Szukaj

Jak utrzymywać zmywarkę w czystości?

Zmywarka, której nie czyścimy może nie działać prawidłowo
fot. Pixabay

Większość ludzi nie myśli zbyt wiele na temat czyszczenia domowej zmywarki do naczyń. W końcu jest to urządzenie, które służy do codziennego mycia naczyń i można intuicyjnie założyć, że z tego powodu zostanie ono wyczyszczone w tym samym czasie, co jej zawartość. Z powodu takiego myślenia zbyt wiele zmywarek nie wykonuje prawidłowo swojego zadania, a nawet trafia do serwisu – gdyż w rzeczywistości resztki jedzenia i inne osady będą się gromadzić w jej wnętrzu. O czym trzeba wiedzieć i co trzeba robić, by cieszyć się jej użytecznością jak najdłużej?

  1. Czy częstotliwość użytkowania zmywarki ma wpływ na jej kondycję?
  2. Od czego zacząć czyszczenie zmywarki?
  3. O czym nie można zapomnieć chcąc utrzymać zmywarkę w czystości?
  4. Jak zapewnić czystość w odpływie zmywarki?

Regularne czyszczenie i konserwacja zmywarki może zapewnić jej płynną pracę i zapewnić nieskazitelne naczynia za każdym razem, gdy je wyjmiesz z urządzenia. Zapoznaj się z prostymi wskazówkami, dzięki którym Twoja zmywarka będzie wyglądać pięknie i działać bez zakłóceń.

Czy częstotliwość użytkowania zmywarki ma wpływ na jej kondycję?

Jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że zmywarka jest wolna od nadmiernego osadu, jest jej regularne uruchamianie. Częste używanie zmywarki, dodatkowo wspomagane przez dedykowane środki do zmywarekzapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń na dnie urządzenia. Dbałość o regularne korzystanie ze zmywarki może tym samym pomóc zmniejszyć potrzebę własnoręcznego czyszczenia urządzenia – będzie to wbrew pozorom można robić dużo rzadziej, niż wtedy gdy zmywarka stoi bezczynna.

Zanim przejdziesz do dalszych wskazówek – pamiętaj, aby przed pełnym jej czyszczeniem włączyć jej pełen cykl, a następnie opróżnić z wszystkich naczyń. Pozwoli to na łatwiejszy dostęp do całej zmywarki i możliwość prawidłowego wykonania niezbędnych czynności konserwacyjnych.

Od czego zacząć czyszczenie zmywarki?

W większości przypadków działanie zmywarki kumuluje się wokół obracających się ramion znajdujących się zwykle w dolnej części urządzenia. Kiedy te ramiona nie obracają się prawidłowo lub otwory w nich są pełne nagromadzonych osadów – naczynia nie są w stanie być dokładnie wyczyszczone. Dlatego czyszczenie zmywarki warto sprawdzić od tego, czy właśnie te ramiona obracają się prawidłowo, a jeśli zauważysz zgromadzone na nich i w pobliżu zanieczyszczenia – usuń je za pomocą małego kawałka drutu, patyczka do uszu, wykałaczki lub małych szczypiec.

O czym nie można zapomnieć chcąc utrzymać zmywarkę w czystości?

Często nieprzyjemne zapachy pochodzące ze zmywarki mogą w rzeczywistości pochodzić z zewnętrznych obszarów wokół urządzenia. Krawędzie wokół drzwiczek nie są wymywane podczas regularnego cyklu i mogą się na nich pojawić liczne wycieki i resztki jedzenia. Nie martw się jednak – wystarczy odrobina zwykłego domowego środka czyszczącego i wilgotna szmatka, aby doprowadzić ten obszar do higienicznej czystości. To samo może być użyte do wyczyszczenia wszystkich przycisków. Nie zapomnij też o obmyciu zewnętrznych drzwi urządzenia. Nie zapomnij też o uszczelkach i dozowniku detergentu.

Jak zapewnić czystość w odpływie zmywarki?

Żadna zmywarka nie będzie czysta, jeśli nie zajmiesz się i tą jej częścią, dlatego koniecznie odblokuj i wyczyść odpływ. Znajdziesz go na samym dnie zmywarki – to ważne, bo ten obszar może być częstym miejscem, w którym mogą się znajdować resztki jedzenia, nagromadzone tłuszcze i inne zanieczyszczenia. Pozostawienie tych przeszkód w pobliżu odpływu ostatecznie spowoduje zatkanie – zwykle prędzej czy później. Kiedy odpływ zmywarki jest zatkany, stanie się mniej wydajny i trudniej będzie go wyczyścić, lepiej nie czekać aż do tego momentu – lepiej zająć się tematem jak najszybciej.