Szukaj

Architektura bliższa naturze – spotkanie ze skandynawskimi architektami

Jedno z najbardziej cenionych biur projektowych na świecie – Snøhetta z Norwegii – odwiedzi Łódź Design Festival. Architektura wkomponowana w krajobraz, zmieniająca się wraz z otoczeniem, stworzona z myślą o przyszłości, otwarta na ludzi. Tak w skrócie można określić podejście do idei projektowania norweskiego studia architektonicznego Snøhetta, które wystąpi 8 października na Łódź Design Festival. Podczas spotkania, gość specjalny – Jenny B. Osuldsen, opowie o holistycznym podejściu do procesu tworzenia oraz śmiałych koncepcjach, które pozwoliły wznieść pracownię na szczyt światowej architektury. Festiwal, tego dnia, zaszczyci swoją obecnością również Renato Rizzi, jeden z najbardziej niekonwencjonalnych i znanych projektantów na świecie. 


O norweskim studiu architektonicznym zrobiło się głośno, gdy wygrało konkurs na projekt Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie. Pozycję pracowni ugruntował projekt Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. W 2004 roku pracowni powierzono również budowę jedynego obiektu kulturalnego w miejscu pamięci po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. Dziś Snøhetta jest renomowaną, międzynarodową firmą z niemal 30-letnią tradycją, z głównymi siedzibami w Oslo i Nowym Jorku, zatrudniającą ponad 180 osób z 30 różnych krajów. W tym roku przedstawicielka pracowni związana z firmą od 22 lat – Jenny B. Osuldsen, będzie gościem specjalnym na 11. edycji Łódź Design Festival.
Diephotodesigner.de OHG 2010_Snøhetta

– Biuro architektoniczne Snøhetta znane jest na całym świecie ze śmiałych koncepcji i nowatorskich rozwiązań, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych konkursach. W ich pracy najważniejsze jest możliwie pełne wpisanie realizowanego projektu w naturalne otoczenie. Świetnym przykładem na to jest oddane w 2011 roku obserwatorium reniferów w sercu Parku Narodowego Dovrefjell. Podczas festiwalu goście będą mieli okazję wysłuchać prezentacji „Ludzie, Procesy, Projekty”, pokazującej holistyczne myślenie o projektowaniu, w którym punktem wyjścia jest idea, zgodnie z którą krajobraz, wnętrza i architektura powinny być kształtowane wspólnie. – mówi Aleksandra Kietla, rzecznik prasowy, dyrektor ds. promocji Łódź Design Festival.

Spojrzenie na architekturę
To nie koniec światowej sławy projektantów, których można będzie spotkać na tegorocznym festiwalu, organizowanym przy współpracy z miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń. Również 8 października Łódź Design Festival po raz pierwszy gościć będzie oficjalną włoską delegację, w tym jednego z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych architektów na świecie – Renato Rizzi, autora projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, a także wielu budynków kulturalnych na świecie. Wystąpienie Renato Rizzi jest częścią szerszej prezentacji, poświęconej włoskiemu designowi, którą odwiedzający będą mogli zobaczyć podczas ostatniego dnia festiwalu.
 
W tym dniu na wykłady i panele dyskusyjne obowiązuje rejestracja, której można dokonać tutaj