Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Buty dla dziecka powinny sprzyjać zdrowemu kształtowaniu stopy podczas chodzenia. Każde dziecko w innym czasie zaczyna stawiać pierwsze kroki. Jest to jednak sygnał, że powinniśmy zaopatrzyć je w dobre buty, które będą sprzyjać nauce chodzenia i utrzymywać stopę malucha w odpowiedniej pozycji. Jak wybrać obuwie dla małego dziecka?


Najważniejszy komfort dziebuciki dla dziecka wyborcka

Pierwsze buty dla dziecka powinny być przede wszystkim wygodne, a dopiero w drugiej kolejności ładne czy modne. Musimy pamiętać, że stopa dziecka jest bardzo delikatna i łatwo może ulec skrzywieniu, jeśli maluch będzie uczył się chodzić w niewłaściwym obuwiu. Źle dopasowany but sprzyja powstawaniu zniekształceń, m.in. płaskostopia, co wywołuje dolegliwości bólowe w dorosłym życiu.

 

Czynniki wyboru butów dla dziecka

Zapoznając się z ofertą sklepów sprzedających obuwie dla dzieci uczących się chodzić, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • odpowiedni dobór rozmiaru buta do długości stopy dziecka oraz szerokości na podbiciu;
  • obszerny i wysoki czubek buta, dodatkowo wzmocniony przez tzw. podnosek;
  • stabilną cholewkę buta, sięgającą ponad kostkę;
  • typ zapinania buta;
  • elastyczną podeszwę;
  • typ wkładki wewnętrznej buta;
  • materiał, z którego wykonane są buty.

Aby wybrać buty o odpowiednim rozmiarze należy zwrócić uwagę na długość wkładki wewnętrznej. Najlepiej odrysować stopę dziecka na kartce, zmierzyć ją w dwóch najbardziej wysuniętych miejscach i na tej podstawie wybierać rozmiar. Wkładka powinna być większa od długości stopy o około 1 cm. Stopa dziecka podczas nauki chodzenia często będzie przesuwała się bowiem do przodu.

Dziecięce stopy różnią się od stóp dorosłego człowieka szerokim ułożeniem palców, dlatego buty dla malucha muszą zapewniać odpowiednio dużo miejsca, aby mógł swobodnie nimi poruszać. Niedopuszczalne jest kupowanie obuwia ze zbyt niskim lub zbyt wąskim czubkiem, ściskającym paluszki dziecka, które szybko zaczną boleć i ulegać odkształceniom.

Dziecko uczące się chodzić nie stoi jeszcze pewnie na nogach i może często wykrzywiać stópkę, zanim dojdzie do tego, jak układać ją w odpowiedniej pozycji. Pomocne będą w tym buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, dzięki którym noga nie ulegnie skręceniu. Cholewka nie może być sztywna i ciasna, ale elastyczna, wspomagająca prawidłowe ustawienie stopy.

Buty wkładane nie będą dobrym wyborem dla małego dziecka. Zaleca się zakup obuwia wiązanego lub zapinanego na rzepy czy specjalną zapinkę, z regulowanym paskiem. Dzięki takim elementom można dopasować wielkość buta do typu stopy dziecka. Dodatkowo, u wielu małych dzieci stopa na podbiciu może być bardzo wysoka. But nie powinien jej zanadto obciskać, dlatego pasek do zapinki lub rzep muszą być odpowiednio długie.

Najlepiej, aby podeszwa pierwszych butów dziecięcych była elastyczna i lekka, bowiem nie usztywni ona od spodu stóp malucha i ułatwi mu chodzenie.

Wkładka wewnętrzna buta powinna być wykonana z materiałów „oddychających”, które odprowadzają pot i chronią przed przegrzaniem oraz rozwojem chorobotwórczych mikroustrojów. Można wybrać wkładki wykonane z pianki, dopasowującej się do anatomicznego profilu stopy dziecka, co wspomaga kształtowanie się we właściwy sposób sklepienia podłużnego.

Zadbajmy, aby buty dla dziecka były wykonane z wysokiej jakości materiałów, najlepiej w całości ze skóry – miękkiej, zapewniającej komfort chodzenia. Dzięki temu zagwarantujemy prawidłowy rozwój stopy naszej pociechy. Buty dziecięce muszą być lekkie, wygodne, ale i dobrze dopasowane do wymiarów stóp dziecka – zarówno długości, szerokości, jak i wysokości na podbiciu.

Jeśli dodatkowo buty posiadają powszechnie uznawane certyfikaty i są poddawane na bieżąco kontroli, m.in. przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie czy Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie, będą one optymalnym wyborem dla naszego dziecka.

Autor: Artykuł napisany przez sklep Baby Center zajmujący się sprzedażą odzieży i obuwia dziecięcego: http://baby-center.com.pl/index.php?id_category=95&controller=category