Jak wybrać idealną męską aktówkę?

Dobrze dopasowana do stylizacji, praktyczna i jednocześnie elegancka aktówka to znak nowoczesnego mężczyzny. Jej posiadanie nierzadko podyktowane jest rodzajem wykonywanego zawodu. Poza klasyczną formą znaleźć można również aktówki mniej oficjalne, pasujące do luźniejszego stylu. Oto kilka wskazówek, jakimi warto kierować się podczas zakupu tego rodzaju męskiej torby – przydatnych zarówno dla samych panów, jak i pań szukających pomysłu na idealny prezent dla swojego mężczyzny.

briefcase_1

Kilka informacji o aktówce
Męska aktówka uważana jest za protoplastkę wszystkich męskich toreb. Początkowo używana była głównie przez prawników i biznesmenów, a jej głównym zadaniem miało być przenoszenie dokumentów. Współcześnie aktówka nieco rozszerzyła zarówno krąg swoich odbiorców, jak i główną funkcję, co wpłynęło również na zmianę jej wyglądu. Obecnie aktówka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla poważnych przedsiębiorców i przedstawicieli zawodu prawniczego. Ten rodzaj torby może być z powodzeniem noszony przez panów różnych profesji, choć istnieje tu pewna zasada – są to zawody wymagające od mężczyzny formalnego i półformalnego stroju, ponieważ w takich stylizacjach aktówka prezentuje się najlepiej.
Dawne, klasyczne modele aktówek uzupełniono o dodatkowe elementy. Poza mocną rączką wyposażono je w pasek do noszenia aktówki na ramieniu, a do kilku wewnętrznych przegród dodano jeszcze inne kieszonki i komory. Dzięki praktycznemu wnętrzu współczesna aktówka służy do przechowywania już nie tylko dokumentów i notatek, ale również innych drobiazgów, bez których nowoczesny mężczyzna nie może się obejść, czyli telefonu komórkowego, portfela, akcesoriów do pisania, niewielkiego laptopa czy tabletu, wizytówek i kart kredytowych. Są również modele ze specjalnym uchwytem na parasol – coś dla panów lubiących być przygotowanym na każdą niespodziewaną sytuację.
Aktówka i garnitur – para idealna
Jedno pozostało niezmienne – aktówka doskonale współgra z eleganckim, dobrze skrojonym garniturem. W połączeniu z gustowną koszulą oraz modnym krawatem stanowi idealne uzupełnienie dla stylu biznesowego. Nie jest to jednak jedyna stylizacja, w której aktówka może się dobrze prezentować. Dzięki temu, że mamy obecnie na rynku wiele różnych modeli aktówek – klasycznych, formalnych, jak i mniej oficjalnych – tego rodzaju torba to również odpowiedni dodatek dla luźniejszego looku, czyli tzw. sportowej elegancji. Można ją z powodzeniem nosić do właściwie dobranych jeansów, casualowej koszuli, np. w kratę, i sportowej marynarki. Wybierając taki zestaw, czarną skórzaną aktówkę można zamienić na model zamszowy, np. w brązowym kolorze.
I tu pojawia się kolejne pytanie – jaki kolor aktówki jest najodpowiedniejszy? Zasada nr 1 mówi o tym, że jeżeli mamy problem z doborem właściwego koloru aktówki, wówczas postawmy na klasyczne, bezpieczne barwy, które będą pasować do wszystkiego, czyli zawsze modną czerń, grafit, szarości, granat czy khaki. Zasada nr 2 radzi, aby zestawiać kolor aktówki z konkretną częścią garderoby. W stylu formalnym, biznesowym, czyli klasycznym, aktówka powinna być w tym samym kolorze, w zbliżonym odcieniu, co buty i pasek. W stylizacji luźniejszej można podejść do tematu bardziej swobodnie, dopasowując kolor aktówki np. do koloru swetra czy koszuli.
Dobra jakość wiele warta
Powiedzmy otwarcie, dobrej jakości aktówka nie może być tania. Za wysoką ceną stoi najwyższej jakości materiał i solidne wykonanie, czyli gwarancja żywotności aktówki. Najczęściej tego rodzaju galanteria produkowana jest z wytrzymałej i odpornej na przetarcia skóry naturalnej, dodaje ona produktowi elegancji i gustowności. Spotykamy aktówki ze skóry licowej, delikatnie lakierowanej, zamszowej czy nubukowej. Warto także zwrócić szczególną uwagę na wykonanie najczęściej eksploatowanych w czasie użytkowania aktówki detali, czyli zamków, klamer, zatrzasków i sprzączek. Najlepiej, aby wszystkie te elementy były metalowe, a nie plastikowe. Równie ważne są szwy – muszą być mocne, podklejane i laminowane. Często producenci zabezpieczają aktówki przed ścieraniem, mocując na ich spodzie drobne nity. Tak wykonana aktówka jest nie tylko elegancka i stylowa, ale także funkcjonalna i niezwykle wygodna w użytkowaniu.
Szukając aktówki, zwróćmy zatem uwagę na jej wykonanie, jakość zastosowanych materiałów oraz styl, w jakim została zaprojektowana. Pamiętajmy, że aktówka z wysokogatunkowej skóry naturalnej zawsze będzie w cenie, ale z drugiej strony posłuży nam ona przez lata. To ponadczasowy element męskiej garderoby. Aktówki męskie, wykonane ze skóry naturalnej i ekologicznej, a także praktyczne biwuary na dokumenty, głównie włoskich producentów, znaleźć można w naszym sklepie – sklep-torebki.pl. Służymy fachowym doradztwem oraz bogatą ofertą wysokiej jakości torebek damskich i męskiej galanterii.
Źródło zdjęć: flickr.com