Nowe trendy w tworzeniu stron www

We współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie firmy coraz częściej sięgają po nowoczesne formy marketingu i reklamy. Równie chętnie sięgają po różnego rodzaju prezentacje i wdrażanie narzędzi, których celem jest dotarcie do jak największej liczby osób.

Nowe trendy www

Jedną z najskuteczniejszych metod pozyskiwania stałych klientów jest stworzenie własnej strony internetowej o wyjątkowym i rozpoznawalnym wyglądzie. Niezależnie od charakteru witryny, jej projekt powinien zostać odpowiednio skomponowany. Jedne z elementów okażą się potrzebne dla pracowników sklepu, inne zaś będą stanowić wartość informacyjną dla klientów, z kolei jeszcze inne posłużą stronie udostępniającej pliki.

W ostatnich latach został spopularyzowany trend minimalistycznego podejścia do grafiki. Zredukowanie obciążających wizualnie, a zarazem zbędnych elementów wymusza jednak coraz bardziej kreatywne podejście do tematu.

Tworzenie stron www jest procesem, w którym bierze udział:

Grafik – projektuje wygląd strony (w tym obszary zajmowane przez tekst) i funkcjonalność jej elementów, takich jak działanie przycisków. Bardzo często zajmuje się także animacją elementów wizualnych.

Programista hmtl – tworzenie kodu hmtl przypomina programowanie i opiera się głównie na stosowaniu znaczników z oficjalnej, odgórnie ustalonej listy. Na tej liście widnieją wszelakie możliwe opcje rozmieszczania elementów strony i efektów możliwych do uzyskania, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i obraz.

Administrator sieci – zarządza zasobami sieciowymi i zawartością danej strony na serwerach plików. W zakresie jego kompetencji zawarte jest też utrzymywanie poziomu bezpieczeństwa i stabilności systemu.

Charakterystyczne dla polskiego rynku jest powszechne założenie, że webmaster powinien posiadać szereg kompetencji przypisywanych zarówno grafikowi, jak i programiście, czy nawet informatykowi. Innymi słowy, powinien samodzielnie: przygotować szablon graficzny witryny, zaprogramować html, cms, Java, jak również zadbać o prawidłowe wgranie strony i działanie serwerów.

Większość firm i specjalistów zajmujących się kreowaniem witryn posiada wszystkie te kompetencje, lecz zdarzają się osoby, które specjalizują się w nieco węższym zakresie. Współpracują one często z innymi ludźmi, a także sprzedają gotowe prace w formie szablonów do dowolnego wykorzystania. Przykładem mogą być graficy, przygotowujący całkowity wygląd witryn, lecz nie zajmują się kodowaniem ich w html-u.

Zdjęcie: Andrés Nieto Porras CCSA

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *