Detailing wewnętrzny i zewnętrzny auta

Oto na czym w praktyce polega coraz bardziej popularny detailing samochodowy

Zakup auta kojarzy się nam z przyjemnym uczuciem. Bardzo często jest to spełnienie marzeń oraz indywidualnych oczekiwań. Czekamy na ten moment, kiedy możemy wybrać się na pierwszą przejażdżkę, skrupulatnie poznać wnętrze auta i wyczuć najlepszą technikę poruszania się nim. Aby jazda samochodem była przyjemna, oprócz zatankowanego baku i uzupełnionych zbiorników z płynami, potrzebujemy także zadbanego, czystego wnętrza i lśniącej karoserii. Dziś możemy skorzystać z wielu możliwości, które pomogą nam odpowiednio zadbać o wygląd zewnętrzny samochodu, wszak staranna konserwacja powierzchni i pozbycie się alergicznego kurzu umilą nam każdą chwilę za kółkiem

Skrupulatna pielęgnacja pojazdu, czyli dbanie o każdy detal

Wyrażenie zapożyczone z języka angielskiego nie bez przyczyny pochodzi od słowa detal. Jest to bowiem całościowy, bardzo dokładny szereg procesów, dzięki którym możliwe jest uzyskanie idealnego, schludnego wyglądu pojazdu. Detailing obejmuje skrupulatne czyszczenie wnętrza, polerowanie karoserii i nakładanie specjalistycznych wosków na elementy nadwozia oraz elementy kokpitu czy wnętrze auta. Auto-detailing dzieli się na czynności zmierzające do poprawy wyglądu wnętrza pojazdu oraz na regenerację i konserwację karoserii, kół i elementów zewnętrznych. Cele obu procesów są jednakowe – chodzi o zapewnienie atrakcyjnego wyglądu, dokładną konserwację, zabezpieczenie powłok i poprawę całościowej estetyki samochodu. Samochodowy detailing swoją popularność zdobył w Stanach Zjednoczonych, gdzie decydowano się na gruntowną renowację wieloletnich pojazdów. Spektakularne efekty renowacyjne rozpropagowały ideę auto-detailingu, która podbiła serca fanów motoryzacji na całym świecie.

Ważne, co jest w środku – zadbaj o wnętrze samochodu

Gruntowne czyszczenie kabiny, kokpitu, deski rozdzielczej to nieodłączne czynności wewnętrznego detailingu. Komponenty, z których wykonane są elementy wyposażenia auta, mają różną charakterystykę. Może być to tapicerka, guma, skóra, plastik – każdy z tych tworzyw wymaga odmiennych technik czyszczenia i zastosowania odpowiednich preparatów. Oprócz tradycyjnego odkurzania stosuje się także myjki parowe, myjące środki chemiczne, specjalistyczne szczotki i polerki. Niektóre powierzchnie wewnętrzne mogą zostać wypolerowane, inne zaś zostaną przywrócone do blasku za pomocą prostych technik czyszczenia. Te działania pomogą nie tylko usunąć najbardziej przeszkadzające zabrudzenia i plamy, ale również oczyszczą powietrze z kurzu, drobnoustrojów i alergenów.

Błyszcząca karoseria ceramiczna. Ciekawa technika zabezpieczająca

Mycie i czyszczenie karoserii to podstawowe czynności związane z zewnętrznym detailingiem pojazdu. Do dokładnego zabezpieczenia powierzchni nadwozia używa się preparatów z glinką, które dokładnie oczyszczają karoserię z tłustych plam i zanieczyszczeń. Po dokładnym odkwaszeniu powierzchni, wypolerowaniu i wysuszeniu, kolejnym krokiem jest nałożenie specyfików woskowych, wytworzonych na bazie żywic i silikonów. Mają one na celu odnowienie koloru auta, nadanie blasku i przenikającego połysku. Kreatywnym pomysłem jest także zabezpieczanie karoserii za pomocą ceramicznego krycia. Powłoka kwarcowa zabezpiecza samochód przed działaniem promieni UV, chroni lakier przed niszczącym działaniem ptasich odchodów i nadaje efekt szklanego blasku, co znacznie poprawia walory zewnętrzne pojazdu. Dzięki takim zabezpieczeniom nadwozie wydaje się być młodsze, świeższe i nierzadko wygląda tak, jakby auto zostało dopiero odebrane z salonu samochodowego.

źródło: artykuł przygotowany we współpracy z firmą FastServ - warsztatem samochodowym z Poznania