Czy na pewno potrzebuję ubezpieczenia na życie?

Chroni finansowo życie, zdrowie, majątek, rodzinę i może być solidnym fundamentem dla planów na przyszłość. W trudnych momentach pozwala nie myśleć o utracie płynności finansowej, która może być jednym ze skutków nieszczęśliwego wypadku lub innego losowego zdarzenia. Może zapewnić pomoc finansową, jeżeli jest się kredytobiorcą, myśli się o przyszłości swoich dzieci. Mowa o ubezpieczeniu na życie, które może zostać dostosowane do Twoich potrzeb – ale czy go na pewno potrzebujesz?

Ubezpieczenie na zycieLudzie często nie chcą kupować ubezpieczeń na życie, ponieważ żyją w przekonaniu, że nie są im do niczego potrzebne. Ale Drodzy Czytelnicy – uświadomcie sobie, że odkładanie pieniędzy w skarpetę nie zapewni Wam pomocy finansowej w obliczu trudnych do przejścia zdarzeń losowych. Nieszczęśliwy wypadek, problemy finansowe z powodu śmierci ważnego członka rodziny, niespodziewana poważna choroba – to może spotkać każdego z nas. Dlatego warto mieć ubezpieczenie na życie, nawet jeżeli jest się osobą samotną i wydaje się, że jest się w stanie wszystko sobie zapewnić. Nic bardziej mylnego.

Ubezpieczenie na życie dla osoby samotnej

Celem standardowego ubezpieczenia na życie jest wypłata odszkodowania osobie uposażonej po śmierci osoby ubezpieczonej. Osobą uposażoną wcale nie musi być członek rodziny – ubezpieczonego i uposażonego nie muszą wcale łączyć więzy krwi. Osoba samotna powinna zadbać przede wszystkim o swoją finansową przyszłość, wybierając np. ubezpieczenie na życie i dożycie. Jak działa ten wariant?

Jeżeli ubezpieczony umrze przed końcem umowy, odszkodowanie zostanie wypłacone osobie uposażonej. Jeżeli zaś dożyje końca umowy, środki pieniężne zostaną mu wypłacone jednorazowo lub w ratach, będą mogły stanowić dodatek finansowy do emerytury. Ubezpieczenie na życie dla jednej osoby nie należy do drogich inwestycji – 100 zł miesięcznie może być już kwotą zupełnie spełniającą wymagania singla, a można również znaleźć tańsze oferty. Oczywiście koniecznością jest ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania na skutek poniesienia straty osobowej w wyniku nieszczęśliwego wypadku – wsparcie finansowe poszkodowanej fizycznie samotnej osoby będzie szczególnie ważne, ponieważ może być tymczasowo niezdolna do pracy. Sposobem na dynamiczne oszczędzanie jest wybranie ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi, aczkolwiek one niosą ze sobą pewne ryzyko – zysków nie można przewidzieć w 100%, ponieważ wszystko zależy od nieustannych zmian na rynku.

Jakie ubezpieczenie na życie jest dobre dla rodziny?

Masz dzieci? Chciałbyś dla nich jak najlepszej, bezproblemowej przyszłości? Rodzina ma do wyboru co najmniej dwie drogi w kwestii wyboru ubezpieczenia na życie. Dla małżeństwa z dziećmi ważne będzie nie tylko zapewnienie ochrony finansowej na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, ale przede wszystkim zadbanie o przyszłość dzieci i ich sytuację finansową w momencie, kiedy rodziców by zabrakło. Członkowie rodziny mogą być objęci ubezpieczeniem grupowym jednego pracującego członka, ale też mogą zakupić ubezpieczenie na życie z planem edukacyjnym/posagiem dla dzieci. Pierwszy wariant za niską składkę gwarantuje szeroki zakres ochrony, ale niskie odszkodowania. Natomiast drugi wariant może gwarantować:

  • ubezpieczenie życia i zdrowia całej rodziny,
  • zapewnienie dziecku dożywotniej renty na wypadek nagłej śmierci rodziców,
  • wypłatę renty w przypadku, kiedy dziecko zostanie inwalidą,
  • wypłatę gromadzonego przez lata kapitału w formie ratalnej, jeżeli dziecko będzie chciało np. wynajmować mieszkanie w obcym mieście.

Ubezpieczenie na życie dla całej rodziny to forma wyrażenia tego, jak bardzo zależy nam na dobru bliskich i na tym, aby nie musiały im nigdy doskwierać poważne problemy finansowe.

Ubezpieczenie na życie dla osób w wieku +50

Trzeba pamiętać, że im wcześniej zawrze się ubezpieczenie na życie, tym będzie ono tańsze. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ubezpieczeniowe, a w związku z tym – cena ubezpieczenia. Każdy pięćdziesięciolatek może się zainteresować wspominanym już ubezpieczeniem na życie i dożycie, które z jednej strony będzie chroniło finansowo ubezpieczonego oraz jego rodzinę, a z drugiej strony – zapewni dodatkowy kapitał na emeryturę, która w dzisiejszych czasach jest przedmiotem wielu zmartwień. Martwisz się, że Twoja emerytura będzie zbyt niska w stosunku do Twoich potrzeb? Chcesz wspomagać finansowo ukochane wnuki? Polisa na dożycie może dać Ci spełnienie tych oczekiwań.

Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie, pomyśl chwilę nad swoimi potrzebami i nad tym, co możesz zyskać dzięki dobrej polisie życiowej. Jeżeli będziesz chciał poczytać więcej o różnych ubezpieczeniach, wejdź na stronę ubezpieczeniazyciowe.pl.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. amboo who CC BY-SA 2.0