Nareszcie wiosna! Powiało optymizmem i wszyscy są gotowi do zmian. Nie musisz od razu robić trzęsienia ziemi – bardzo dużo można osiągnąć małymi krokami. Zadanie na początek: zdrowiej żyć i lepiej się odżywać. Jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków i lekko zmodyfikować styl życia. Nie potrzeba mnóstwa wyrzeczeń! Po prostu zamień stare przyzwyczajenia na nowe i ciesz się zdrowiem, witalnością oraz nową pasją do życia. A być może mniejszym obwodem w talii!
Zamień słodycze na owoce
Za każdym razem, kiedy kusi Cię coś słodkiego weź głęboki oddech i sięgnij po jabłko, gruszkę, truskawki, porzeczki, jagody, grejpfruta – jakikolwiek owoc zamiast ciastka czy batona. Co prawda owoce zawierają naturalny cukier, ale oprócz niego mają mnóstwo cennych witamin. Zawierają też błonnik, dzięki któremu dłużej czujesz się syta. Natomiast gotowe ciastka, nadziewane czekolady czy wafelki z nadzieniem to nie tylko puste kalorie, ale być może także źródło niezdrowych tłuszczów trans, których trzeba unikać za wszelką cenę! Sprawdzaj na etykiecie, czy produkt nie zawiera częściowo utwardzanych (uwodornionych) olejów roślinnych – to są właśnie tłuszcze trans.
Zamień białe pieczywo na ciemne i inne sposoby na porządne śniadanie
Poranną kajzerkę zamień na kromkę chleba razowego, najlepiej posmarowanego miękką margaryną. W ten sposób zwiększysz ilość spożytego błonnika i cennych mikroelementów, a dodatkowo dostarczysz sobie kwasów omega 3 i 6, których źródłem jest wysokiej jakości margaryna. Warto też jeść więcej kasz, także na śniadania – są praktycznie nieprzetworzone, mają mnóstwo błonnika, a ponadto zawierają magnez, cynk, żelazo, potas i witaminy z grupy B. Wypróbuj jaglaną ze świeżymi owocami!
Zamień słodzone napoje na wodę, herbatę i herbatki ziołowe
Już zapewne wiesz, że zmorą naszej diety jest nadmiar cukru. Jeżeli wypijasz w ciągu dnia jogurt owocowy i szklankę soku lub słodzonego napoju, to tym samym fundujesz sobie 12 łyżeczek cukru! I to jeszcze zanim zamówisz kawę z ulubionym syropem albo zjesz ciastko czy batonika. Zamiast słodkich napojów pij wodę, herbatki ziołowe, owocowe, zieloną i czarną herbatę, byle bez cukru. Dodawaj do nich kostki lodu, liście mięty, plasterki cytryny, imbiru lub świeże owoce – będą pyszne i orzeźwiające!
Zamień tłuszcze nasycone na nienasycone i dodaj warzywa
Lekarze i dietetycy są zgodni – żeby mieć zdrowe serce powinniśmy dbać o linię i jeść mniej tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans występujących np. w tłustym mięsie, śmietanie czy maśle. Zastępuj je dobroczynnymi tłuszczami nienasyconymi. Najlepszym ich źródłem są oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek), miękkie margaryny z nich wyprodukowane, awokado, pestki dyni lub słonecznika, a także tłuste ryby morskie, np. śledź lub łosoś. Do każdego posiłku jedz warzywa – plastry pomidora i papryki dodawaj do kanapek, do ryby ugotuj brokuły na parze, na przekąskę zjedz marchewkę, a na kolację sałatkę. Warzywa nie tuczą, ale sycą!
Zamień samochód na rower
Natury nie da się oszukać – nasze ciało stworzone jest do tego, żeby się ruszać, a nie siedzieć. Badania pokazują, że aktywność fizyczna jest lekiem na liczne dolegliwości, w tym zmorę naszych czasów czyli otyłość. Jak zwiększyć codzienną dawkę ruchu? Już od wiosny przesiądź się na rower! Dojeżdżaj nim do pracy, na spotkania z przyjaciółmi, urządzaj wyprawy z rodziną. Jeżeli rower nie wchodzi w grę, to porzuć samochód i chodź na piechotę – przy okazji złapiesz trochę słońca i witaminy D. Jeżeli jeździsz komunikacją miejską, to wsiadaj do autobusu dwa przystanki dalej niż zwykle, a wysiadaj wcześniej. Twoim celem powinno być zrobienie 10 000 kroków dziennie, więc chodź kiedy tylko możesz – wybierz schody zamiast windy, maszeruj po schodach ruchomych, uznaj domową krzątaninę za zbawienną, a w przerwie na lunch wygospodaruj jeszcze kwadrans na szybki spacer po najbliższej okolicy.
Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny, Przepisy.pl