Krakowskie Szkoły Artystyczne prowadzą innowacyjne, bezpłatne warsztaty i wykłady online zatytułowane „Wirtualne Ścieżki Kultury”. Zajęcia są przystosowane dla osób niedowidzących i niedosłyszących. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Warsztaty towarzyszą Cracow Fashion Week 2020 (5-13 września), który jest największym wydarzeniem mody w Małopolsce
Można wziąć udział w 13 warsztatach i wykładach, prowadzonych przez Internet przez wykładowców Krakowskich Szkół Artystycznych, które zajmują się od wielu lat edukacją w dziedzinie fotografii, projektowania wnętrz, mody, choreografii, aktorstwa oraz visual merchandisingu (projektowanie przestrzeni komercyjnych). Dzięki doświadczeniu wykładowców, którzy są również osobami czynnymi zawodowo, uczestnicy warsztatów mogą zyskać niezwykle cenną, praktyczną wiedzę.
„Wirtualne ścieżki kultury” to kilkanaście warsztatów online dla młodzieży i dorosłych, poprzedzonych multimedialnymi wykładami, kończących się prezentacją prac uczestników i podsumowującą dyskusją. Warsztaty będą dotyczyły następujących tematów: „Portret fotograficzny i jego rola w manipulacji”, „Dzieci w reportażu”, „Improwizacja dowolnego tekstu polskiej prozy”,„Nadruk na t-shirt w technice kolażu”, „Moodboard techniką kolażu”, „Ciało jako krajobraz”, „Kolaż figuratywny”, „DIY/No waste”, „Projekt płaskich liter”, „Koncepcja wydarzenia artystycznego online”, „Strategia komunikacji wydarzenia kulturalnego przez social mediach”, „Wystąpienie publiczne”, „Monodram”.
Wykładowcami będą osoby o bogatym dorobku edukacyjnym oraz artystycznym, m.in. dr hab. Grażyna Borowik (sztuki plastyczne), aktorka Renata Furdyna, dr Marzena Kolarz (fotografia) czy mgr sztuki Anna Niemczyk (projektowanie mody).
„Celem projektu jest propagowanie postawy opartej na świadomym i twórczym korzystaniu z nowych mediów oraz z zasobów informacyjnych w procesie edukacji kulturalnej poprzez umożliwienie jak najszerszemu gronu odbiorców – młodzieży i dorosłym bezpłatnego, czynnego uczestnictwa w wykładach i warsztatach upowszechniających dorobek kultury jak również zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym za pośrednictwem internetu. Celem jest również upowszechnianie i promowanie dziedzictwa kulturowego oraz stwarzanie warunków do kształtowania postaw otwartych w życiu społecznym” – mówi dr Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych.
Warsztaty odbywać się będą z wykorzystaniem darmowej aplikacji, która znajduje się na stronie internetowej zoom.us.
Krakowskie Szkoły Artystyczne to wysoko oceniania placówka edukacyjna, założona w 1989 roku. W jej skład wchodzą: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Szkoła Aktorska SPOT, Szkoła Choreografii oraz Szkoła Visual Merchandisingu. KSA od wielu lat pokazują, że kreatywności można się nauczyć, czego dowodem są liczne sukcesy polskie i międzynarodowe absolwentów. Krakowskie Szkoły Artystyczne są organizatorami dwóch wydarzeń o międzynarodowej rozpoznawalności: Cracow Fashion Week oraz Zaprojektowanych – Krakowskich Spotkań z Dizajnem.