Wzory na gwiazdkę w Domu Braci Jabłkowskich po raz kolejny zapraszają poszukiwaczy wyjątkowych produktów wyposażenia wnętrz i niezwykłych prezentów na gwiazdkę! Na parterze i dwóch piętrach zabytkowego Domu Towarowego odtworzymy atmosferę niezwykłych zakupów. Ponad 200 wystawców z meblami, grafikami, ceramiką, tekstyliami przywiezie swoje produkty aby mogły znaleźć nowych właścicieli.
Jak zawsze w grudniu, na drugim piętrze specjalna strefa prezentowa z naturalnymi skarbami, przysmakami, kosmetykami i nietuzinkową biżuterią. W strefie Zero Waste przedstawimy projekty nurcie biodesignu i recyclingu. W sobotę o godzinie 11.30 zapraszamy na wykłady, które przybliżą główne trendy w tym kierunku i przedstawią bliżej nurt projektowania blisko natury.
WZORY na Gwiazdkę Edycja ZERO WASTE
8-9 grudnia 11.00-19.00, Wstęp wolny, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, ul. Bracka 25
Wystawa LAYERS by UAU project
Layers by UAU project to wystawa, na której prezentujemy produkty codziennego użytku jak i obiekty, zaprojektowane do produkcji przy wykorzystaniu desktopowych drukarek 3D. Wierzymy, że rozpoczyna się nowa era, w której ludzie będą mogli produkować potrzebne i dobrze zaprojektowane przedmioty we własnym domu. Mimo, że projekty powstają w naszym studiu w Warszawie, są one niemalże od razu dostępne na całym świecie, wystarczy tylko pobrać plik i wydrukować go na drukarce 3D. Ta forma dystrybucji nie wymaga pośredników, przestrzeni magazynowej przez co minimalizuje ślad węglowy. Ponieważ cały proces jest zdigitalizowany nasze projekty mogą być łatwo personalizowane tak by jak najlepiej pasowały do każdej przestrzeni. Do swoich projektów używamy wyłącznie biodegradowalnych lub wysoce przetwarzalnych bioplastików.
Wykłady w strefie Zero Waste – II piętro godzina 11.30
Program wykładowy:
- 11.30 – 12.00 „Słomki to dopiero początek, czyli jak pozbyć się plastiku ze swojego życia” Michał Bachowski. Z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od Internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Creative content manager portalu Noizz.pl.
- 12.10 – 12.40 „We are aiming at zero – zero waste w procesie projektowania i produkcji” – UAU project to multidyscyplinarne studio projektowe z Warszawy. Tworzą je absolwenci Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP – Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski. Obecnie skupiają się głównie na projektowaniu przedmiotów codziennego użytku do produkcji przy użyciu domowych drukarek 3D, i bioplastiku.
- 12.45 – 13.15 „Kami. Pochówek nomadyczny” – Martyna Ochojska – projektantka produktu i graficzka. Razem z Jo Jurga stworzyły markę NURN.design for death, która zajmuje się designem funeralnym. Jednym z ich flagowych projektów jest linia biodegradowalnych urn Kami które odpowiadają na narastającą potrzebę pochówku nie związanego z żadną istniejącą ceremonią pogrzebową, a zgodnego z polskim prawem.
- 13.30 – 14.00 „SCOBY packaging – materiał przyszłości” Róża Rutkowska opowie o wymyślonym przez siebie biodegradowalnym, jadalnym materiale do produkcji opakowań SCOBY, który już niedługo mogą stać się rewolucyjnym zastępstwem plastiku. Róża jest absolwentką poznańskiego School of Form, bada interakcje między wzrostem a produkowaniem, chce zredefiniować pojęcie wytwarzania.
- 14.15 – 14.45 „Biodizajn, przemyśleć przyszłość współistnienia” Marek Głogowski – to młody projektant, który aktualnie pracuje w Eindhoven nad kolejnym projektem ze spektrum biodesignu wraz z Erikiem Klarenbekiem oraz Blue City w Rotterdamie. Opowie o swoich projektach, w których do budowy mebli i lamp używa grzybów. Dzięki jego pracy możemy sprawdzić jak to jest wyhodować sobie meble!
- 15.00 – 15.30 “Znikąd z miłością” Olga Zelenska. projekt to seria pocztówek, z których każda zawiera w sobie nasiona roślin. Wykorzystując tradycyjne metody papiernicze i przetwarzając odpady papierowe, autorka stworzyła biodegradowalne pocztówki, które można zabrać w podróż z domu. Po osiedleniu się w nowym miejscu, można wrzucić kartkę do gleby, aby dać życie roślinom przywiezionym z ojczyzny.
Warsztaty i spotkania w strefie Zero Waste. Sobota 8.12
- 14.00 -16.00 „ Wypleć lampę ze sznurków” – warsztat z magazynem Czas na Wnętrze. Opanowujemy podstawowe makramowe sploty i wyplatamy lampę!
- 15.00 – 16.00 „Zielone w walce ze smogiem” – Czy rośliny mogą zostać naszymi sprzymierzeńcami w walce o czyste powietrze? Jak dobierać rośliny domowe, żeby nasza domowa dżungla stała się zielonym filtrem? Podczas warsztatów poznacie podstawowe zasady pielęgnacji roślin, żeby długo cieszyły się zdrowiem. Każdy z uczestników wróci do domu z nowym zielonym przyjacielem! Warsztaty poprowadzi Małgosia Galińska, pani od roślin z Roślinny STOR.
- 16.00 -18.00 sobota i 16.30 – 18.30 Niedziela – Recyklingowe Kubraki – warsztaty rodzinne
Zapraszamy na warsztaty z tworzenia recyklingowych kubraków, czyli jedynych w swoim rodzaju osłonek. Kubraki wykonamy z produktów z odzysku – głownie kartonów, które następnie pomalujemy, pokolorujemy, wykleimy w taki sposób, by każdy był niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju . Dodatkowo, do każdej recyklingowej osłonki dopasujemy roślinę oraz dowiemy się jak o nią dbać by rosła bujnie i jeszcze długo cieszyła oko.
- 16.00 – 18.00 ( sobota, niedziela) Aanda craft Notesy – nauczymy się tworzyć ręcznie notesy, zszywać je i oprawiać.
Dla dzieci
- 11.00 – 13.00 ( Sobota, niedziela) „Tashka – Misza i Grisza mówią: Ho! Ho! Ho!”
Święty Mikołaj coraz bliżej! W tym roku ma wyjątkowych pomocników. To Misza i Grisza w bardzo świątecznym nastroju. Wydawnictwo TASHKA zorganizuje kreatywne warsztaty plastyczne z bohaterami książek o przygodach Miszy i Griszy. Uczestnicy pod czujnym okiem animatora przygotują kukiełki Misia Miszy, a później wystroją go na Świętego Mikołaja – będą lepić, wycinać i ozdabiać z pomocą tasiemek, brokatów i wycinanek.
- 13.00 – 15.00 Świąteczne warsztaty mydlarskie dla dzieci – dzieci przygotują świąteczne wersje własnych mydełek z gliceryny!
Niedziela 9.12
- 11.00 -14.00 Świąteczne pająki – kreatywne, kolorowe, świąteczne warsztaty, które poprowadzi Patka Smirnow z Pracowni nr.13.Razem weźmiemy na warsztat słomki i stworzymy z Wami piękne i kolorowe dekoracje świąteczne inspirowane sztuką ludową:bombki, małe pająki miejskie, które przynoszą domowi szczęście, kolorowe łańcuchy na Wasze choinki a także same choinki, które mogą zastąpić drzewka.
Przypomnimy sobie dzieciństwo.Nie ma limitu wieku. Zapraszamy z dobrymi humorami i chęcią do pracy .
- 14.30-16.30 bePRESENT warsztat. Wszyscy to znamy. Szukasz pięknych papierów, idealnych wstążek. Wkładasz w pakowanie mnóstwo serca.. . Później już tylko czekasz, aż dopieszczony podarunek trafi w odpowiednie ręce…i start! Wszyscy do rozpakowania prezentów marsz! Pięć minut później nasze opakowania zajmują wygodne miejsce w śmietniku…
Jednak co zrobić z barwionymi papierami, foliami etc., które z recyklingiem mają niewiele wspólnego? No właśnie…można inaczej. Na warsztatach poprowadzonych przez Klaudię Żochowską z bePRESENT dowiemy się jak nie wpakować się w ekologiczne tarapaty przy okazji szykowania podarunków. Używając wyłącznie materiałów pochodzących z recyklingu, natury i dających się użyć ponownie! Przyjdź i dowiedz się jak to zrobić kreatywnie i z głową!
- 15.00 – 16.30 Makramowa siatka na zakupy: recykling starych tiszertów
Stare tiszerty po pocięciu na paski stają się idealnym materiałem do wyplatania. Podczas warsztatów nauczymy się jak efektywnie ciąć niepotrzebne tiszerty a następnie jak techniką makramy wyplatać z nich siatki na zakupy. Poznamy podstawowe węzły i zasady tworzenia siatek o różnych grubościach oczek. Torba wielokrotnego użytku uchroni nas przed koniecznością używania plastikowych reklamówek. Zapewniamy materiały ale też zachęcamy do przynoszenia niepotrzebnych tiszertów do recyklingu. Zapraszamy młodzież i dorosłych.
Dla dzieci
- 14.00-15.00 Łańcuchy z papierków po cukierkach.
Podczas warsztatów nauczymy się tworzyć piękne łańcuchy choinkowe ze zużytych papierków po cukierkach, kolorowych opakowań i starych gazet. Ta sztuka znana dawniej w każdym domu została niemal zapomniana. Zamiast kupować gotowe ozdoby wykonamy własne, w dodatku wykorzystamy coś, co zwykle ląduje na śmietniku. Nasze babcie i dziadkowie wiedzieli, co to Zero Waste! Zachęcamy do przynoszenia własnych opakowań po cukierkach lub innych ładnych papierków.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne, prosimy jednak o rezerwację poprzez formularz, i sprawdzenie dostępności.
Link do formularza zgłoszeniowego na warsztaty: https://goo.gl/forms/P0AXyCkSCOY76jYL2