Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego? Produkty pozwalające na oszczędzanie oferuje każdy bank działający na rynku. Poszczególne oferty różnią się jednak szczegółami, które mogą mieć wpływ na wysokość wypracowanych zysków.
Obok produktów pozwalających na sfinansowanie zakupu wybranych dóbr (pożyczki gotówkowe, kredyty), banki oferują również produkty oszczędnościowe – lokaty i konta oszczędnościowe. Konto oszczędnościowe nie posiada funkcjonalności tradycyjnego konta bankowego, ale z uwagi na jego przeznaczenie, dodatkowe opcje nie są istotne – najważniejsza jest wysokość oprocentowania, od którego zależy wysokość przyszłych zysków.
Czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty bankowej?
Zasadnicza różnica sprowadza się do dwóch kwestii: wysokości oprocentowania i dostępu do zgromadzonych środków. Lokaty bankowe najczęściej są lepiej oprocentowane. Podpisanie umowy o prowadzenie przez bank lokaty na czas określony oznacza, że w trakcie jej obowiązywania klient nie ma dostępu do swoich pieniędzy, czyli nie może nimi swobodnie dysponować. W przypadku kont oszczędnościowych taki problem nie występuje – klient może w każdej chwili skorzystać ze środków znajdujących się na koncie i to bez obawy o utratę wypracowanych dotychczas zysków.
Konto oszczędnościowe możesz wybrać mądrze
Oferta banków w zakresie kont oszczędnościowych jest tak duża, że każdy zainteresowany może wybrać produkt, który będzie spełniał jego oczekiwania. By tak się stało, szczególną uwagę należy zwrócić na oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym lepiej. Z drugiej strony nie tylko oprocentowanie jest istotne – wysokość zysku zależy również od częstotliwości kapitalizacji odsetek. Im częściej (np. co miesiąc) bank będzie dopisywał odsetki do oszczędności, tym wyższe będą zyski.
Możliwość wypłaty zgromadzonych środków w każdej chwili to elementem odróżniający konta oszczędnościowe od lokat bankowych. Z drugiej strony konto oszczędnościowe nie zawsze zapewnia bezpłatną wypłatę środków. Część banków oferuje swoim klientom darmową tylko pierwszą wypłatę gotówki w miesiącu, a za każdą kolejną są naliczane opłaty. Wybierając takie konto, warto zapoznać się z tabelą opłat, by uniknąć przykrej niespodzianki.
Oszczędzanie w wielu walutach i dostęp do konta
Zdecydowana większość kont oszczędnościowych pozwala na oszczędzanie wyłącznie w złotówkach. Osoby posiadające środki np. w dolarach amerykańskich, powinny zwrócić uwagę, czy wybrane konto będzie umożliwiało oszczędzanie w walucie obcej.
Zapoznając się z aktualną ofertą banków w zakresie kont oszczędnościowych, uwagę należy zwrócić również na dostęp do rachunku. Większość banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i – poza bankowością internetową – oferuje również specjalne aplikacje na smartfony. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które nie rozstają się ze swoim telefonem i chcącym mieć stały dostęp do zgromadzonych środków. Za pomocą aplikacji, bez większych problemów można dokonać przesunięcia środków z konta oszczędnościowego na osobisty rachunek bankowy.
Tekst i zdjęcie: autor zewnętrzny