Homeopatia na uniwersytecie

Homeopatia na uniwersytecie, czyli co tak naprawdę polscy interniści sądzą o lekach homeopatycznych? Badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej w czerwcu 2014 roku wśród lekarzy internistów dały zaskakujące wyniki. Wykazały m.in., że 35 proc. lekarzy przepisujących swoim pacjentom leki homeopatyczne zauważyło w ich stosowaniu tendencję wzrostową.

home

Lekarze ci są zadowoleni z uzyskiwanych efektów, proponują chorym rozwiązania skuteczne i bez działań ubocznych. Spostrzegli również, że coraz więcej pacjentów prosi o leki homeopatyczne. Niektórzy lekarze to sceptycy, którzy twierdzą, że w ciągu ostatnich lat nic się nie zmieniło w ilości stosowanych leków homeopatycznych, oraz że nie ma dostępu do odpowiednich szkoleń podnoszących kompetencje w tym zakresie. A jak to wygląda w praktyce?

Czy lekarze interniści przepisują leki homeopatyczne?

Odpowiedź jest jasna. Niemal 60 proc. lekarzy internistów stosuje leki homeopatyczne w swojej praktyce. Niespełna połowa z nich deklaruje, iż przepisuje je w specyficznych sytuacjach klinicznych, gdy nie ma alternatywy, oraz pacjentom „wrażliwym”, czyli np. kobietom w ciąży, dzieciom. Inni dobierają leki homeopatyczne komplementarnie, w celu uzupełnienia terapii lekami alopatycznymi, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty leczenia.

Dlaczego interniści stosują leki homeopatyczne?

Według wyników badania dla lekarzy głównym powodem włączenia leków homeopatycznych do swojej praktyki są przypadki kliniczne, w których nie ma odpowiedniej, skutecznej terapii. Poza tym podają chęć wzbogacenia swoich możliwości terapeutycznych.

Dla innych ważnym argumentem jest fakt, że leki te nie mają działań niepożądanych, a także to, że proszą o nie pacjenci. Kolejnym podanym powodem jest potrzeba zajęcia się pacjentem w sposób całościowy, a nie skupianie się tylko na konkretnym problemie zdrowotnym. Przywiązują też wagę do skuteczności leków homeopatycznych.

Jak często internista może przepisać nam lek homeopatyczny?

Tu dobra informacja dla chorych. Badanie potwierdza, że aż 4 proc. lekarzy internistów przepisuje leki homeopatyczne swoim pacjentom codziennie! Co drugi lekarz – kilka razy w tygodniu, a nieco mniej internistów zaleca leki homeopatyczne 2 do 3 razy w miesiącu.

Jakie korzyści widzą lekarze ze stosowania leków homeopatycznych?

Niemal wszyscy badani stosujący w swojej praktyce leki homeopatyczne na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo ich stosowania, czyli brak skutków ubocznych i interakcji z innymi lekami. Przepisują je, ponieważ zmniejszają ilość działań niepożądanych. Co drugi internista bierze pod uwagę zadowolenie pacjentów.

Jako inne korzyści lekarze wymieniają możliwość zastosowania leczenia zapobiegawczego, np. w nawracających schorzeniach, poczucie, że lekarz zajmuje się pacjentem całościowo, a także fakt, że idea homeopatii jest najbardziej zgodna z ich etyką i przysięgą Hipokratesa. Lekarze cenią sobie również możliwość pomocy pacjentowi w przypadku schorzeń przewlekłych.

Czy interniści są gotowi zastosować leki homeopatyczne w przyszłości?

12 proc. ankietowanych lekarzy twierdzi, że są zdecydowani na włączenie w przyszłości leków homeopatycznych do swojej praktyki. 38 proc. nie ma pewności, natomiast pozostali nie wykazują zainteresowania.

Czy do stosowania leków homeopatycznych niezbędne jest szkolenie?

Ponad 90 proc. lekarzy internistów twierdzi, że takie szkolenie jest niezbędne. Część zwolenników szkolenia uważa, że powinny je zapewniać firmy farmaceutyczne. Inni uznają, że skoro są to leki, powinien w tym zakresie szkolić uniwersytet, w trakcie studiów medycznych albo tuż po ich zakończeniu.

Zwolennicy szkoleń na uniwersytecie argumentują, że zapewnia on wysoką jakość kształcenia, lekarze dostają odpowiednie dyplomy potwierdzające ich wiedzę i umiejętności. Inne formy zdobywania wiedzy o lekach homeopatycznych, jakie lekarze dopuszczają, to samodzielne zgłębianie wiedzy dzięki profesjonalnej prasie i internetowi, jak również przez e-learning, szkoły prywatne, nauczanie stacjonarne lub za granicą.

Czy w najbliższych pięciu latach nastąpią zmiany w stosowaniu leków homeopatycznych?

Część lekarzy uważa, że bez odpowiedniego przeszkolenia nie są na tyle kompetentni, aby włączyć leczenie homeopatyczne do swojej praktyki, dlatego nie przewidują zmian. Ale 35 proc. internistów optymistycznie prognozuje zwiększenie stosowania leków homeopatycznych, gdyż są zadowoleni z osiąganych efektów terapii i chcą zapewnić swoim pacjentom, jeśli to możliwe, rozwiązania skuteczne i wolne od skutków ubocznych, ale też dlatego, że coraz więcej pacjentów prosi o przepisywanie leków homeopatycznych.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Oonagh Taeger |CC BY-SA 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *