Wino jest napojem alkoholowym, co prawdopodobnie każdy wie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z jaka pasją jest tworzone i ile wymaga ono pieczołowitości by smakowało, jak smakuje. Oczywiście nie mówimy tutaj o winach typowo masowych, gdzie podstawą jest dobra cena, a dopiero później bukiet, aromat prawdziwego wina. Warto jednocześnie zdać sobie sprawę, że dobre, a nawet bardzo dobre wino nie musi kosztować kroci i nawet w marketach posiadających bogatą ofertę można znaleźć „perełki”.
Rozróżnia się zwykle wina ze względu na ich kolor, tak wiec spotyka się wina białe, różowe oraz czerwone. Jeżeli podstawą podziału ma być ich smak, a konkretnie cierpkość – mamy do czynienia z winami wytrawnymi, półwytrawnymi, słodkimi oraz półsłodkimi. Na rynku funkcjonują także wina musujące, które cieszą się sporym zainteresowaniem.
Wino, niezależnie od ostatecznej klasyfikacji produkowane jest na drodze fermentacji moszczu winogronowego, a więc swoistej „pulpy” jaka powstaje po odpowiednim zmiażdżeniu zebranych i oczyszczonych wcześniej winogron.
Wina z Chile
Wina produkowane w Chile, kraju o niezwykle bogatej historii i tradycji winiarskiej charakteryzują się wyjątkowym aromatem i głębią smaku. Najstarsze zapiski o winiarstwie na tych terenach sięgają połowy XVI wieku, jednak od lat 80 XX wieku przeżywa prawdziwy rozkwit . Produkowane są tu wina w głównej mierze czerwone, w tym także ze szczepu Carmenere wykorzystywanego w winnicach francuskiego Bordeaux. Oczywiście pozyskiwane z nich wino ma całkowicie inny charakter ze względu na odmienne warunki panujące na terenach Chile. Innymi niezwykle popularnymi szczepami są: Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah oraz Malbec stanowiące przeszło 75% upraw winorośli w tym rejonie świata.
Czerwone wina z Chile klasyfikowane są zwykle jako wytrawne, jednak nie można ich przyrównywać do win wytrawnych europejskich, mają bowiem znacznie bogatszy i owocowy charakter. Natomiast wina białe pozyskiwane z Chardonnay odznaczają się niemalże „namacalnym aromatem” świeżego ananasa, bananów oraz mango. Niezwykłe jest także chilijskie wino czerwone półwytrawne produkowane z winogron szczepu Carmenere – jest ciężkie, ale niezwykle aromatyczne i pachnące czarną porzeczką z nutką ziół.
Wina z RPA
Zdecydowana większość winiarki w południowej Afryce rozciąga się wzdłuż Zachodniego Przylądka (Western Cape) na północ i wschód od Kapsztadu. Ma to swoje przełożenie na warunki panujące na tych terenach, gdzie prący oceaniczne wraz z odpowiednią ilością słońca tworzą bardzo korzystny dla winnic klimat.
Najczęściej uprawianym szczepem tego regionu świata jest cabernet sauvignon, z którego pozyskuje się zarówno wina jednoodmianowe, jak i wykorzystuje się go do tworzenia tzw. „blendów” w stylu bordoskim z merlotem i cabernet franc najlepsze wina z RPA. Wyjątkowo popularny jest także merlot, z którego wina charakteryzują się lekko podwyższoną zawartością alkoholu oraz wyjątkowymi aromatami owoców z lekko ziemistą nutką. Inną ważną odmianą winorośli w południowo-afrykańskim winiarstwie jest pinotage będący udaną krzyżówką szczepów pinot noir oraz cinsault. Charakteryzuje się wyjątkową uniwersalnością – tworzone są z jego owoców wina o bardzo zróżnicowanej charakterystyce.
Najlepsze Wina z Nowej Zelandii
Wina z tego urokliwego regionu świata cieszą się duża popularnością już od wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku/ Jednak to ostatnie dekady były okresem szybkiego rozwoju i oszałamiającej ich kariery. Nowa Zelandia mieści się na wyspie, co ma diametralne znaczenie dla charakteru tamtejszych win, jak i klimatu wzrostu winorośli. Do dziś jest ona kojarzona głownie ze świeżym i bardzo przyjemnym, aromatycznym sauvignon blank. Jednak nie jest to jedyna odmiana, na którą warto zwrócić uwagę . Większość winnic znajduje się w regionach: Hawke’s Bay, Marloborough oraz Gisborne. Powszechnie uprawiane są także chardonnay, riesling i pinot gris, z których pozyskuje się wina białe. natomiast wśród odmian czerwonych dominuje pinot noir – wyprzedził on nawet szczep merlot.
Wina z Argentyny
Najlepsze Wina Argentyńskie cieszą sie bardzo dużą popularnością w europie, czemu nie należy się dziwić. Poczynając od lat 80 dwudziestego wieku winnice argentyńskie dostarczały głównie wina stołowe bez większych aspiracji, jednak zmieniło się to gdy pod Andami zjawili się winemakerzy i odkryli drzemiący w regionie olbrzymi potencjał. Można w pewnym uproszczeniu pokusić się o stwierdzenie, że ich jakość „przyszła z europy”. Wina te charakteryzują się pełnym, często korzennym i dojrzałym smakiem oraz mocnymi aromatami. Na szczególną uwagę zasługuje pachnący kwiatami torrontés.