Jak zaadaptować poddasze?

Myślisz i marzysz: moje miejsce na ziemi. Oczami wyobraźni widzisz pięknie zaaranżowane poddasze: z belkowaniem na skosach i suficie, miękką sofą tuż przy ogromnym oknie dachowo-balkonowym, prześwietloną słońcem przestrzenią. W rzeczywistości ten raj zamieszkują na razie pająki. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać adaptacja poddasza krok po kroku.

remont poddasza veluxOpłacalność ze stylem

Poddasze w budynku nowym opłaca się zmienić w pomieszczenie o wysokiej użyteczności bardziej niż to, które znajduje się w obiekcie liczącym sobie już kilka dekad albo i więcej – z uwagi na koszty. Jednak poddasze stare najczęściej kryje w sobie sporo tajemnic, które często warto odsłonić przed światem i stworzyć w ten sposób miejsce o niepowtarzalnym klimacie na potrzeby własne lub prowadzonego biznesu.

Remont poddasza w starym budynku i przekształcenie go w nostalgiczne atelier to propozycja w sam raz dla fotografa czy malarza. Z kolei dla dynamicznej marki realizującej się w obszarze informatyki czy finansów lepszym rozwiązaniem będzie adaptacja poddasza w stylu nowoczesnym, co podkreśli zdecydowany, progresywny charakter działań firmy.

Formalności

Kiedy już zapadnie decyzja, że remont starego strychu będzie się opłacać, bo strop, zadaszenie i ściany są w przyzwoitym stanie, albo kiedy poddasze nowe będzie miało zmienić swój dotychczasowy charakter, przed rozpoczęciem prac trzeba:

– uzyskać zgodę współlokatorów i właściciela nieruchomości na przeprowadzenie adaptacji poddasza,

– uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania poddasza – jeśli np. z mieszkania robimy siedzibę firmy lub odwrotnie,

– uzyskać zatwierdzenie projektu adaptacji poddasza na prowadzone prace – z pozwoleniem na budowę, a w przypadku adaptacji poddasza w budynku zabytkowym – także zgodą konserwatora zabytków; przy mniejszych pracach trzeba podjęcie tego rodzaju działań zgłosić jedynie do urzędu,

– zgłosić wniosek o dodatkowy przydział energii elektrycznej i ciepła (w przypadku kiedy budynek ogrzewany jest przez sieć miejską) i wykonanie przyłącza gazowego.

Czas remontu

Ten okres poprzedzony bywa najczęściej mniej lub bardziej żmudnym poszukiwaniem firmy, która wykona prace na poddaszu. Lepiej wybierz sprawdzonych fachowców działających na lokalnym rynku, zyskując w ten sposób gwarancję profesjonalizmu. Nie baw się w wartościowanie firm wykonawczych kosztem własnych finansów, bo adaptacja poddasza to droga inwestycja. Tak samo inwestuj w zakup akcesoriów i elementów wyposażenia dobrych marek. To się opłaca, ponieważ firmy te idą krok w krok z postępem technologicznym i dziś oferują rozwiązania, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie miał pojęcia. Przykład? Właściciele nieruchomości, w których kilka lat temu montowane były bardzo nowoczesne jak na tamten czas okna dachowe, z zazdrością spoglądają na inwestorów wstawiających w dachy okna z najnowszych linii np. marki Velux. Niby okna takie same, ale o ile bardziej użyteczne dzięki zastosowaniu nowoczesnej dwustopniowej wentylacji.

Chcąc podczas remontu poddasza nadać mu oryginalny charakter, korzystaj z oferty marek elitarnych. Są mniej znane, ale ich produkty umożliwiają ekskluzywne wykończenie wnętrz. Jednak uwaga: oryginalnie znaczy ze smakiem, więc nie wieszaj luksusowych żyrandoli Lalique pod belkowaniem w stylu country na niewielkim poddaszu. Co najwyżej zainstaluj tam skromniejszą lampę tej marki.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Joshin YamadaCC BY 2.0