Mając dobry pomysł na biznes, można odnieść spektakularny sukces w danej branży działalności gospodarczej, zakładając rzecz jasna, że rzeczywiście sprawdzi się on w praktyce. Niestety, własny biznes nie zawsze będzie przynosił dochód, przynajmniej w pierwszym okresie jego realizacji. Jak sprawdzić, czy własna działalność gospodarcza stanie się dochodowa?
Dokładny biznesplan
Nie powinniśmy otwierać własnej firmy i rejestrować jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy w Krajowym Rejestrze Sądowym bez uprzedniego gruntownego przeanalizowania opłacalności swojego pomysłu biznesowego. W takim przypadku nawet na własne potrzeby opłaca się sporządzić profesjonalny biznesplan. W sieci nie brakuje wzorów biznesplanów prezentujących schematyczną konstrukcję takiego dokumentu. Opisując punkt po punkcie swój pomysł na biznes, można go rozłożyć na czynniki pierwsze, nabierając do niego pewnego dystansu. Tylko w ten sposób będzie można go ocenić w sposób obiektywny. Najlepiej, aby pomysł na biznes został oceniony również przez osoby zupełnie postronne, które bez subiektywnych odczuć powiedzą, czy ma on szanse na sukces, czy też nie – oczywiście w ich mniemaniu.
Bardzo ważnym elementem biznesplanu przedsięwzięcia biznesowego jest analiza konkurencji, analiza szans i zagrożeń oraz plan finansowy. Ten ostatni musi być napisany w trzech wariantach – optymistycznym, pesymistycznym i najbardziej prawdopodobnym. Na jego podstawie będzie można określić, czy własny biznes przyniesie dochód, czy też będzie trzeba do niego dokładać z własnej kieszeni. W wielu przypadkach przynajmniej w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej, biznes nie przynosi profitów finansowych, a wręcz generuje straty. W dłuższej perspektywie przedsiębiorca może jednak zacząć zarabiać, o ile przetrwa ten najtrudniejszy, wstępny okres prowadzenia działalności gospodarczej.
Efektywnie działające przedsiębiorstwo
Aby sprawdzić, czy własny biznes będzie w niedalekiej przyszłości przynosić dochody, warto przeanalizować bieżące i przeszłe przepływy finansowe firmy. Jeśli kapitał przedsiębiorstwa jest rentowny, czyli zysk wygenerowany z kapitału jest zadowalający, biznes zarabia i generuje nadwyżkę finansową, którą można spożytkować na rozwój firmy, w kolejne inwestycje albo też zaoszczędzić w sposób najbardziej efektywny – deponując je na lokacie bankowej. Aby wybrać najkorzystniejszą obecnie na rynku lokatę najlepiej sięgnąć po ranking lokat ( http://www.ideabank.pl/
Tekst: autor zewnętrzny, Fot.: VFS Digital Design CC