[imagebrowser id=8]

WebMuses to społeczność kobiet zafascynowanych branżą IT. Interesuje ich wszystko co związane z szeroko pojętą technologią – od programowania, aż po design. Warsztaty, prezentacje, wspólne kodowanie – to tylko część rzeczy, którymi zajmują się dziewczyny. Szerzej o inicjatywie postanowiliśmy porozmawiać z jedną z organizatorek – Moniką Starzyk.

 

 

 

 

 

Skąd pomysł na tego typu inicjatywę?

Monika Starzyk: Był on dość spontaniczny. Chciałyśmy wypromować nowe technologie wśród dziewczyn i kobiet, ponieważ jest ich w IT bardzo mało. Silne stereotypy w tej dziedzinie, wywodzące się z odległych już czasów, skutecznie zniechęcają je przed spróbowaniem swoich sił. Podobnie zniechęcający jest fakt, iż kursy programistyczne są często zdominowane przez męskich uczestników. Zaczęłyśmy więc od zorganizowania znanego na całym świecie eventu Rails Girls – całodniowego warsztatu z podstaw programowania dla dziewczyn na każdym poziomie zaawansowania. Potem zaczęła powstawać nasza społeczność i pomysły na kolejne warsztaty. Ilość kobiet zainteresowanych naszą ofertą przerosła najśmielsze oczekiwania.

Opowiedzcie nieco więcej na temat organizowanych przez Was warsztatów – czy są one przeznaczone jedynie dla osób interesujących się programowaniem czy także dla zupełnych laików?

Amusing Workshops to warsztaty, które co miesiąc skupiają się wokół innej tematyki. Były już m.in. zajęcia z tworzenia stron internetowych, programowania, dostępności, Photoshopa. Są na różnym poziomie – czasem dla zupełnie początkujących, czasem dla zaawansowanych. Zawsze jest to jednak dokładnie sprecyzowane w opisie wydarzenia. Planujemy powtórzyć warsztaty z podstaw programowania od zera, będziemy organizować także różnorodne warsztaty dla osób spoza branży oraz bardziej specjalistyczne eventy dla średnio-zaawansowanych. WebMuses to społeczność kobiet pasjonujących się IT, pracujących w IT, ale także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nowymi technologiami. Od czasu do czasu organizujemy również grupy robocze, na które może przyjść absolutnie każdy – wystarczy, że weźmie ze sobą laptopa. Dziś niemal wszystkiego można nauczyć się samodzielnie z Internetu, lecz czasem nawet drobna wskazówka od bardziej doświadczonej osoby może być nieoceniona.

Jakie wydarzenia planujecie na kolejne miesiące, gdzie będzie można Was spotkać?

By być na bieżąco, najlepiej zajrzeć na nasz fanpage na Facebooku lub zapisać się do newslettera. Planujemy przynajmniej jedne Amusing Workshop miesięcznie aż do wakacji – najbliższe odbędzie się 12 lutego i dotyczyć będzie zagadnienia Wizualizacji Danych na Mapach Google. Rozwija się także nasza współpraca z Google – mamy już wspólne pomysły na dwa eventy. Jesteśmy również w trakcie rozmów z dwoma innymi korporacjami oraz z krakowskim Hackerspace’em. Od czasu do czasu mogą pojawić się także wydarzenia mniej technologiczne, a np. bardziej biznesowe.

Więcej o projekcie znajdziecie na stronie www.webmus.es