fasonów – zobacz na https://bigstar.pl/c-spodnie-jeans-meskie. Wkładając koszulę do spodni, pamiętajmy też o noszeniu porządnego skórzanego paska. Nawet najlepsza koszula straci charakter, jeśli założymy do spodni szmaciany pasek, lub nosimy spodnie zupełnie bez paska.

Buty to podstawa każdej stylizacji

Wybór obuwia casualowego sprawia panom chyba najwięcej problemów. Ciągle na czasie jest przypominanie, że buty trekkingowe, lub buty do biegania, chociażby najwygodniejsze i najdroższe, nie są odpowiednim wykończeniem miejskiej stylizacji. Jeśli nie mamy na sobie typowo streetwearowej odzieży i celujemy w bardziej biurowy szyk, odpowiedni do sytuacji formalnych, buty sportowe nie będą pasować. Najlepszym kompromisem między wyglądem a komfortem będą skórzane sneakersy z podeszwą w jednolitym kolorze lub trampki dobrej jakości np. https://bigstar.pl/c-trampki-meskie, albo tenisówki do nieco mniej oficjalnych stylizacji. Płaska elastyczna podeszwa zapewni wygodne przemieszczanie się, a jednocześnie buty będę wyglądać bardziej elegancko i minimalistycznie. 

fot. Maksim Goncharenok, Pexels