Kiedy zapisać dziecko do żłobka?

Różne sytuacje w życiu zmuszają do podjęcia decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka. To naturalne, że odczuwa się lęk na myśl o oddaniu maleństwa do placówki, która przez lata kojarzyła się z „przechowalnią dzieci”. Całe szczęście czasy się zmieniły i obecne żłobki to miejsca niezwykle kolorowe oraz przyjazne maluszkom.

Kiedy poslac dziecko do zlobka 01

Zapisywanie przed urodzeniem

Długie kolejki chętnych sprawiają, że niekiedy należy zapisać dziecko do żłobka nawet kilka miesięcy przed jego narodzinami. Ze względu na czas oczekiwania mogący wynosić około 1,5 roku warto zainteresować się żłobkiem, gdy tylko okaże się, że jest się w ciąży i mamy pewność, że konieczny będzie szybki powrót do pracy. Gdyby pojawiły się sytuacje losowe albo po prostu zmienimy zdanie, wystarczy zwolnić zajmowane miejsce.

Maluszek w żłobku

Bez względu na to czy próbujemy zapisać dziecko do żłobka, gdy jest już na świecie, czy też jeszcze przed jego narodzinami, pamiętajmy, że w placówce mogą przebywać maluszki od 20. tygodnia życia do ukończenia 3 lat (http://www.zlobki.mpips.gov.pl/dla-rodzica/zlobek/). W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przedłużenia tego czasu, jednak nie może on być dłuższy niż do 4. roku życia dziecka.

Żłobkowe warunki

Gwarancję, że placówka spełnia wszystkie wymagania, będziemy mieć, wybierając przedszkole wpisane do odpowiedniego rejestru. Obecnie jest to o tyle łatwiejsze do potwierdzenia, że wszystkie placówki powinny posiadać taki wpis – dobiegł bowiem końca 3-letni okres przygotowawczy. A na co w szczególności należy zwrócić uwagę? Na bezpieczeństwo, wystrój, ale przede wszystkim na wykwalifikowany personel. Nie bójmy się pytać, obserwujmy naszego rozmówcę. Powierzamy maleństwo obcej osobie. To naturalne, że musimy jej ufać.

Poza kwalifikacjami predysponującymi do opieki nad dzieckiem (często żłobki zatrudniają pielęgniarki, położne, absolwentki pedagogiki itp.) opiekunki powinny przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wpłynie to znacząco na nasze zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Takie kwalifikacje posiada personel prywatnego żłobka w Sosnowcu, którego szczegółową ofertę możemy odnaleźć na jego stronie internetowej www.elfik.pl.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Eric LewisCC BY-SA 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *