Klasyczny dodatek w męskiej garderobie

Dobrze dobrane nakrycie głowy dodaje elegancji i szyku każdej stylizacji. Można powiedzieć więcej – prawdziwie elegancka osoba nigdy nie chodzi z gołą głową po ulicy. Oznacza to, że należy posiadać różne nakrycia głowy dostosowane do warunków atmosferycznych oraz tego jak jesteśmy ubrani. Na szczęście wybór jest szeroki. Jest też w końcu społeczna akceptacja dla noszenia czegoś innego niż zwykła czapka. Pozostaje tylko wiedzieć czego się chce i umieć to znaleźć.

fedora

Kapelusze mimo, że obecnie kojarzone są częściej z damską garderobą, jednak w męskiej szafie powinny zajmować ważne miejsce. Charakterystyczną cechą męskich nakryć głowy jest mniejsza ilość dodatków i elementów zdobiących. W tym wypadku prostota stanowi największą zaletę. Tradycyjny kapelusz niejednokrotnie powiązany z motywami charakterystycznymi dla danej kultury składa się główki i ronda. Filcowe wykończenie i obszyte rondo zapewniają nie tylko odpowiedni kształt, ale także ułatwiają czyszczenie. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele wykonywane ręcznie na indywidualne zamówienia. Z tego powodu zaliczane są do ekskluzywnych części garderoby. Kapelusz męski zazwyczaj występuje w kolorze czarnym lub innych zdecydowanie ciemnych kolorach ze względu na ich uniwersalność oraz ponadczasową elegancję. Można jednak także zakupić modele w bardziej wyrazistych odcieniach, po które sięgają chętnie mężczyźni młodego pokolenia. W przypadku nakrycia głowy niezwykle istotne jest z jakiego materiału zostało wykonane. Wysoko cenione są modele wykonane z wełny owczej oraz bawełny. Powinien być zarówno wygodny dla noszącego jak i odporny na czynniki zewnętrzne.

Z czym nosić kapelusz

Kapelusz powinien być noszony do płaszcza lub ewentualnie marynarki w odważniejszych stylizacjach. Do mniej formalnych strojów pasują jedynie modele skórzane lub słomkowe fasony ze zdobieniami w postaci klasycznej kokardy przeznaczone do mniej formalnych strojów. Noszone mogą być w każdej porze roku. Niezwykle bogaty wybór rodzajów sprawia, że można dobrać odpowiedni model pasujący na każdą okazję, zarówno wystawne przyjęcia jak i wizytę w teatrze lub u rodziny. Godnymi polecenia są fasony sportowe niezwykle wygodne i praktyczne doskonale współgrające z codziennym strojem. Kapelusz w minionych epokach był obowiązkowym elementem męskiego stroju, obecnie stanowi elegancki dodatek nadający szyku i charakteru. Jego uniwersalność sprawia, że ma swoje stałe miejsce wśród męskiej garderoby i pomaga stworzyć swój własny styl.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Rachel Chapdelaine, CC BY- SA 2.0