Kupić czy wynająć? Polscy przedsiębiorcy często zadają sobie to pytanie, myśląc o siedzibie swojej firmy. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z jednorazowym poniesieniem dużego kosztu. Z drugiej strony w dłuższej perspektywie niejednokrotnie okazuje się ono bardziej opłacalne. Eksperci przedstawiają dostępne rozwiązania, dzięki którym zakup i wyposażenie biura staną się dużo łatwiejsze. Jak się okazuje nowoczesna aranżacja przestrzeni pracy może wspierać kulturę organizacyjną oraz cele przedsiębiorstwa, a także bezpośrednio przełożyć się na jakość i efektywność jej użytkowników.
Nabycie nieruchomości przez firmę nie jest w obecnych czasach dużą trudnością. Decydując się na zewnętrze finansowanie w postaci kredytu, przedsiębiorcy mogą dokonać transakcji bez konieczności angażowania środków własnych. Jest to możliwe przy zastosowaniu gwarancji BGK podczas zakupu lokalu o charakterze biurowym. LTV może wynieść do 100% (70 – 80% dostępne w ramach standardowej oferty i 30% uzyskane dzięki gwarancji BGK). – W ten sposób środki własne przedsiębiorstwa pozostają dostępne i mogą posłużyć innym celom – zauważa Monika Mojzesowicz, Dyrektor Departamentu Produktów dla Firm Expander Advisors. – Co ważne, spłatę zobowiązania można rozłożyć nawet na 20 lat – w ten sposób największa bariera w postaci dużego jednorazowego wydatku znika, a firma może zrezygnować z drogiego i w wielu przypadkach mniej opłacalnego wynajmu. Trzeba jednak zaznaczyć, że podobnie, jak w przypadku lokalu mieszkalnego, zakup nieruchomości to dopiero początek drogi. Taki lokal trzeba bowiem wykończyć oraz wyposażyć w niezbędne meble i sprzęty.
Mamy biuro i co dalej?
Obecnie pracodawcy przykładają coraz większą wagę do tworzenia przyjaznych i funkcjonalnych przestrzeni. Jest to inwestycja, bowiem wygoda pracowników w bezpośredni sposób przekłada się na ich efektywność, a ta na wyniki całego przedsiębiorstwa. – Jak wynika z raportu JLL, ponad 80% pracowników centrów usług biznesowych (BSS) deklaruje, że chciałoby przed podpisaniem umowy zobaczyć swoje przyszłe miejsce pracy. Nic w tym dziwnego. Jego wygląd jest często utożsamiany z prestiżem, a ten zaś z sukcesem zawodowym, jak i życiowym – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Atrakcyjne biuro to poza wysokością wynagrodzenia i dodatkowymi benefitami, jeden z kluczowych czynników warunkujących przyciąganie najlepszych specjalistów w danej branży. Nowoczesne firmy stawiają na wyposażenie dostosowane do specyfiki pracy i wspierające zespół, ponieważ wiedzą, że to czynnik istotny nie tylko na etapie rekrutacji i pozyskiwania talentów. Od indywidualnego stanowiska pracowniczego po strefy dedykowane poszczególnym aktywnościom – całość biura powinna być traktowana jako narzędzie wspierające cele organizacji. Inspirowanie kreatywności, usprawnienie komunikacji wewnętrznej, zwiększenie zaangażowania czy jakości pracy, a nawet ograniczenie absencji chorobowej pracowników. Świadomie zaplanowana przestrzeń będzie służyła także takim celom. W efekcie, do aranżacji siedziby firmy, warto podejść także z punktu biznesowego. Biuro zaprojektowane na miarę potrzeb przedsiębiorstwa to inwestycja, która będzie procentowała efektywnością pracowników, a także motywacją do działania i po prostu zadowoleniem.
Formalności w kilku kliknięciach
Podobnie, jak w przypadku zakupu nieruchomości, również wyposażenie biura można nabyć przy pomocy zewnętrznego finansowania. Usługą ułatwiającą takie transakcje jest leasing. Podobnie jak pracodawcy dbają o wygodę pracowników, również leasingodawcy zwracają uwagę na rozwiązania, które zwiększają dostępność takich usług i ułatwiają przedsiębiorcom pozyskanie finansowania. – Innowacyjne technologie sprawiają, że procedura leasingowa może być połączona z aplikacją mobilną tak, że uzyskanie decyzji i umowy leasingowej jest niemal tak proste jak płatność za zakupy przelewem – trwa 15 minut i w całości odbywa się on-line bez żadnych dokumentów. Oznacza to, że właściciel firmy może zrealizować swoje założenia i wyposażyć biuro bardzo szybko, bez potrzeby załatwiania wielu formalności i oczekiwania na przyznanie finansowania – Wojciech Kazimierski, założyciel i Prezes Zarządu LeaseLink Sp. z o.o.. – Tak naprawdę o środki niezbędne do zrealizowania zakupu może zacząć starać się nawet podczas wyboru oferty w sklepie internetowym, a dzięki wykorzystaniu dostępnych obecnie rozwiązań, możemy po prostu wybrać leasing jako formę płatności przy finalizowaniu zamówienia i załatwić wszystkie formalności 24/7 bez wychodzenia z biura.
Tekst: materiały prasowe, foto. Dreamstime.com