Szukaj

Foodsharing – Razem w walce z marnowaniem żywności

Dominika Kosman, Head of Communications Electrolux CEE

Wspólnie działania w imię społecznego celu, a wszystko z myślą o zmianie świata na lepszy. Firma Electrolux przygotowała mobilną aplikację, która ma ułatwiać pracę takich podmiotów jak np. Foodsharing Kraków, wsparła też krakowską organizację w uruchomieniu kolejnej Jadłodzielni.


Skala marnotrawstwa żywności w Polsce jest wielka o czym świadczyć mogą nieubłagane statystyki. Jak wynika z danych Eurobarometru* Polacy wyrzucają do kosza więcej żywności, niż ich sąsiedzi. Rocznie każdy z nas marnuje prawie dwa razy tyle co statystyczny Niemiec (149 kg/os) i ponad dwukrotnie więcej niż Słowak (111 kg/os) i trzykrotnie więcej niż Czech (81 kg/os). Dodatkowo rok do roku ilości te rosną w całej Europie.
Właśnie z tego powodu tak ważne są działania, które podejmuje się, aby zapobiec marnowaniu żywności – nie tylko w skali globalnej, ale także lokalnej. Tym większą mają one wartość, jeśli dla tej wspólnej idei łączą się we wspólnym działaniu organizacje pozarządowe i biznes. Tak jest w tym przypadku – firma Electrolux, wiodący producent sprzętu AGD, wraz z krakowską organizacją Foodsharing Kraków podjęły wspólne działania, które mają celu ograniczenie ilości marnowanej żywności w Małopolsce.

„Każda duża zmiana zaczyna się od postawienia pierwszego, małego kroku i my ten krok postawiliśmy wspólnie z naszym partnerem – organizacją Foodsharing Kraków. Obowiązkiem dużego biznesu jest podejmowanie działań, które mają realny wpływ na otoczenie społeczne. Electrolux jako odpowiedzialny członek społeczności przykłada dużą wagę do sposobu, w jaki wpływa na świat, w którym funkcjonuje. Podejmując wspólne działania z organizacjami pozarządowymi mamy możliwość przyczynienia się do rozwiązywania problemów, które są bliskie każdemu z nas – mówi Dominika Kosman, Head of Communications Electrolux CEE.

Niemarnowanie w wersji 2.0
Electrolux i Foodsharing Kraków współpracują już od jakiegoś czasu na kilku płaszczyznach. W październiku br. na rynek wypuszczona została darmowa aplikacja mobilna Taste&Share przygotowana przez Electrolux we współpracy z ww. organizacją. Jej celem jest ułatwienie przekazywania produktów spożywczych pomiędzy osobami, dla których niemarnowanie ma znaczenie.
Aplikacja Taste&Share to swego rodzaju przestrzeń komunikacji pomiędzy użytkownikami, która ma ułatwić dzielenie się żywnością. Jest darmowa i powstała na dwa systemy operacyjne – Android oraz iOS. Zasady działania aplikacji są bardzo proste:
Każdy, kto ma produkty spożywcze, których nie chce lub już nie potrzebuje, a są one zdatne do spożycia, może zgłosić je w aplikacji z myślą o oddaniu ich komuś, kto je wykorzysta.
Z drugiej strony, może też przeglądać listę dostępnych produktów w poszukiwaniu tych, które przydadzą się w kuchni.
Dzięki aplikacji użytkownicy mogą nawiązać kontakt i przekazać sobie produkty.
Użytkownicy mogą zgłaszać i wymieniać za pomocą aplikacji produkty i półprodukty spożywcze, a także gotowe dania. Zgłaszane produkty będą musiały być świeże oraz mieć ważny termin przydatności do spożycia (regulamin zobowiązuje do podania wszystkich niezbędnych szczegółów w opisie dodawanego produktu).
Edukacja kluczem do sukcesu
Aplikacja to część szerszego programu Taste&Share, w ramach którego Electrolux zachęca Polaków do zmiany swoich zachowań i ograniczenia marnowania jedzenia. Liczy się każdy gest, bo wielka zmiana rozpoczyna się od małych kroków. Od nas samych zależy czy każdego dnia przyczynia się będziemy do wzrostu skali marnowania żywności, czy wręcz przeciwnie. Program składa się z kilku elementów, będących inspiracją i motywacją do wprowadzania zmian w swoje codzienne czynności. Jego głównym elementem jest uruchomiona aplikacja mobilna, dodatkowo w jego ramach funkcjonuje także strona internetowa z poradami i przepisami pozwalającymi ograniczać marnowanie – tasteandshare.pl, powstała także broszura edukacyjna (do pobrania na stronie). W działania programu wpisane są także warsztaty gotowania z resztek, które organizowane są dla różnych grup odbiorców.
Razem w imię lepszego jutra
Działania edukacyjne to jednak nie wszystko. Współpraca na linii biznes-organizacja pozarządowa prowadzona jest także z naciskiem na realne wsparcie działań lokalnych.
W listopadzie br., w ramach podjętego partnerstwa, firma Electrolux wsparła inicjatywę uruchomienia kolejnej, drugiej już Jadłodzielni prowadzonej przez Foodsharing Kraków – punkt przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Firma przekazała na ten cel jedną ze swoich lodówek, dzięki temu oddawane do punktu produkty dłużej będą mogły zachować swoją świeżość.
Jadłodzielnie to wyjątkowe miejsca, które dzięki pracy wielu wolontariuszy przedłużają życie wielu produktom spożywczym. Każdy może stać się ich użytkownikiem – zarówno jako ofiarodawca, jaki i odbiorca. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach zapisanych w regulaminie, których przestrzeganie jest gwarancją bezpieczeństwa tych produktów.
W Krakowie obecnie działają dwie Jadłodzielnie prowadzone przez Foodsharing Kraków – przy ul. Długiej 9 oraz ul. Dolnych Młynów 10.
Electrolux w Polsce
Historia firmy Electrolux w Polsce rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy uruchomiono w Warszawie pierwsze biuro handlowe. Jednak w przeciągu ostatnich lat, Polska stała się kluczowym punktem na mapie rozwoju firmy. I to nie tylko ze względu na duży, stale rosnący potencjał naszego rynku, lecz przede wszystkim ze względu na atrakcyjne warunki do inwestycji. Położenie geograficzne w środku Europy, silne zaplecze kadry inżynierskiej, dobry poziom kwalifikacji pracowników produkcyjnych, stale ulepszana infrastruktura i zaangażowanie władz lokalnych sprawiły, że spośród wielu, ubiegających się o inwestycje lokalizacji, Electrolux wybrał nasz kraj, by tu zbudować swoje cztery nowoczesne fabryki – w Siewierzu, Żarowie, Oławie i Świdnicy. Firma otworzyła w Polsce również Globalne Centrum Rozliczeń Finansowych w Krakowie, Centrum Logistyczne w Oławie oraz Magazyn Produktów Gotowych w Pruszkowie. Łączna wartość inwestycji Electrolux w Polsce wyniosła ponad 132 miliony Euro. Firma stworzyła około 6 000 nowych miejsc pracy.
Aplikacja Taste&Share jest darmowa. Można pobrać ją na dwa systemy operacyjne:

* Źródło: Eurobarometr, Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, dane za 2016, http://www.europarl.europa.eu.