Istotność wody dla organizmu – kilka faktów:

 • odwodnienie powoduje ograniczoną produkcję energii w mózgu, który w 85% składa się z wody,
 • niedobór wody powoduje stopniowe osłabienie koncentracji, pamięci krótkotrwałej i sprawności fizycznej,
 • już 2% ubytek wody w organizmie może przyczynić się do spadku formy psychicznej i fizycznej o 20%,
 • ludzki organizm potrzebuje codziennie ponad 2 litry wody: 67 proc. Polaków pije mniej niż litr wody dziennie.

Implikacje dla firmy

Sukces firmy w dużej mierze zależy od komfortu pracy pracowników. Wygodny dostęp do dobrej jakości wody źródlanej powinien być podstawowym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej firmy, ponieważ wpływa na efektywność i zadowolenie pracowników. Co więcej, stały dostęp do wody źródlanej w firmach usługowych, takich jak np. salony kosmetyczne, fryzjerskie czy apteki podnosi standardy obsługi, a w konsekwencji zwiększa zadowolenie klientów.W jaki zatem sposób zapewnić pracownikom wygodny dostęp do dobrej jakości wody? Można to zrobić na kilka sposobów:

 • dostawa wody do biura – wygodne, elastyczne i warte swojej ceny rozwiązanie, pozwala skorzystać z szerokiej oferty; optymalny wybór dla większości firm,
 • woda w butelkach (PET) kupowana w sklepie czy hurtowni – w praktyce dosyć popularna, wymaga jednak dokonywania regularnych zakupów oraz uciążliwego transportu; rozwiązanie mało ekologiczne,
 • filtrowanie wody z kranu (poprzez specjalne urządzenia o wysokiej wydajności, filtry podzlewowe, dzbankowe itp.) – mają uzasadnienie w konkretnych, specyficznych przypadkach, sprawdzają się np. w systemie pracy ciągłej i 24-godzinnego zapotrzebowania na wodę, jak również w przypadku zwiększonego ryzyka BHP lub gdy dostawa wody i obecność na danym terenie osób trzecich jest niewskazana lub wręcz zakazana (produkcja chemiczna, duże zakłady produkcyjne, banki).

Dostawy wody – relacja wartości do ceny

Dostawy wody do biura gwarantują wygodny dostęp do wysokiej jakości wody źródlanej. Są one realizowane przez usługodawcę w dogodnym momencie i odpowiedniej ilości. Woda trafia bezpośrednio do dystrybutora, często z funkcją chłodzenia i podgrzewania, co znacznie ułatwia korzystanie z niej oraz skraca czas przygotowania zimnych i gorących napojów. Ponadto skorzystać możemy z dodatkowej oferty producentów, która obejmuje m.in.: kawę i herbatę, dzierżawę ekspresów do kawy, wody i napoje butelkowane, i inne.
Zmiany wielkości lub terminów zamówienia można szybko i łatwo dokonać telefonicznie. Główni dostawcy umożliwiają wygodny kontakt za pomocą infolinii, formularza internetowego bądź oddzwaniają po wprowadzeniu na stronie swoich danych kontaktowych. Woda w biurze staje się podstawowym standardem jakości biurowej. Widok dystrybutora i charakterystyczny dźwięk wydawany przez bąbelki powietrza nikogo już nie dziwą. Pięciogalonowe butle z wodą stały się takim samym, standardowym wyposażeniem biura jak spinacze i długopisy.

Co jest ważne przy wyborze dostawcy wody do firmy?

Decydując się na zakup wody do firmy, osoba za to odpowiedzialna powinna brać przede wszystkim pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a także jakość i obsługę.

Wybrany dostawca powinien zapewniać:

 • najwyższą jakość wody potwierdzoną certyfikatami (HACCP to najważniejszy certyfikat w branży spożywczej),
 • regularne i punktualne dostawy,
 • dostawy dopasowane do potrzeb i preferencji firmy,
 • wysokiej jakości obsługę klienta i serwis,
 • regularną i wysokiej jakości sanityzację (czyszczenie urządzeń dystrybucyjnych oraz wymianę elementów mających kontakt z wodą).

Którego dostawcę wybrać?

Największymi dostawcami wody w butlach o pojemności 18,9 litra w Polsce są Eden Springs oraz Nestle Waters – ich łączny udział w rynku wynosi ok. 75%. Jest też wielu mniejszych, zazwyczaj lokalnych dostawców, takich jak: Źródło Żywiec, Wielka Żywiecka, Źródełko etc. Są także dystrybutorzy wody tych producentów.Przy wyborze dostawcy powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością. Cena również zazwyczaj odgrywa istotną rolę. Zależą one od potrzeb firmy, czyli wielkości zamówienia i długości trwania umowy, a także lokalizacji. Transport stanowi duży udział w kosztach dostawcy, dlatego cena może się różnić w zależności od bliskości centrów dystrybucyjnych oraz przebiegu realizowanych tras z dostawami. Ponadto ceny i oferta zmieniają się w czasie. Porównania atrakcyjności cenowej są więc możliwe jedynie w przypadku jednego konkretnego zapytania ofertowego.

tekst: Maciej Kraus
zdjęcie: Supertrooper | Dreamstime.com