Szukaj

Wakacje Międzypokoleniowe w Czechach 2023 – Wypoczynek dla całej rodziny

Szlakiem czeskich winnic oraz kopalni złota
Czeskie Morawy, fot. Tomasz Bielka

Wszyscy znamy Pragę jako cel wakacyjnych wyjazdów, ale czy wiecie ile niesamowitych atrakcji czeka tuż za naszą południową granicą poza czeską stolicą? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl podróżniczy, w którym odkrywamy atrakcje turystyczne – te z listy UNESCO i te poza utartym szlakiem. Czechy to kraj na międzypokoleniowy, aktywny wypoczynek dla całej rodziny

Enoturystyka w czeskich Morawach

Czerwiec to czas, kiedy swoje podwoje dla gości otwierają winnice. I chociaż Czechy nie są pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl kiedy mowa o enoturystyce, to uprawa winorośli na Morawach ma prawie tak długie tradycje jak w Bordeaux czy wokół Porto. Przechadzające się po łagodnych pagórkach rzędami winnych krzewów możemy poczuć tego samego ducha, co w winnicach Toskanii czy francuskiej Jury.

Nasi południowi sąsiedzi posiadają kilka regionów winiarskich, jednak najwięcej urokliwych winnic można spotkać w południowo-wschodniej części kraju. Zabieramy Was, na krótką wycieczkę do Narodowego Centrum Wina Republiki Czeskiej w zabytkowym pałacu we Valticach oraz po winnicach położonych wokół Mikulova i Vranovic. Enoturystyka to nie tylko przygoda dla miłośników wina, gdyż piękno krajobrazu i rodzinny klimat kameralnych gospodarstw winiarskich i sadowniczych zachwyci gości w każdym wieku.

Płukanie złota w Zlatych Horach

Kolejny nieoczywisty cel wakacyjnych wycieczek to rejon Gór Opawskich, znajdujących się na pograniczu polsko-czeskim zaledwie ok. 70 km na południe od Opola. Region ten jest popularny wśród entuzjastów historii górnictwa, gdyż od najdawniejszych czasów wydobywano tutaj złoto. W miejscowości Zlaté Hory można spróbować swoich sił w płukaniu złota z rzecznego piasku. Jednak cała okolica jest urokliwym celem wycieczek, zwłaszcza dla turystów rowerowych, gdyż do większości atrakcji prowadzą doskonale skomunikowane i oznaczone szlaki rowerowe.