3 ciekawe sposoby na przechowywanie numizmatów

Eleganckie pudełka, kasety i albumy należą do najpopularniejszych metod. A mniej oczywiste sposoby?

Kolekcjonerzy numizmatów zawsze starają się, aby ich zbiory prezentowały się jak najbardziej okazale. Decyduje o tym w dużej mierze sposób ich przechowywania. Eleganckie pudełka, kasety i albumy należą do najpopularniejszych metod. Dziś zaprezentujemy 3 mniej oczywiste, a jednocześnie efektowne i funkcjonalne sposoby przechowywania numizmatów.

Kuferek na monety

Zazwyczaj kuferki wykonane są z metalu, co zapewnia im bardzo atrakcyjny wygląd. Mają formę walizek, dzięki czemu kolekcjoner może wygodnie transportować i przenosić swój zbiór. Intrygującą opcją są kuferki zamykane na kluczyk. Dzięki nim wokół kolekcji powstaje swego rodzaju aura tajemniczości i wyjątkowości, a jednocześnie rodzi się poczucie, że nikt oprócz właściciela nie będzie mógł bez pozwolenia oglądać numizmatów. Kuferek na monety zazwyczaj jest wyłożony welurem, dzięki czemu elegancko prezentuje się również od wewnątrz. Numizmaty mogą spoczywać w jego wnętrzu ułożone na specjalnych paletach lub w rzędach mieszczących płaskie kieszonki. Niektóre modele są w stanie pomieścić nawet kilkaset monet!

Ramka kolekcjonerska

Niektórzy kolekcjonerzy są tak mocno przywiązani do swoich ulubionych egzemplarzy, że nie chcieliby spuszczać ich z oczu. Z ich punktu widzenia idealnym rozwiązaniem będzie ramka kolekcjonerska. Ramkę można postawić w dowolnym miejscu, na przykład na półce lub na biurku, aby eksponować swoje zbiory. Zasada jej działania jest bardzo prosta. Wystarczy otworzyć ramkę, umieścić w niej wnętrzu monetę lub medal, a następnie ją zamknąć. Nie jest to proces czasochłonny. Niektóre ramki kolekcjonerskie mieszczą jeden numizmat, inne kilka. Dzięki przezroczystym po obu stronach ściankom możliwe jest podziwianie awersu i rewersu monety bez konieczności jej wyjmowania. Warto dodać, że ten sposób przechowywania numizmatów zapewnia im należyte bezpieczeństwo.

Pudełko na holdery z materiałem INTERCEPT

Trzecia propozycja powinna zadowolić posiadaczy srebrnych monet, których szeroki wybór znajduje się w ofercie Skarbnicy Narodowej: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety.

Kolekcjonerzy często przechowują swoje zbiory w specjalnych holderach. Warto pójść o krok dalej i zainwestować w przeznaczone do nich pudełko. Obecnie na rynku dostępne są pudełka wyłożone specjalnym materiałem INTERCEPT. Zapewnia on trzymanym w nich numizmatom ochronę przed utlenianiem i starzeniem. Należy jednak pamiętać, by nie otwierać pojemnika na długo.