Szukaj

Cracow Fashion Week 2023

Krakowski Tydzień Mody otworzy pokaz projektów dyplomowych

Startuje 14. edycja Cracow Fashion Week! Jedno z najważniejszych modowych wydarzeń w Polsce odbędzie się pod w dniach 18-26 marca 2023 r. i rozpocznie je pokaz dyplomowy absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru

Tydzień mody rozpocznie Cracow Fashion Awards (CFA), czyli konkurs kolekcji dyplomowych absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU. Międzynarodowe jury składające się z uznanych osobowości świata mody i mediów przyzna nagrody i statuetkę CFA dla najlepszej kolekcji minionego roku. Na Gali zaprezentujemy kilkanaście kolekcji dyplomowych studentów z Polski i różnych stron świata. Gościnnie ze swoimi kolekcjami pojawią się również projektanci i projektantki z Włoch, Ukrainy, Litwy, Węgier, Czarnogóry, Chin i Rumunii. Sobotniemu wydarzeniu będą także towarzyszyć pokazy taneczne przygotowane przez Szkołę Choreografii.

W tym roku Pokaz Dyplomowy SAPU odbędzie się w nowym miejscu. Nie tylko nowym dla naszych wybiegów, ale i nowym na kulturalnej mapie Krakowa zapraszamy do CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna!

Innovation in Design

Misją Cracow Fashion Week jest promocja artystów, projektantów i fotografów mody z różnych krajów świata. W tym roku równolegle skupiamy się na nowych technologiach, które nie pozostają obojętne dla branży mody: 3Dfashion, NFT oraz Metaverse. Hasło “Innovation in Design”jest dobrym motywem przewodnim do realizacji tej idei. Moda odpowiedzialna i CSR, to kolejne hasła tegorocznych wydarzeń wpisujące się w aktualne potrzeby i tendencje na świecie.

Europejskie Tygodnie Mody i polskie wydarzenia

Pokaz dyplomowy SAPU jest okazją do spotkań przedstawicieli wielu instytucji polskich i zagranicznych, w tym szkół mody oraz organizatorów europejskich Tygodni Mody.

W tym roku dołączyli do nas: Budapest Central European Fashion Week (Węgry), Feeric Fashion Week (Rumunia), Montenegro Fashion Week (Czarnogóra), Lviv Fashion Week (Ukraina), Contemporary Art and Fashion Festival VIRUS (Litwa), Wrocław Fashion Week, Łódź Young Fashion, Fashion Night z Krakowa, Polki Folki (największy pokaz mody folk w kraju) oraz Nadwiślański Fashion Week.

Partnerskie uczelnie

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU kontynuuje również współpracę z innymi uczelniami. Nasi obecni partnerzy to: Poliarte Accademia di Belle Arti E Design (Ancona), Donghua University of Shanghai (Chiny), Univerzitet Donja Gorica (Czarnogóra), Accademia Internazionale D’Alta Moda ED’Arte Del Costiume Koefia (Rzym) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa.

Inspirujące wystawy

Wydarzenia w różnych lokalizacjach Krakowa stanowią ciekawą ofertę kulturalną dla międzynarodowej społeczności miasta i nie tylko. W wernisażach CFW będzie można brać udział już od 19 marca. W tym dniu zapraszamy na Międzynarodową Wystawę Fotografii Mody “Focus on Fashion” w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Z kolei w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa zobaczymy projekty, obrazy i rysunki legendy Mody Polskiej, Jerzego Antkowiaka.

Galeria Subteria zaprezentuje wystawę poświęconą współczesnej historii polskiego obuwnictwa.

W głównej siedzibie Krakowskich Szkół Artystycznych (KSA) na wystawach “More and More” oraz “SAPU in Pics” pokażemy rysunki, malarstwo oraz fotografie tegorocznych dyplomantów SAPU.

Wystawę ubiorów włoskiego projektanta, Gilberto Calzolari zorganizowaną przez Instituto Italiano di Cultura, będzie można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Kolejne wydarzenia CFW 2023

Przez cały tydzień zapraszamy na inspirujące wykłady i warsztaty. Nie zabraknie również specjalnych gości i autorytetów w dziedzinie mody. W programie znalazły się m.in. Masterclasses z Landianą (Feeric FashionWeek), Michałem Zaczyńskim (michalzaczynski.com), Marcinem Świderkiem (Elle), Jerzym Antkowiakiem oraz Gilberto Calzolarim.

W trakcie CFW odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu, pokazy “przePROJEKTowani” by Radisson oraz zamykający tydzień mody “No Waste Show” w Klubie Studio AGH, na którym pokażemy projekty słuchaczy I i II roku SAPU wykonane w duchu odpowiedzialnej mody.

Wszystkie pokazy mody realizuje Agencja Modelek i Promocji Mody Reklamex.

Obsługę fotograficzną zapewnia Szkoła Kreatywnej Fotografii (kierunek KSA), która jako jedyna polska szkoła fotografii, znalazła się wśród TOP PHOTOGRAPHY SCHOOLS na świecie w rankingach Shokit.com i Photoworkout.com, obok największych światowych uczelni fotograficznych.

Organizatorami CFW są Krakowskie Szkoły Artystyczne oraz Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, których absolwenci zasilają ekipy projektantów polskich i europejskich producentów odzieży, m.in. LPP S.A. oraz kreują Visual Merchandising w dużych przestrzeniach handlowych np.w krakowskiej Galerii Kazimierz czy w salonach Maxfliz.

Solidarni z Ukrainą

Organizując CFW stale pamiętamy o naszych sąsiadach zza wschodniej granicy. W Pałacu Potockich odbędą się specjalne warsztaty dla zaprzyjaźnionych z SAPU artystycznych liceów ze Lwowa oraz dla ukraińskich dzieci mieszkających w Krakowie. Swe kolekcje pokażą również projektantki: Tatyana Garmatyuk i Daria Vasilenko współpracujące z grupą dzieci związaną z projektem “I am Fashion”.

Przez cały tydzień będzie można odwiedzić Charytatywny PopUp Store w Slow Fashion Cafe, gdzie znajdziemy prace przekazane przez absolwentów i słuchaczy SAPU.

Podczas wszystkich działań CFW wspieramy Ukrainę we współpracy z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Informacje o programie i partnerach CFW 2023 na stronach: www.cracowfashionweek.com

Źródło: materiał prasowy organizatora