Szukaj

Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem

Wykłady i warsztaty online w ramach projektu Sztuka do Rzeczy, 19-22 listopada 2020 r.

Żyjemy w czasach, w których dobre projektowanie stanowi ogromną wartość. To, w jakim otoczeniu mieszkamy i pracujemy, wpływa silnie na nasze emocje i więzi społeczne – zwłaszcza teraz, w czasie ograniczeń spowodowanych pandemią. 7. edycja Zaprojektowanych – Krakowskich Spotkań z Dizajnem (19-22 listopada), które organizują Krakowskie Szkoły Artystyczne, daje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach online i zdobycia cennej wiedzy z projektowania wnętrz, mody, przestrzeni komercyjnych czy fotografii. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa w ramach Sztuki do Rzeczy

Tegoroczna edycja Zaprojektowanych upłynie pod hasłem „ON/OFF”, podejmując aktualny temat przenikania się sfer życia online i offline. Internetowe wykłady i warsztaty poprowadzą specjaliści z bogatym doświadczeniem zawodowym, artystycznym oraz edukacyjnym (w tym wykładowcy Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoły Kreatywnej Fotografii czy Szkoły Visual Merchandisingu).

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się wykład masterclass „Dzieło unikatowe”, który zaprezentuje Bronisław Krzysztof, wybitny rzeźbiarz i dizajner, od wielu lat projektujący dla marki Sisley Cosmetics Paris (tworzy projekty związane z kosmetykami i elementami do stylizacji wnętrz). Rzeźby Bronisława Krzysztofa znane są na całym świecie i niezwykle wysoko cenione, znajdują się w przestrzeni takich miast, jak Paryż, Neapol czy Edynburg. Twórczość wielokrotnie nagradzanego artysty prezentowano na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych.

Nadszedł dobry czas, by zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje świat współczesnej mody. Przewiduje się, że może on ulec daleko idącym zmianom, na czym zyskają projekty związane z ekologią i lokalnością. W czasie Zaprojektowanych dyskutować o tym będą cenieni krytycy mody: Ewa Kowalewska-Kondrat (autorka bloga Harel) oraz Michał Zaczyński. Ten temat dopełni spotkanie „Ekologia w modzie. Jak uzdrowić relację z ubraniami”, prowadzone przez Katarzynę Zajączkowską, wykładowcę Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, autorkę podcastu Odpowiedzialna Moda.

Tytułowy temat „ON/OFF” podejmie Margaret Larmuth, mieszkająca w Szwajcarii trendwatcherka i artystka, wykładowca Krakowskich Szkół Artystycznych oraz Technical University w Chongquin w Chinach. W trakcie prowadzonego w języku angielskim spotkania zastanowi się na tym, jak odnaleźć kreatywną inspirację w życiu codziennym, zwłaszcza teraz, kiedy szukać jej musimy w dużej mierze w świecie wirtualnym.

Kolor stanowi jeden z najważniejszych sposobów komunikacji wizualnej, a także element, który wpływa na nasze emocje. Ten temat w czasie wykładu „Barwa ma znaczenie” podejmie dr Agnieszka Łakoma, plastyk miasta Krakowa, a także znakomita, wielokrotnie nagradzana artystka – graficzka, malarka, autorka instalacji przestrzennych i obiektów.

Niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla osób pragnących nadać charakter swojemu wnętrzu, zapowiada się wykład „Historyk sztuki w twoim wnętrzu. Jak odnaleźć własny styl”. Poprowadzi go wyjątkowa osobowość – Katarzyna Sosenko, historyk sztuki, właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych, a także znanego krakowskiego antykwariatu Antyki Sosenko Galeria Home Decor oraz bloga o sztuce, dekorowaniu wnętrz i biżuterii vintage Antyki Sosenko.

Uroczyste otwarcie Zaprojektowanych połączone będzie z wernisażem wystawy Fotoprzestrzenie, w ramach której zaprezentowane zostaną najlepsze dyplomy Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, Szkoły Kreatywnej Fotografii oraz Szkoły Visual Merchandisingu (19 listopada, godz. 18, ul. Zamoyskiego 52). Zobaczymy spojrzenie młodych artystów na temat przestrzeni – będzie to z pewnością inspirująca dawka wiedzy o nowych trendach w dizajnie. Wystawa będzie czynna do stycznia 2021, jest więc szansa na jej zobaczenie na żywo, oczywiście jeśli zostaną zmniejszone obostrzenia związane z pandemią.

Zapraszamy również na wiele innych ciekawych wydarzeń, m.in. na wykład „Bajka a rzeczywistość. Fotografia mody terapią na gorsze dni” Bastka Czernka, warsztaty z projektowania nadruku na t-shirt” Magdaleny Chmielek czy rozmowę z influencerką Moniką Muratovą pod hasłem „Stylizacja, gwiazdy i social media”.

Zaprojektowani to flagowe wydarzenie Szkoły Wnętrz i Przestrzeni należącej do Krakowskich Szkól Artystycznych (www.ksa.edu.pl). Co roku gości wybitne postacie dizajnu, takie jak m.in. prof. Władysław Pluta, prof. Marek Cecuła, Dorota Koziara, Tomek Rygalik czy dr Andrzej Śmiałek. Wydarzenie istnieje od 2014 roku i wpisało się w kalendarz imprez promujących polski dizajn.

Na wykłady i warsztaty obowiązują zapisy: kursy@ksa.edu.pl, transmisje odbywać się będą przez platformę Zoom lub na Instagramie Krakowskich Szkół Artystycznych.

Organizatorzy: Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Szkoła Visual Merchandisingu.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/789813261840617

Program: https://zaprojektowani.ksa.edu.pl/program-2020