Szukaj

Kancelaria prawna dla przedsiębiorcy

Biznes przenosi się do internetu, a przedsiębiorcy coraz bardziej potrzebują usług informatycznych oraz prawniczych
fot. Dreamstime.com CC0

Już nie tylko web-developer i programista decydują o sukcesie w internecie, ale też odpowiednio dopracowane umowy i procedury działania. Na czym polega i jakie korzyści niesie zbudowanie długofalowej relacji z zaufaną kancelarią prawną?

Co robi prawnik w firmie

Osoby bez doświadczenia gospodarczego, a taka jest większość początkujących przedsiębiorców, czerpią wyobrażenie o pacy prawnika głównie z filmów. Wynika z tego tyleż złego, co dobrego. Złe jest to, że większość popularnych produkcji filmowych, gdzie pojawiają się prawnicy np. Suits czy Breaking Bad, rozgrywa się w anglosaskim systemie prawnym, który znacząco różni się od systemu prawnego reszty Europy, w tym Polski. Dobre jest jednak to, że utrwala przekonanie iż naturalnym sprzymierzeńcem przedsiębiorcy jest prawnik. Czym bowiem jest firma? Każdy biznes to system umów i dokumentów, do którego sprawnego działania potrzebny jest wykwalifikowany specjalista. Przedsiębiorca prowadzący np. firmę świadczącą usługi przez internet, potrzebuje nie tylko web-developera do stworzenia aplikacji, ale też prawnika do napisania umów i oceny ryzyka.

Początkujący biznesmen zwykle sam potrafi stworzyć stronę internetową i napisać prostą umowę. Jednak gdy działalność zaczyna się rozwijać, do każdej z tych rzeczy będzie potrzebować odpowiedniego dostawcy usług. Tak jak sklep internetowy, czy platforma usług on-line nigdy nie jest dziełem skończonym, tak samo infrastruktura prawna firmy wymaga bieżącej obsługi i ciągłego rozwoju.

Im bardziej firmowy prawnik jest zaangażowany w proces biznesowy i zna strategię firmy, tym lepiej i sprawniej przygotuje dokumenty. Często bowiem odpowiednie zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy polega nie tyle na karach umownych, ale np. odpowiednich warunkach rozwiązania umowy, sposobie i terminie płatności, albo wyłączeniu odpowiedzialności za kwestie pozostające po stronie partnerów przedsiębiorstwa. Takie niuanse prawnik może dużo lepiej dostrzec i uwzględnić, gdy zbuduje się z nim długofalową relację.

Własny dział prawny, czy zaufana kancelaria

Jak zatem budować kompetencje firmy w dziedzinie prawnej? Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie własnego działu prawnego, jednak ma to sens jedynie w przypadku dużych grup kapitałowych i to zarówno ze względu na koszty, jak i faktyczne potrzeby. Zatrudnienie prawników na etacie ma sens tylko wtedy, gdy mamy dla nich odpowiednio dużo pracy i możemy sobie pozwolić na zbudowanie prawniczego tematu, gdyż prawie zawsze będzie potrzebny zespół specjalistów z doświadczeniem w kilku dziedzinach. Jednak nawet firmy posiadające własne działy prawne do realizacji części zadań zatrudniają zewnętrzną kancelarię prawną.

Mały przedsiębiorca najłatwiej może uzyskać wsparcie prawne podpisując umowę z kancelarią. Warto nawiązać taką współpracę jak najwcześniej i rozpocząć ją np. od przesłania do sprawdzenia regulaminu sklepu internetowego, albo umowy między wspólnikami.

W ten sposób będzie można zapoznać specjalistów, którzy będą nas obsługiwać ze specyfiką prowadzonego biznesu. Dzięki temu będziemy mieli wypracowaną komunikację i zaufanie gotowe do użycia natychmiast, gdy będą tego wymagać okoliczności. Jak przekonał się prawie każdy przedsiębiorca, kontakt z sądem nie jest zarezerwowany dla kryminalistów, ale stanowi biznesową codzienność, chociażby w przypadku rejestracji spółki, udziału w przetargach publicznych, albo odpowiadania na uzasadnione lub nie pozwy kontrahentów. Kiedy otrzymamy groźnie wyglądające pismo, albo nie będziemy wiedzieć co zrobić niepłacącym klientem, możemy od razu zadzwonić do swojego zaufanego adwokata z kancelarii, który podpowie jakie kroki należy podjąć. Jest to wsparcie uwzględniające specyfikę naszego biznesu, którego nie uzyskamy na darmowym forum w internecie.

Jak wybrać kancelarię prawną

Przede wszystkim należy szukać kancelarii z doświadczeniem branżowym. Jeśli zajmujecie się np. sprzedażą internetową, wynajmem komercyjnym, albo działalnością kreatywno-projektową, warto poszukać kancelarii biegłej w tych dziedzinach i mającej dostęp do specjalistów. Adwokaci w Warszawie, czy we wszystkich większych ośrodkach zwykle podają na swoich stronach w jakich obszarach się specjalizują. Warto zwrócić uwagę na przejrzystość oferty i przyjazność kancelarii również dla mniejszych przedsiębiorców. Nasza sprawa powinna być traktowana z równym zaangażowaniem, jak duży kontrakt, gdyż tylko wtedy można zbudować długofalowe relacje by z czasem robić wspólnie większe projekty.

W przypadku osób rozpoczynających działalność ważne są też elastyczne zasady rozliczeń. Nie ma tutaj reguły – w niektórych sytuacjach korzystniejsze będzie rozliczenie za poświęcony czas, a w innych ustalony ryczałt, albo opłata za wygraną sprawę.

Nie ma gotowej recepty na dobrą obsługę prawą i każdy musi wypracować swój system. Najlepszym sposobem na znalezienie swojego adwokata jest rozpoczęcie takiej współpracy jeszcze zanim będzie się jej pilnie potrzebować.