Zainwestuj w siebie – postaw na własny rozwój!

Marzy ci się lepiej płatna lub po prostu bardziej satysfakcjonująca praca? Czujesz, że nie spełniasz się zawodowo i nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału? Pierwszym krokiem do zmian będzie odkrycie własnych wrodzonych talentów – a następnie skuteczne ich rozwijanie.

Waag Society 02

Talenty kluczem do sukcesu

W dzisiejszych czasach pierwszą pracę wybieramy często bez zastanowienia, ciesząc się, że w ogóle udało nam się ją dostać. Później wpadamy w wir codziennych obowiązków i nawet nie dostrzegamy, jak mijają kolejne dni, miesiące i lata. Potem budzimy się nagle w wielkiej korporacji, dostrzegając, że to, co robimy, nie przynosi nam żadnej satysfakcji, nie mamy szansy rozwoju ani perspektyw. Tak właśnie bywa, kiedy wybór pracy nie jest poprzedzony dokładnym poznaniem własnych wrodzonych talentów. Jedynie mając świadomość swoich naturalnych mocnych i słabych stron, możemy wybrać zajęcie, w którym będziemy czuć się spełnieni, gdzie będziemy mieli okazję do wykorzystania naszego potencjału oraz odnoszenia sukcesów. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno – na zmianę pracy, a czasem jedynie sposobu jej wykonywania.

Jak odkryć swoje moje strony?

Wydawać by się mogło, że każdy z nas zna swoje wady i zalety. Tymczasem naprawdę trudno dokonać takiej obiektywnej oceny bez wsparcia osób trzecich. Wielu rzeczy sami nie jesteśmy w stanie zauważyć, nie widzimy też tego, że niektóre cechy uznawane przez nas za wady np. introwertyczność, mogą na niektórych stanowiskach stać się ważnymi zaletami. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm przeprowadzających testy predyspozycji zawodowych. Zawierają one niezwykle szczegółowe pytania, które oparte są na wieloletnich badaniach zachowań ludzkich. Dzięki nim będziemy w stanie stwierdzić, w jakiego rodzaju zadaniach odnajdujemy się najlepiej, jaki profil pracownika sobą reprezentujemy. Z pewnością nasi pracodawcy docenią naszą chęć samodoskonalenia oraz skuteczniejszego realizowania wyznaczonych celów.

To się opłaca

Kształtowanie swojej drogi zawodowej na podstawie wrodzonych zdolności z pewnością się opłaca. Przede wszystkim – praca zgodna z zainteresowaniami oraz taka, w której wykorzystujemy w pełni swój potencjał, daje mnóstwo satysfakcji. Poza tym będziemy w niej znacznie lepsi niż w takiej, do której poszliśmy „z przypadku”. Wiąże się to z możliwościami awansu czy lepszych zarobków. Warto więc dobrze poznać siebie i postawić na rozwijanie tego, co w nas najcenniejsze. W ten sposób zapobiegniemy też szybkiemu wypaleniu zawodowemu, które dotyka zwłaszcza osoby niespełniające się w pracy.

Starannie przemyślane działania zwykle okazują się bardziej opłacalne niż decyzje podejmowane pochopnie. Podobnie dzieje się w życiu zawodowym. Warto poznać najpierw swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu znajdziemy dobrze płatne i satysfakcjonujące zajęcie.

Tekst: autor zewnętrzny, Fot. Waag Society CC