Szukaj

Wymuszona reorganizacja pomocy humanitarnej

Organizacja Oxfam zamyka biura w 18 krajach z powodu pandemii koronawirusa

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam poinformowała, że zamyka swoje biura w 18 krajach i zwalnia blisko 1500 pracowników, czyli prawie jedną trzecią zatrudnionych, w związku ze zmniejszeniem zasobów finansowych z powodu pandemii koronawirusa

Oxfam, zajmująca się walką z głodem i ubóstwem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, wyjaśniła, że kryzys zdrowotny przyspieszył reorganizację jej międzynarodowych działań, które planowała od 2018 roku.

Ograniczenia wprowadzone w wielu krajach w związku z pandemią Covid-19 zmusiły tę organizację pozarządową do zamknięcia prowadzonych przez nią sklepów i odwołania wydarzeń umożliwiających pozyskanie funduszy. Kondycja finansowa Oxfam dodatkowo uległa osłabieniu z powodu spadku datków po skandalu dotyczącym nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych jej pracowników w 2010 roku w Haiti – zwraca uwagę AFP.

Oxfam, która zrzesza 20 niezależnych organizacji, zdecydowała o zamknięciu swoich biur w Afganistanie, Pakistanie, Tajlandii, na Sri Lance, Haiti, Kubie i Dominikanie, w Tadżykistanie, Paragwaju, Egipcie, Tanzanii, Sudanie, Burundi, Rwandzie, Sierra Leone, Beninie, Liberii i Mauretanii. Będzie dalej działała w 48 krajach. W rezultacie zwolni 1450 z 5 tys. pracowników.

Oxfam zapewnia, że restrukturyzacja pozwoli lepiej ukierunkować działania na niektóre kraje, gdzie – jak uważa – jej aktywność ma największy wpływ. “Planowaliśmy to od pewnego czasu, ale przyspieszyliśmy podejmowanie decyzji w związku ze skutkami pandemii” – tłumaczy dyrektor generalny Oxfam, Chema Vera.

“Reorganizacja zajmie trochę czasu” i “czujemy się odpowiedzialni wobec krajów, w których zamykamy nasze biura” – zaznaczył Vera. I dodał, że w krajach tych Oxfam “będzie kontynuował współpracę w celu wspierania ruchów społecznych i wywierania wpływu na rządy i sektor prywatny”.

Oxfam została założona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii, jako Oxford Committee for Famine Relief, żeby nieść pomoc żywnościową Grecji będącej pod okupacją hitlerowską. Co roku organizacja otrzymuje milionowe kwoty z budżetu Wielkiej Brytanii i od Komisji Europejskiej, które są wykorzystywane na finansowanie projektów pomocy rozwojowej w biedniejszych krajach świata.

źródło: (PAP) cyk/ ap/