Szukaj

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Jeśli zależy Ci nie tylko na generowaniu długofalowych oszczędności, ale również na ochronie zgromadzonego kapitału, możesz ulokować swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Podpowiemy jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi i czym należy się kierować, wybierając dostosowany do swoich potrzeb produkt.


Konta oszczędnościowe a lokaty – podstawowe różnice
Konto oszczędnościowe umożliwia długofalowe, regularne oszczędzanie. Taki rachunek możesz prowadzić przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat, regularnie przelewając na niego swoje oszczędności i powiększając kwotę zgromadzonego kapitału. Pieniądze z konta oszczędnościowego możesz wypłacić w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty odsetek. Oprocentowanie konta oszczędnościowego może wynosić (w zależności od oferty konkretnego banku) od 1,50 do 3,50 proc. w skali roku.
Lokata bankowa to depozyt terminowy. Oznacza to, że zawieramy go na określony czas. Może to być kilka dni lub kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Bank, przyjmując nasze pieniądze na określony czas, zobowiązuje się do wypłacenia – po okresie trwania lokaty – powierzonych mu pieniędzy wraz z odsetkami. Decydując się na założenie lokaty bankowej, musisz wiedzieć, że umieszczone na niej pieniądze są „zamrożone” przez cały okres obowiązywania umowy. Jeśli będziesz zmuszony zlikwidować lokatę przed terminem, stracisz naliczone przez bank odsetki. Oprocentowanie lokaty bankowej może wynosić (w zależności od oferty konkretnego banku) od 1 do 4 proc. w skali roku.
Pamiętaj jednak, że oprocentowanie w skali roku nie oznacza rzeczywistego oprocentowania lokaty. Aby wyliczyć rzeczywisty zysk w okresie trwania depozytu, należy odnieść oprocentowanie proporcjonalnie do okresu jej trwania.
Konta oszczędnościowe – dla kogo?
Konta oszczędnościowe to doskonała propozycja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na „zamrożenie” pieniędzy i chcą swobodnie korzystać z dostępnych środków finansowych. Taki rachunek jest szczególnie polecany osobom, które planują długofalowe oszczędzanie i chcą powiększać kwotę kapitału o dodatkowe wpłaty. Konto oszczędnościowe można traktować również jako źródło oszczędności “na czarną godzinę”, uzupełniając z niego saldo na rachunku osobistym.
Lokaty bankowe – dla kogo?
Lokaty bankowe idealnie spełnią oczekiwania osób, które oczekują konkretnego, przewidywalnego zysku i aby go osiągnąć, gotowe są „zamrozić” swoje pieniądze na kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli oprócz środków zgromadzonych na lokacie posiadasz dodatkowe oszczędności, które będziesz mógł wykorzystać w przypadku nieplanowanych wydatków, ten bezpieczny sposób inwestowania okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Lokata będzie też znakomitym produktem dla osób, które zbyt lekkomyślnie wydają pieniądze. Groźba utraty odsetek z powodu wcześniejszej wypłaty pieniędzy często okazuje się najskuteczniejszą motywacją do rezygnacji z nadprogramowych wydatków. Jeśli dostałeś jednorazowy zastrzyk gotówki, dzięki lokacie zwiększysz swoje zyski oraz uchronisz pieniądze przed pochopnym roztrwonieniem.