Na co zwracać uwagę wybierając kasę fiskalną?

Rozpoczynając działalność gospodarczą coraz częściej musimy pomyśleć o zakupie kasy fiskalnej, ustawodawca stara się bowiem, aby była ona urządzeniem coraz bardziej powszechnym. Wejście w posiadanie kasy jest poważną inwestycją, warto więc zrobić wszystko, aby przygotować się do niej jak najlepiej.

jak wybrac kase fiskalnaWielkość kasy fiskalnej i jej znaczenie

Najbardziej klasyczny podział obejmuje małe, średnie i mobilne kasy fiskalne. Wszystkie rodzaje mają pewne cechy wspólne , to jednak różnice zachodzące pomiędzy nimi sprawiają, że decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania może nie tylko ułatwić, ale i skomplikować prowadzenie działalności gospodarczej.

Małe kasy fiskalne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, a dzienna sprzedaż nie wiąże się z koniecznością wystawienia więcej niż stu paragonów. Ich ogromnym atutem jest niewielki rozmiar, z powodzeniem można je więc wykorzystywać nawet tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni. Gdy nasza firma prosperuje dobrze, a klientów nie brakuje, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą jednak średnie kasy fiskalne. Są one znacznie bardziej wydajne, ich producenci starają się przy tym systematycznie podnosić charakteryzującą je odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pewnym minusem rozwiązań tego typu okazują się ich większe gabaryty.

W pewnych okolicznościach najlepszym rozwiązaniem okazują się mobilne kasy fiskalne. Ich kompaktowe rozmiary sprawiają, że problemem nie jest przenoszenie ich z jednego miejsca w inne, one też przyczyniają się do tego, że transport kas nie jest wyzwaniem, któremu nie można sprostać. Przy wyborze mobilnych kas fiskalnych należy zwracać szczególną uwagę na jakość, która charakteryzuje tego typu urządzenia, ich specyfika przyczynia się bowiem do tego, że łatwiej o uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie kupić kasę fiskalną?

Wybór właściwego rozmiaru kasy fiskalnej ułatwia korzystanie z niej i pozwala na większą wydajność. Nie można jednak zapominać o tym, że nie jest on jedynym czynnikiem wpływającym na większą lub mniejszą satysfakcję odczuwaną przez nas i wynikającą z dokonania tego rodzaju wyboru. Nie bez znaczenia jest i to, że sprzedażą kas fiskalnych zajmuje się coraz większa grupa firm, na nas zaś spoczywa obowiązek wyboru najbardziej wartościowego ich dostawcy.

Osoby korzystające z kas mają podzielane zdania na temat miejsca ich zakupu. Nie brakuje klientów, którzy decydują się na urządzenia pochodzące wprost od ich producentów, dużym zainteresowaniem cieszą się jednak również autoryzowani dystrybutorzy kas fiskalnych. Nie poleca się przede wszystkim produktów niewiadomego pochodzenia, może się bowiem okazać, że kasę taką trudno będzie zarejestrować, a tym samym jej przydatność okaże się zerowa.

Na jakie usługi dodatkowe można liczyć?

Dystrybutorzy kas fiskalnych starają się na wiele sposobów przekonać nas o atrakcyjności polecanych przez siebie rozwiązań. Możliwości jest co najmniej kilka, na szczególne zainteresowanie zasługują przy tym usługi dodatkowe. Najczęściej są to szkolenia organizowane z myślą o użytkownikach kas, bywa jednak i tak, że kuszący okazuje się serwis napraw pogwarancyjnych na preferencyjnych warunkach.

Autor artykułu
Artykuł został we współpracy z firmą Bimit-Mita

tekst: autor zewnętrzny, fot. Wonderlane CC BY 2.0