Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje

Jesteś właścicielem mieszkania i zastanawiasz się, komu je wynająć? A może dopiero planujesz zakup mieszkania na wynajem i zastanawiasz się, czy to rentowne przedsięwzięcie? Sprawdź, czym jest wynajem mieszkań na pokoje, kto może być Twoim najemcą i jak wyposażyć taki lokal.

Czym jest wynajem mieszkania z podziałem na pokoje

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, możesz wynająć cały lokal jednemu najemcy, albo znaleźć ich kilku i udostępnić im poszczególne pokoje. W takiej sytuacji każda z osób będzie płacić czynsz za użytkowanie jednego pomieszczenia, łazienki i części wspólnej, którą zwykle jest kuchnia i przedpokój.

Wysokość czynszu uzależniona jest często od wielkości pokojów i wcale nie musi być taka sama dla każdego z pomieszczeń. Największe pokoje, tym bardziej, jeśli mają dostęp do balkonu, są zazwyczaj najdroższe. Duża powierzchnia umożliwia wynajem jednego pokoju dwóm osobom, co jeszcze bardziej może podnieść zyski.

Pokoje do wynajęcia – gdzie wynajmuje się je najczęściej?

Zwykle osoby, które decydują się na wynajem jednego pokoju, a nie całego mieszkania, to młodzi ludzie, którzy studiują, kończą studia, zaczynają karierę zawodową lub przeprowadzają się z innego miasta i nie chcą (albo nie mogą) zaciągnąć kredytu hipotecznego (tym bardziej kupić mieszkania za gotówkę).

Długoterminowy wynajem pokoi ma więc dużo większe szanse na sukces w dużych miastach niż w mniejszych miejscowościach. To właśnie tam przyjeżdżają studenci i osoby, które chcą rozwinąć swoją karierę zawodową. W mniejszych miejscowościach napływ ludzi jest bardziej ograniczony, a częściej można spotkać się z ofertą stancji, czyli wynajmu pokoju w mieszkaniu, w którym mieszka jego właściciel.

Wynajem mieszkania na pokoje – bardziej opłacalny?

Wynajem mieszkania na pokoje uchodzi za bardziej opłacalny niż wynajem całego mieszkania jednemu najemcy. Często właściciele mieszkań są skłonni obniżać ceny wynajmu całego mieszkania, bo koszt, jaki musi ponieść najemca i tak jest wysoki.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z wynajmem mieszkań na pokoje. Kwoty za pojedyncze pokoje są dużo niższe niż za całe mieszkanie, w związku z tym obniżanie kosztów wynajmu nie tylko nie jest potrzebne, ale często można pozwolić sobie nawet na to, by podnieść stawkę.

Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje może przynieść zysk większy od wynajmu całego mieszkania o co najmniej 20-30% (w zależności od miasta).

Wskazówka!

Większa liczba pokoi może podnieść rentowność wynajmu mieszkania. Często okazuje się, że lepiej wynająć 3 mniejsze pokoje niż 2 większe.

Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje – wady

Oczywiście wynajem mieszkania z podziałem na pokoje nie jest wolny od wad. Oto potencjalne niedogodności z tym związane:

 • wynajem pokoi wiąże się często z większą rotacją najemców i większym prawdopodobieństwem przestojów (np. w wakacje),
 • jeśli wynajmujesz pokoje osobom, które się nie znają, może oznaczać to, że pojawią się potencjalne konflikty, w których będziesz musiał uczestniczyć,
 • wielu najemców oznacza też więcej spotkań, telefonów i formalności,
 • nakłady finansowe związane z wyposażeniem mieszkania oraz usuwaniem ewentualnych usterek mogą być wyższe.

Jak wyposażyć mieszkanie do wynajęcia?

Mieszkanie, które wynajmujesz na pokoje, powinno być umeblowane (przynajmniej częściowo). Meble, w które warto zainwestować to:

 • szafy w pokojach, ewentualnie szafa lub wieszaki w przedpokoju,
 • regały,
 • biurka,
 • krzesła biurowe,
 • stół i krzesła w kuchni,
 • łóżka.

Pozostałe elementy wyposażenia:

 • sprzęty – pralka, lodówka, czajnik, żelazko (i deska), ewentualnie zmywarka, piekarnik i kuchenka mikrofalowa;
 • garnki, patelnie, sztućce i naczynia;
 • wyposażenie łazienki – prysznic lub wanna, toaleta, umywalka, mop.

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania na pokoje, koniecznie zweryfikuj, kim są Twoi potencjalni najemcy. Zwróć uwagę na to, jak się z Tobą komunikują, jakie wywołują wrażenie. Spisz też umowy ze wszystkimi najemcami i pobierz od każdego kaucję – przynajmniej w wysokości miesięcznego czynszu.

Planujesz kupno mieszkania i chcesz poznać ceny nieruchomości jest na to prosty sposób. Przejdź do narzędzia NAVIDOM!